• YARIM ALTIN
  1.561,10
  % -0,39
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8111
  % -0,04
 • € EURO
  9,2657
  % -0,03
 • £ POUND
  10,2645
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  1,1714
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1014
  % -0,54
 • BITCOIN
  100141,280
  % 5,10
 • BIST 100
  1.211,20
  % -0,03

Ayasofya Kararı, İş Bankası Hisseleri İçin Emsal Olacak

Ayasofya Kararı, İş Bankası Hisseleri İçin Emsal Olacak

Danıştayın kararı doğrultusunda Ayasofya’nın ibadete açılması ve “Fatih’in mirası ve vasiyeti” oalrak değerlendirilmesinin ardından CHP, İş Bankası hisseleri için de Atatürk’ün mirasına uyulması konusunu gündeme getirdi. Bu konu ile ilgili CHP’nin Ankara milletvekili Murat Emir “Fatih’in vasiyetine sahip çıkılırken, Atatürk’ün vasiyeti gözardı ediliyor” açıklamasını yaptı.

Ayosofyanın ibadete açılması konusu iktidar tarafından ‘’Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesinde belirttiği şekilde cami olarak hizmet vermesi” olarak değerlendiriliyor. Danıştay’da aynı şekilde vakıf senedinde belirtildiği haliyle camii olarak kullanılmasını baz aldı.

Şimdide benzer bir durum Atatürk’ün İş Bankası hisselerini CHP’ye bırakması hususunda söz konusu oldu. Bu durum Atatürk’ün 5 Eylül 1938 tarihinde belirtilen vasiyetine dayanıyor. Fakat bu hisseler hazineye devredilmek isteniyor. Bu da Atatürk’ün vasiyetine belirtilene ters düşüyor.

“İş Bankası hisselerine ilişkin vasiyeti de değiştirilemez”

Sözcüden Başak Kaya’ya konuşan CHP Milletvekili Emir, , ‘’Fatih Sultan Mehmet’in 500 yıl önceki vasiyeti dikkate alınırken, Atatürk’ün 1938’deki vasiyeti neden göz ardı ediliyor” açıklamasını yaptı. Ve Sözcü’den Başak Kaya’ya şunları söyledi: “Ayasofya’yı ibadete açmak için hukuk yollarını zorladılar. Kararname ile karar alınabilirdi. Bu karar alınırken Fatih’in vasiyeti üzerinden hareket ediliyor. Bu karar bize Atatürk’ün vasiyeti için de bir örnek niteliğinde bulunuyor. 500 yıl önceki vasiyet üzerinden yargı kararı alınıyorsa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İş Bankası hisselerine ilişkin vasiyeti de değiştirilemez. Eğer vakıflarla ilgili bir düzenleme idari işlemle düzeltilemeyecek ise başka bir konu daha karşımıza çıkıyor. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu, Atatürk Kültür Ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesinde toplandı. Bu işlemle de Atatürk’ün vasiyeti çiğnendi. Atatürk’ün özerk kurduğu bu kurumların kesinlikle eski haline dönüştürülmesi gerekir”

Bir önceki yazımız olan İpotekli Konut Satışları Tarihi Rekor Kırdı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.