• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2151727,702
  % -0,16
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Nedir? (Sorgulama)

Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Nedir? (Sorgulama)

Bir konut sahibi olmak isteyenlerin en çok ihtiyacı olan ve sorguladığı kavramlardan olan konut kredisi ekspertiz raporu hakkında detayları incelemeye çalışacağız.

Günümüzde bilhassa kirada oturan ve bundan çok sıkılmış, ekonomik açıdan kendini özgür hissetmeyen bireyler konut kredisi imkanı ile ev sahibi olmanın hayalini kurmaktadır.

Bu nedenle konut kredisi kavramına bakış atarken bu bağlamda ihtiyacı olan diğer terimlerin de ne olduklarını bilmeleri gerekmektedir. Bu yüzden bu kavramın ne olduğuna nasıl alınacağına ve sorgulama işleminin nasıl sağlanabileceğine dair bilgi vermeye çalışalım.

Yıllık Ödemeli Konut Kredisi (En Uygun Konut Kredisi)

Ev almak isteyen kişilerin aklında en uygun konut kredisi hangi banka tarafından verilir sorusu bulunmaktadır. Bu noktada, yıllık ödemeli konut kredisi hakkında bilgi almak isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Yıllık Ödemeli Konut Kredisi Nedir? Yıllık ödemeli konut kredisi; ev sahibi olmak isteyen ancak elinde yeterli miktarda nakit parası olmayan kişiler için bankaların sunmuş olduğu önemli bir finansal destek olarak bilinmektedir. Konut kredisi sayesinde evlerin ekspertiz değerinin %75 veya %80'ine

İlgili İçerik

Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Nedir?

Bir ev sahibi olma hayali kuranların yaptıkları kredi başvurusu neticesinde ilgili banka konutun tutarın %75’ini karşılayabilir tabii ki burada da bu konut ya da dairenin gerçekte ne kadar edebileceğini banka hesaplamak zorundadır. Bu tutarı da gerçek bir şekilde elde edebilmek için bir ekspertiz raporuna ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle sizden talep edilen ekspertiz raporu şehrinizde bulunan ekspertiz merkezlerinden temin edilerek bankaya iletilmelidir.

Burada bahsi geçen ekspertiz raporu genel anlamıyla kredi çekmeden evvel size verilecek olan kredi tutarının resmi olarak belirlenmesi amacıyla yetkili ekspertiz kuruluşları aracılığı ile alınacak olan daire veya evin gerçek değerinin belirlenmesi olayıdır. Bu durumun resmi bir şekilde raporlaştırılıp belgelenmesi ile oluşmaktadır.

Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

Son yıllarda artan ihtiyaçlara cevap niteliğinde karşınıza çıkabilen, miktarı belli olan paranın özel ve devlet bankaları tarafından müşteriye kredi yoluyla tahsil edilmesi ve tahsilin maaşının bir kısmından kesinti yapılarak geri ödenmesinin doğrultusunda birbirinden farklı teklifleri ile karşılaşılmaktadır. Ancak kredi kullanmak isteyenlerin uyması gereken şartların başında düzenli ödemeler kapsamında değerlendirilen kredi notunun yüksek seyretmesi gelmektedir.  Bu şartları yerine getirmenin en

İlgili İçerik

Ekspertiz Raporu Ücretleri Nedir?

İlgili raporu alabilmeniz için gerekli olan ekpertiz merkezleri her ilde bulunmaktadır sizlerde size en uygun ve yakın bir kuruluşu seçerek işlem yapabilirsiniz. Bu raporu temin edebilmeniz için sizlerden tahsil edilecek ücretler 1500 TL ve üstünüe ulaşabilmektedir.

konut kredisi ekspertiz raporu sorgulama

Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Sorgulama

Konut kredisi ekspertiz raporu sorgulama işlemine geçmeden önce ekspertiz raporları ne zaman sonuçlanır konusuna değinmekte yarar var. Bu işlemi gerçekleştirecek olan ekspertiz kuruluşu alınması düşünülen konutu satan firma veya şahıslara ulaşarak ilgili işlemi gerçekleştirmek için bilgi verir. Daha sonrasında etraftaki diğer binaların fiyatları aracı emlak firmaları aracılığı ile gerçekleşir.

2023 Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi ?

2021 yılına henüz girmişken; konut kredisi faiz oranları düşecek mi sorusuna; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan sevindirici bir haber geldi. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak konut kredisi faiz oranlarına uygulanan faiz, bazı bankalarda 0,79’a indirildi. 2021 yılında konut kredisi faiz oranları; 2019 yılına nazaran çok daha düşük bir şekilde, vatandaşların hizmetine sunuldu. Ev almak isteyen kişiler için oldukça avantaj yaratan bu düşüş, anlaşmalı

İlgili İçerik

Kredi talebinde bulunulan konut için rapor yazılabilmesi için ilgili konuttan gerekli teknik bilgiler ve verilen işlemesi sağlanır. Daha sonra hukuki yönden bir problem olup olmadığı araştırılır.

Ekspertiz Raporları Ne Zaman Sonuçlanır

Bu işlemlerin yapılması için belirtilen resmi süre 3 gün olarak belirtilmiştir. Daha sonra bu belge bankaya ulaştırılır.

İlgili belge bankaya ulaştıktan sonra bankanın bu süreci tamamlaması 5-7 gün arası sürebildiği gibi yoğunluk durumuna göre daha erken de sürebilir. Sizlerde bu aşamada konut kredisi ekspertiz raporu sorgulama işlemi yapacaksanız bankaya ulaşıp son durumu sorgulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yıllık Ödemeli Konut Kredisi (En Uygun Konut Kredisi) başlıklı makalemizde Halkbank konut kredisi HESAPLAMA, Konut kredisi yapilandirma ve Vakıfbank konut kredisi HESAPLAMA hakkında bilgiler verilmektedir.