• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2108895,165
  % 0,26
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Taksilere Dijital Dönüşüm(2023)

Taksilere Dijital Dönüşüm(2023)

Taksilerde, müşteriye ve taksiciye ödeme kolaylığı sağlayacak ‘mobil devrim’ olarak değerlendirilen bir uygulama hayata geçiriliyor. İlk olarak İstanbul ve Ankara’da hayata geçirilecek uygulama kapsamında, taksiciler cep telefonlarıyla POS cihazı gibi çalışarak ödeme alabilecek.Taksilere Dijital Dönüşüm devri başlıyor.

Korona virüs döneminde her alanda artan temassız ödeme sistemi taksi kullanıcılarına da geldi. ‘Mobil devrim’ olarak nitelendirilen yenilikle cep telefonları artık POS cihazı gibi çalışarak ödeme alabilecek. Proje ilk olarak İstanbul ve Ankara’da hayata geçirilecek.

Mobil Kullanıcılar ve Temassız Ödemeler Arttı

Temassız ödemeler artık hayatımızın her alanında aktif bir ödeme sistemi haline geldi. Korona virüs salgın döneminde toplam ödemeler içinde temassız işlemlerin payı yüzde 9’lardan 56’lara çıktı. Temassız ödemelerde, 2021’in ilk yarısında işlem adedi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 3 katına çıktı ve 1.47 milyara ulaştı. Aynı zamanda işlem tutarları da 105.8 milyar muş durumda.

aksi

Kartla Temassız Güvenli Ödeme

Android İşletim Sistemi Gerekli

Taksiler de bir süredir kullanılan POS çözümlerinde mobil bir devrim yaşanıyor. Taksicilerin cep telefonları POS cihazı gibi temassız ödeme kabul edecek. 20 bin aktif sürücünün kullanıldığı BiTaksi ile Mastercard’ın ortak hayata geçirdiği proje kapsamında herhangi başka bir uygulama yüklemeden BiTaksi üzerinden girilecek tutar müşterinin kartından 3 saniye içerisinde para çekme işlemini yapılmış olacak. Halihazırda BiTaksi üzerinden yapılan yolculukların yüzde 35’i online olarak ödeniyor. Yüzde 65 hala nakit olarak ödeniyor. Taksicinin telefonunun Android işletim sistemine sahip olması gerekiyor. taksiciler arasında Android işletim sistemi en yaygın olanı. Program Ios için uyumlu olmadığı için İos telefonlarda geçerli değildir.

Taksilere Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm hızla devam ederken pandemi döneminde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internetten kartlı ödemeler hızlı yükselişini sürdürdü. Hızlı, kolay ve hijyenik olması ile son dönemde yükselişte olan temassız ödemelerde, 2020’nin ilk yarısında gerçekleşen işlem adedi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 3 kat daha fazla kullanıldı ve 563 milyona ulaştı. 2019 yılında toplam 502 milyon adet temassız ödeme gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda, yılın ilk 6 ayında geçen yılın toplamında yapılan temassız ödeme adedi de geçilmiş oldu.

Uygulama Ankara ve İstanbul’da Geçerli

BiTaksi CEO’su Kaan Sancaklı, Mastercard ile 1 senede 10 bin cihaza ulaşmayı hedeflediklerini söyledi”. Şu anda Ankara ve İstanbul’da geçerli olacak. Yakında İstanbul ve Ankara dışında da olacağız. Henüz BiTaksi hizmeti olmayan şehirlerde BiTaksi POS kullanılabilecek” değerlendirmesinde bulundu. Sürücüleri bozuk para taşıma, yolcuları nakit taşıma veya ATM’ye uğrama derdinden kurtardıklarını belirten Sancaklı, “Ayrıca sürücüleri tablet, pos cihazı gibi araçtaki kalabalıktan kurtarıyoruz” açıklamalarında bulundu.

bitaksi

Müşteriden Komisyon Kesilecek

Ödeme komisyonu yolcudan alınacak. 20 TL’ye kadar olan ödemelerde 50 kuruş, 21-30 TL arasında 1.90 lira, 100 TL ve üzeri için 6.90 lira, en yüksek ödeme tutarı ise 300 lira olarak belirlendi. Gerçekleşen işlemlerin geliri sürücünün hesabına günde 2 kez yatırılacak. Yolcu fişi ise, QR kodu ile alabilecek.

Bu işlem 20 bin taksiyi bünyesinde bulunan bir uygulama ile Mastercard anlaşması olan taksilerde geçerli olacaktır. Halihazırda uygulaması olan taksilerde ödeme yüzde 35 online yüzde 65 nakit oluyor. Bu mobil çözüm ile 1 yılda 10 bin cihaza ulaşılması bekleniyor. Sistem ilk olarak Ankara ve İstanbul’da hayata geçirilecek.

Temassız İşlem Ortalaması 54 TL

MASTERCARD İş Geliştirme ve Siber Güvenlik Başkan Yardımcısı Hakan Tatlıcı da 2020’de toplam 1.73 milyar adet temassız ödeme gerçekleşirken, 2021’in sadece ilk 6 ayında neredeyse geçen yılın toplamına ulaşıldığını söyledi. Tatlıcı, “Mastercard Tap on Phone çözümü, Android işletim sistemine ve temassız ara yüze sahip mobil cihazlarda işletmelerin kredi ya da banka kartı ile ödeme tahsilatı yapabileceği bir teknoloji. Temassız kartlar ile yapılan ödemelerde 350 TL’ye kadar ödenen tutarlar için kullanıcıların PIN girmesine gerek kalmıyor. Türkiye’de de temassız işlem tutarı ortalama 54 TL. Özellikle çoklu kurye yapısı ile çalışan işletmelerin her bir kuryeye POS cihazı vermesi oldukça zorlanmalarına sebep oldu. Kalabalık ve sıra olan işletmelerde bu tip ödeme çözümlerine talep artmaya başladı” dedi.

Bir önceki yazımız olan Netflix Üyelik Ücreti 2023 başlıklı makalemizde 2021 Netflix Üyelik Ücreti, Netflix aynı anda kaç kişi izleyebilir? ve Netflix Kaydolma Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.