• YARIM ALTIN
  8.467,00
  % -0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1612
  % 0,03
 • € EURO
  36,1290
  % 0,35
 • £ POUND
  42,7556
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,5495
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3813
  % -0,02
 • BITCOIN/TL
  2249263,232
  % 1,59
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Tüketicilerin kredi notu, KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan farklı bileşenlerin oranlanarak hazırlanmasıyla oluşmaktadır. Bununla birlikte kredi notu nasıl hesaplanır sorusuyla ilgili olarak kredi puanını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Öncelikle kredi kartı ya da bireysel kredi ödeme alışkanlıklarınız, borç ödemede gecikme veya ödemelerin kaç gün geciktiğiyle ilgili olan tüm hesaplamalar yapılarak kredi notunuz oluşturulmaktadır.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu, günümüzde online olarak hizmet sunan bazı platformlar tarafından tüketicilere aktarılmaktadır. Bu süreçte kart ödeme alışkanlıklarınız bu puanın %35’ini oluşturmaktadır. Yani ödemelerinizdeki düzensizlikler, puanlamanın hesaplanmasında önemlidir. Geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun, düzensiz ödemelerde puanlama sistemi olumsuz olarak değerlendirme yapmaktadır. Ayrıca kişisel olarak kredi notu hesaplama işlemleri yapılamamaktadır.

Kredi kartı ya da kredi ödemeleriniz 1 gün gecikse bile sistemler bu duruma dikkat ederek kredi notunu düşürür. Aslında tüketiciler birkaç günlük gecikmelerin önemli olmadığını düşünür ancak görüldüğü üzere tek günlük bir gecikmede bile puanınız düşmeye başlayacaktır.

Bu bilgilerle beraber kredi notu nasıl hesaplanır sorusuyla ilgili olarak mevcut borç durumlarınız da kredi notunu %35 oranında etkilemektedir. Kredi skoruyla ilgili olan bu oran 2016 yılında %25 olarak açıklanmıştır. Mevcut borçlardan kasıt, bankalara, finansal kurumlara ya da resmi kurumlara olan borçlarınızdır.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kredi skoru hesaplanırken yeni kredi almış olmanız, ilgili puanlamayı %11 oranında etkilemektedir. Yani yeni bir kredi, yeni bir risk demektir. Bu nedenle mevcut skorunuz az da olsa düşüş yaşayacaktır.

%10 oranında skorunuzu etkileyen bir diğer durum, kredi kullanım yoğunluğunuzdur. Eğer düzenli ödeme geçmişine sahip bir tüketiciyseniz herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.Ancak sürekli kredi kullanan bir tüketicinin borçlarının gecikmesi halinde direkt olarak %10’luk düşüş, puanlama sistemine yansıtılmaktadır.

Yazımızın konusu olan kredi notu nasıl hesaplanır sorusuyla ilgili olarak kalan %9’luk kısmı, diğer faktörler oluşturur. Bu faktörlerden en önemlisi ise sürekli kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmaktır. Ayrıca alınacak ret yanıtından sonra farklı bir bankaya yapacağınız bir diğer başvuruda direkt olarak %9’luk kredi skoru düşüşü gerçekleşmektedir. Bu nedenle kredi puanını yüksek tutmak ve her ay kredi notu hesaplama araçlarından destek almak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.