• YARIM ALTIN
  1.563,50
  % -0,31
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8163
  % 0,02
 • € EURO
  9,2680
  % -0,02
 • £ POUND
  10,2563
  % -0,24
 • ¥ YUAN
  1,1720
  % -0,26
 • РУБ RUBLE
  0,1014
  % -0,55
 • BITCOIN
  100254,742
  % 5,38
 • BIST 100
  1.212,07
  % 0,05

Sigortasının Doğru Yatırılmasını İsteyen Çalışana Tazminat Ödenecek

Sigortasının Doğru Yatırılmasını İsteyen Çalışana Tazminat Ödenecek

Geçtiğimiz dönemlerde bir çalışan işverene sigorta priminin aldığı maaş üzerinden yatırılması gerektiğini söyleyince işten kovulmuştu. Bu durumun üzerine işçi Yargıtay mahkemesine başvurdu ve mahkemeyi kazanarak tazminat alınmasına karar kılındı. Sigortasının doğru yatırılmasını isteyen çalışana tazminat ödenecek.

Hepimizin bildiği gibi özel sektörde birçok yerde sigorta primleri maaş üzerinden yatırılmayıp asgari ücret üzerinden yatırılmaktadır. Bu konuda hakkını arayan bir işçi diğer tüm işçilere umut olmayı başardı. Yüksek Mahkemeye başvuran çalışan için mahkeme işverene sigorta priminin doğru yatırılmasını isteyen çalışana tazminat ödenmesine hükmetti.

Özel bir şirkette çalışan vatandaş sigorta primlerini kontrol ettiğinde primlerin maaşı üzerinden değil de düşük yatırıldığını farketti. Bunun üzerine çalışan gidip işveren ile görüşerek sigorta priminin aldığı maaş üzerinden yatırılması gerektiğini dile getirdi. Bunu dile getirmesinin üzerine işveren çalışana “ seni işten kovdum, hiçbir şeye dokunma, defol git” cevabını verdi. Bu cevabın üzerine çalışan hemen yüksek mahkemenin yolunu tuttu.

Çalışan başvurduğu iş mahkemesinde firmada denetçi yardımcısı olarak çalıştığını ve kendisine verilen tüm vazifeleri eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğini söyledi. İşverenden hakkını aradığı için işten kovulan işçi noter yolu ile alacaklarını ilettiği ihtarnameye rağmen alacaklarını alamadığını söyledi.

Ardından işveren de mahkemeye savunma yapmaya çıktı. İşçinin iş akdini kendi tek taraflı olarak fesh ettiğini söyledi. Mahkeme ise davanın kısmen kabulüne karar verdi. Verilen bu kararı işçi temyiz etti ve Yargıtay 9. Hukuk dairesi devreye girdi.

Davacının hangi aylarda ücret alacağının bulunmasını bildirmesinin bir öneminin olmadığına dikkat çeken kararda, Sözü edilen ihtarnamede açık biçimde hangi aylara ait ücretlerin ödendiği veya ödenmediği bilgisine yer verilmemiştir. İhtarnamede talebin bir aylık ücret ile sınırlandırılması diğer aylara ait ödenmeyen ücretlerin talep edilmesine engel oluşturmaz. Davacının davaya konu ettiği ücret alacaklarının ödendiği işveren tarafından ispat edilemediğinden talep doğrultusunda dosya içindeki bilirkişi raporuna göre ücret alacağı ile ilgili hüküm kurulmalıdır. Temyiz olunan kararın, bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.” Şeklinde söylendi.

Bir önceki yazımız olan Emeklilere Kurban Bayramı İkramiyesi Ödemeleri Başladı! başlıklı makalemizde Emeklilere Kurban Bayramı İkramiyesi Ödemeleri Başladı ve kurban bayramı ikramiyesi ödemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.