• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2226997,174
  % 0,19
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar)

Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı? (Yırtık Parayı Alan Bankalar)

Paralar, günümüzde alışveriş için olmazsa olmaz unsurlardan birisidir. Para kullanımının yaygın olması, beraberinde paraların zarar görmesini, yırtılmasını v.b olayları da getirdi. Yırtılmış parayı bankalar alır mı sorusunun yanıtı ise, değişken olabilmekte. Öyle ki yırtılan parayı bankanın alabilmesi için, paranın dörtte üçünün sağlam olması gerekiyor.

Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı?

Yıpranmış, eskimiş ya da kopuk ve yırtılmış paraların değişimiyle alakalı hususlarda yetkili Cumhurbaşkanlığı ve Merkez Bankası arasında tespit edilmesi mümkün olan unsurlar dahilinde tahrip edilmiş paralar kabul edilir ve yeni banknotlar ile değiştirilir.
Tüketiciler genellikle alışveriş sonrasında aldıkları paralara çok da dikkat etmeden, cüzdanlarına koyarlar. Sonrasındaysa alınan bu paraların yırtık olduğunu ya da bir köşesinin eksik olduğunu görürler. Elinizdeki yırtık paranın yalnızca belirli alanları yırtılmış, kopmuş ya da tahrip edilmişse; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına ya da Ziraat Bankası’na başvuru yaparak, elinizdeki paranın değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı?

Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı?

Hasarlı Para Değişimi Nasıl Yapılır?

Hasarlı paralar yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından değişim işlemlerine tabi tutulur. Bu bankaların dışında kalan diğer bankalarda ise değişim işlemi yapılmamaktadır.
Ziraat Bankasının herhangi bir şubesine ya da Merkez Bankasına giderek; para değişimi işlemi yapılan gişelerden sıra alıp beklemeniz gerekmekte.
Sıra size geldiği taktirde; nüfus cüzdanınızı ya da kimlik kartınızı parayla beraber görevliye vererek, değişim talebinde bulunmanız gerekiyor.
Banka görevlisi, paranın denen hasar gördüğü gibi bir takım sorular soracaktır, mantıklı ve geçerli cevaplar verdiğiniz taktirde; para değişimi yapılacaktır.

Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı?

Yırtılmış Parayı Banka Alır Mı?

Yırtık Parayı Alan Bankalar 2021

Yırtık para alan bankalar 2021 yılında da Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’dır. Bu bankalar dışında bulunan özel ya da yabancı diğer herhangi bir banka, para değiştirme yetkisine sahip değildir. Bu nedenle para değişimi yapabilmek için yalnızca yukarıda yer alan bankalara kimliğiniz ve para ile başvurmanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası Yırtık Para Değiştirme Günleri

Ziraat Bankası yırtık para değiştirme günleri, genellikle Cuma günleri öğleden sonra yapılmaktadır. Eğer elinizde yırtık, kopmuş ya da parçası eksik bir kağıt para varsa; ve elinizdeki para yırtık para değişim şartlarına uyuyorsa Cuma günü öğleden sonra her hangi bir Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası şubesine giderek; elinizdeki kopmuş, yırtılmış ve hasar görmüş paraları değiştirebilirsiniz.

Paranın miktarı önemli olmamakla beraber, 5 TL’den 200 TL banknota kadar değişim yapabilirsiniz.
Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası tarafından gerçekleştirilen kopuk, hasarlı ya da yırtık paralar; yalnızca iki durum gerçekleştiğinde değişim yapmamaktadır. Bunlar; Paranın yüzde 50’sinden daha fazlasının olması, eksik parçanın bulunamaması ve aynı zamanda para üzerindeki seri numaranın okunamaması.

Bir önceki yazımız olan Banka Hesabına Konulan Bloke Ne Zaman Kalkar? başlıklı makalemizde banka bilokoları kaç günde kalkar, bankalar hangi hallerde hesaba bloke koyabilir ve icra dosyasından banka hesaplarına bloke koymak hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR YAZ
 • matratzen ebay4 sene önce
 • Bugün kocaeli kartepe ilçesi ziraat şubesine gittim. ısrar etmeme rağmen şubelerinde değişim yapılmadığını ve merkez bankasına gitmem gerektiğini , herhangi bir günde değişim gibi bir şeyin söz konusu olmadığını söylediler.