• YARIM ALTIN
  1.566,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8076
  % -0,76
 • € EURO
  9,2741
  % -0,34
 • £ POUND
  10,2707
  % 0,79
 • ¥ YUAN
  1,1750
  % -0,41
 • РУБ RUBLE
  0,1018
  % -0,05
 • BITCOIN
  99249,351
  % 5,29
 • BIST 100
  1.211,51
  % 0,09

ASELSAN’ın İlk Yerli Telsizi TSK’ya Teslim Edildi

ASELSAN’ın İlk Yerli Telsizi TSK’ya Teslim Edildi

Mehmetçik için Aselsan tarafından geliştirilen ve Elektronik Harp Korumalı özelliği bulunan el telsizinin gerçekleştirilen ilk teslimatlarında adres TSK oldu. Kıbrıs Barış Harekatı’nın yol dönümünde teslimatları gerçekleştirilen telsizler yurtdışına ihraç edilmeye de başlandı.

ASELSAN’ın İlk Yerli Telsizi TSK’ya Teslim Edildi

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yaptığı açıklamada “Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ilk teslimatları yapılan Elektronik Harp Korumalı El Telsizi (EHKET) yurt dışına da ihraç edilmeye başlandı” şekilde konuştu.

Yine yapılan açıklama doğrutusunda Aselsan ile kurum arasında imzalanmış olan TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Sözleşmesi ile tüm deniz, hava, ve kara kuvvetlerinin taktik ve stratejik haberleşme donanımları yerli ve milli olarak geliştirilen yazılım alt tabanlı telsizler ile sağlanıyor.

“SAVUNMA SANAYİMİZ ÇOK FARKLI BİR SEVİYEYE GELDİ”

Yurtdışı ihracatlarında yapıldığını belirten Demir, şu şekilde devam etti:

“”Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46’ncı yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. O günlerde yerli ve milli savunma sanayisinin ne kadar elzem olduğu bir kez daha görülmüş ve bu anlamda önemli adımlar atılmıştır. ASELSAN’ın kurulması ve yerli telsizlerin üretilmesi savunma sanayimizin önemli dönüm noktalarından biridir. Savunma sanayimiz o günlerden bu günlere çok farklı bir seviyeye geldi. Yeni teknolojilerle güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ASELSAN da son olarak EHKET telsizlerini geliştirdi.”

Bir önceki yazımız olan İran'dan Sitem Açıklaması: Hiçbir Ülke Bizimle İş Birliğine Yanaşmıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.