• YARIM ALTIN
  1.579,50
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9701
  % 0,37
 • € EURO
  9,4633
  % 0,61
 • £ POUND
  10,4074
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  1,1897
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,1039
  % 0,21
 • BITCOIN
  103604,565
  % -0,86
 • BIST 100
  1.190,63
  % -0,64

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi! Kıdem Tazminatında Flaş Gelişme

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi! Kıdem Tazminatında Flaş Gelişme

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bakanlığının yürütmüş olduğu ve içerisinde kıdem tazminatı ve part time çalışma düzenlemelerini de içeren pakette ilgili tarafların da görüşlerinin alınarak uzlaşma sağlanması Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından talep edildi.

Hürriyet Gazetesinden Nuray Babacan’ın yaptığı habere göre, kıdem tazminatı, yarı zamanlı çalışma gibi başlıkları da içeren istihdam paketi hususunda Erdoğan devreye girdi. Ak Parti MYK toplantısında Bakan Selçuk, ilgili paket hakkında bilgilendirme sağlarken paketin bir an evvel yasalaşması hususunda da yardım talep etti. İlgili konularda tam bir uzlaşma sağlanamadığı bilgisini iletti. Sürecin TBMM’deki diğer çalışmaları da etkileyebileceğine dair yorumlar yapıldı.

EKİMDEN SONRA GÜNDEMDE

Düzenlemelerin aciliyeti konusunda bilgi isteyen Erdoğan, tam bir görüş sağlanamadığı için düzenlemenin ilgili bölümlerinin yeni yasama dönemine kalması konusunda bilgilendirildi. Erdoğan tüm tarafların görüşleri alınarak tekrar bir uzlaşma çalışması sağlanılması için öneride bulundu. Acil bir şekilde işlenmesi gereken bölümler TBMM’ye sevk edilirken diğer bölümlerin Ekimden sonra gündeme alınması benimsendi.

MADDEDE YER ALAN BAŞLIKLAR

Kıdem tazminatı fonunun düzenlenmesi ve yarı zamanlı çalışmaya ilişkin düzenlemeler içeriyor. Yarı zamanlı çalışmanın bazı sektörlerde de uygulanmasının önü açılmaya çalışılıyor. Bunun yanı sıra part time çalışanlara da sigorta yapılmasını sağlayacak maddelerinde pakette yer alacağı belirtiliyor.

Bu düzenleme ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü bireyler için şartsız bir şekilde “belirli süreli iş sözleşmesi” yapılabilecek. İşverenler bu kişileri çok daha kolay şekilde istihdam edebilecek. İşe iade gibi haklar da ortadan kalkacak. Bu sözleşmelerin vakitleir en çok 2 yıl uzatılabilecek. Bu süreyi aşan sözleşmeler ise “belirsiz süreli sözleşme” haline gelecek. Bu durumda işverenin sık sık eleman değiştirebilmesi gibi bir konuyu dündeme getiriyor olacak. +50 yaş üstünde yer alan kişiler, emeklilik için prim şartını tamamlamış kişilerde benzer şekilde sağlanan iş sözleşmesi sayesinde bu koşullat altında çalıştırılacak.

Bir önceki yazımız olan Azerbaycan Kanalı Duyurdu: Türk F-16'ları Ermenistan Sınırında Uçtu! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.