• YARIM ALTIN
  1.604,00
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0944
  % 0,11
 • € EURO
  9,5771
  % 0,23
 • £ POUND
  10,5597
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,2072
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,1061
  % 0,14
 • BITCOIN
  105916,103
  % 1,32
 • BIST 100
  1.144,45
  % -3,88

Araç Kiralayacaklara Çok Önemli Uyarı: Teslim Almadan Önce Fotoğraf Çekin

Araç Kiralayacaklara Çok Önemli Uyarı: Teslim Almadan Önce Fotoğraf Çekin

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, yaptığı açıklama kapsamında: “Tüketici, aracı kiralarken teslim almadan önce otomobilin fiziki durumunu tespit etmeli ve dört bir tarafının fotoğrafını çekmeli. Yine araç teslim edilirken de aynı yöntem yapılmalı” uyarısında bulundu.

Özellikle bayram öncesi dönemde ve yaz aylarında araç kiralama taleplerinin arttığını belirten Koçal, bu talebin fırsatçılar tarafından suistimal edilebileceğini belirterek vatandaşları dikkat olmaları yönünde uyardı.

Güvenilir Şirketlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Koçal, yaptığı uyarı kapsamında:

“Tüketici, aracı kiralarken teslim almadan önce otomobilin fiziki durumunu tespit etmeli ve dört bir tarafının fotoğrafını çekmeli. Yine araç teslim edilirken de aynı yöntem yapılmalı. Bu durum, kiralama şirketi ile yaşanacak sorunların önüne geçecektir. Çünkü son dönemde otomobil kiralama işi yapan bazı şirketlerin aracı teslim aldıktan sonra tüketiciye farklı masraflar fatura ettiğine dair şikayetler alıyoruz.”

İfadesini kullandı.

“BAŞKASININ ARACA VERDİĞİ ZARARI SİZE ÖDETMESİNLER”

Koçal verdiği demeçte:

“Aracı kiralayan tüketici anahtarı otomobilin içinde bırakıyor ve şirket de kapıları otomatik olarak uygulama üzerinden kapatıyor. O aracı kiralamak isteyen başka bir vatandaşa sistem üzerinden kapılar açılarak anahtarı kiracının alması sağlanıyor. Bu döngü böyle sürüyor. Burada iki tüketici arasında araç kontrol edilmeyebiliyor. Bu nedenle bir başkasının verdiği zararı ödememek için de aracın fotoğraflarının çekilmesi gerekiyor.” açıklamasını sağladı.

Bir önceki yazımız olan Hacizler Artık İnternetten Yapılacak! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.