• YARIM ALTIN
  1.624,30
  % 1,53
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1803
  % 1,16
 • € EURO
  9,6682
  % 1,11
 • £ POUND
  10,6941
  % 1,40
 • ¥ YUAN
  1,2190
  % 1,16
 • РУБ RUBLE
  0,1059
  % -0,08
 • BITCOIN
  111405,497
  % 5,74
 • BIST 100
  1.152,63
  % 0,72

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ermenistan’a meydan okudu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ermenistan’a meydan okudu

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarına tepki gösteren Azerbaycan Cumhurbaşka İlham Aliyev, ilk desteğin Türkiye’den geldiğini vurguladı. Aliyev yaptığı açıklamada Ermenistan’a açık çağruda bulundu.

Azerbaycan mevzilerine ve sivil halka karşı saldırılarda bulunan Ermenistan Ordusu ağır kayıplar verdi.

Türkiye, Azerbaycan ordusuna desteğini açık ve kararlı şekilde belirtti. Şehit aileleri ve gazilere devlet tarafından hediye edilen ev, arabaların dağıtımlarının yapıldı törende açıklama yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Ermenistana hodri meydan okudu.

“GEL, TEKE TEK SAVAŞALIM”

Orduya destek vermek amacıyla meydanlarda toplanan halkına teşekkür eden Aliyev 50 bin kişinin askere katılmak için gönüllü başvuru yaptığını belirtti.

Açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Binlerce insan devlete, orduya destek verdi. Benim sözlerimden sonra bir hafta geçmeden 50 bine yakın insan askere alınmak için başvurdu. Onlara çok teşekkür ediyorum. Azerbaycan halkı, Azerbaycan genci budur. Seferberlik ilan edilmesine şu anda ihtiyaç yok. Eğer lazım olursa bu da olacak.”

İLK DESTEK TÜRKİYEDEN

12 Temmuz tarihinde Azerbaycan’a yönelik gerçekleştirilen saldırılara değinen Aliyev, bu hususta ilk desteğin Türkiyeden geldiğini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan’a açık şekilde destek sağladığını, Azerbaycan’ın yanında olduğunu belirten Aliyev: “Erdoğan, iki kardeş ülkenin hep birlikte olacağını söyledi. Bu destek için kardeşime derin şükranlarımı sunuyorum. Bu günlerde sürekli temas halindeyiz. Beni aradı, desteğini dile getirdi ve şehitlerimize başsağlığı diledi. Sonuna kadar birlikte olacağımızı söyledi.” açıklamasını yaptı.

“ERDOĞAN, ARKADAŞIM VE KARDEŞİM”

Türkiye ve Azerbaycan ilişkisi gibi birbirine bu kadar yakın başka bir 2 ülkenin daha olmadığını vurgulayan Aliyev: “Ben de her zaman arkadaşım ve kardeşim Erdoğan’a büyük saygı duydum. Türk halkına olan sevgim sır değil. Aynı zamanda Türkiye’nin diğer üst düzey yöneticileri, savunma bakanı, dışişleri bakanı, milletvekilleri de Azerbaycan’a tam desteklerini ifade etti.” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Altın'da Tarihi Rekor! İşte Gram, Çeyrek Ve Cumhuriyetin Fiyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.