• YARIM ALTIN
  1.624,30
  % 1,53
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1803
  % 1,16
 • € EURO
  9,6682
  % 1,11
 • £ POUND
  10,6941
  % 1,40
 • ¥ YUAN
  1,2190
  % 1,16
 • РУБ RUBLE
  0,1059
  % -0,08
 • BITCOIN
  111405,124
  % 5,74
 • BIST 100
  1.152,63
  % 0,72

Yunanistan’dan Küstah Tehdit! Dendias’tan Türkiye’yi “Felç Edecek” Yaptırım Çağrısı

Yunanistan’dan Küstah Tehdit! Dendias’tan Türkiye’yi “Felç Edecek” Yaptırım Çağrısı

Yunanistan’ın dışişleri bakanı Nikos Dendias Türkiye’yi “felç edecek” ekonomik yaptırımlar talep etti. Yunan adalarının açıklarında yapılması planlanan arama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi durumunda ekonomik yaptırımların gerçekleşmesini talep etti. Bununla yetinmeyen Dendias, herhangi bir saldırı altında kalmaları durumunda Lizbon Anlaşmasının ilgili maddesinin etkinleştirileceğini söyledi.

DENDİAS: “AVRUPA BİRLİĞİ İSTERSE EKONOMİK SORUN ÇIKARTABİLİR”

Katılım gösterdiği televizyon yayınında açıklamalarda bulunan Dendias “Avrupa Birliği Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı. Eğer isterse, Türk ekonomisi için devasa bir sorun yaratabilir. Ben bunu istemem ama açık olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

GERİLİME SEBEBİYET VEREN KONULAR

Türkiye’nin arama faaliyetleri gerçekleştirmeyi planladığı ilgili bölgede Yunanistan hak sahibi olduğunu iddia ediyor. Girit açıklarında bulunan bu bölge Türkiye açıklarından uzak bir bölgede. Ankara’nın söylemlerine göre ilgili bölgede Türkiye’nin sondaj hakkının Libya ile yapılan anlaşma doğrultusunda imkan tanınıyor. Geçen yıl imzalanmış olan “Deniz Alanlarının Sınırlandırılmasına Yönelik Mutabakat Muhtırası” sebebiyle bölgede yapılacak sondaj işlemi meşrulaşmış durumda.

Bunun yanı sıra yasadışı göç akını ve Türkiye’nin Ayasofya’yı camiiye çevirmesi gibi gelişmelerde gerilimi tırmandırmış durumda.

AB’NİN YAPTIRIM SİNYALİ

AB, bu bağlamda gerçekleşen faaliyetleri defalarca kınamıştı. Ab temsilcisi Borrell, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Kıbrıs’ın talebi doğrultusunda mevcut yaptırımlar çerçevesinde listeye ek yapılması konusunda çalışmalar da sürecek” şeklinde konuşma sağlamıştı. Bunun yanı sıra “Türkiye’nin Ayasofya gibi simgesel bir abideyi dönüştürme kararını kınadığını” açıklamıştı.

Bir önceki yazımız olan Emeklileri İlgilendiren Haber: "Emeklilerin Gelecekteki Maaşları Riske Girdi" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.