• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2229389,434
  % 0,22
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar?

Bireyler herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduktan sonra kredi notu kriterine göre hizmet almaktadır. Bu yüzden kredi notu nedir sorusu da gündeme gelmektedir. Türkiye’de hizmet veren KKB tarafından her tüketicinin finansal geçmişi toplanır ve analiz edilir. Bu analizden sonra ise veriler bankalarla paylaşır. Veriler sayesinde meydana getirilen puanlama sistemine kredi puanı adı verilir. Bireysel müşterilere belirli bir ücret karşılığında sunulan bu puanlamayla ilgili bankalardan da hizmet alınabilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notunuz, finansal geçmişinize göre belirlenmektedir. Yani olası risk durumu bankalara ulaştırıldıktan sonra hizmet alıp alamayacağınız tespit edilir. Sizler de yapacağınız başvurunun ardından kısa sürede ilgili bankadan yanıt alabilirsiniz. Özel olarak kurulan bu sistemler sayesinde her bankaya kapsamlı analizler gönderilir ve kişilerin kredi notu nedir sorusu yanıtlanmış olur.

Kredi puanı 1’den başlayarak 1900’e kadar sıralanmaktadır. Bu sıralamada en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi gibi derecelendirmeler yapılır. Genel olarak bankalardan kredi veya kredi kartı alabilmek için kredi notunun en az 1400 olması gerekmektedir. Bu nedenle geçmiş dönemlerde bankalarla ilgili bir sorun yaşamanız halinde kısa sürede bu puanı yükseltmeye çalışmalısınız.

Kredi Notu Neden Önemli?

Belirttiğimiz üzere bankalardan alacağınız herhangi bir hizmette kredi notuna bakılmaktadır. Aslında tek olmasa da en önemli değerlendirme ölçütü olduğu kabul edilmektedir. Günümüzdeki Findeks adı verilen bir uygulama sayesinde ücretli hizmet alarak tüm finansal geçmişinizi kontrol edebilirsiniz. Ancak bu uygulamanın ücretli olduğunu unutmayın.

Bu puan ile beraber bankalar tarafından dikkat edilen farklı durumlar da söz konusudur. Zaten kredi notu ne işe yarar sorusunun bir diğer yanıtı da bu şekildedir. O halde banka borçlarınızın yanı sıra devlet kurumlarına olan borçlarınız da bu puanlamayı doğrudan etkilemektedir. Su, elektrik, doğalgaz, öğrenim kredisi veya vergi borcu gibi durumlara dikkat etmeli ve en azından aylık takibini yaparak hareket etmelisiniz. Çünkü bankalardan uygun bir şekilde hizmet alabilmenizin ilk koşulu, şüphesiz kredi puanlama sistemidir. Ek olarak kredi puanınızı aylık ve düzenli olarak takip ettiğinizde, ilerleyen süreçlerde yapacağınız kredi başvuruları için daha olumlu yanıtlar alabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • Görkem CAN5 sene önce
 • Ödemelere dikkat etmek notu düşürmemek gerek ama günümüzde herkes kredi kartlarına kredilere batmış durumda ister istemez notlar değişkenlik gösterebiliyor.