• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2150247,140
  % -0,42
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Kredi Kartı MM/YY Nedir, Nerede Yazar?

Kredi Kartı MM/YY Nedir, Nerede Yazar?

Kredi kartı mm/yy genellikle internet alışverişlerinde pos alanına girilen bilgilerden birisidir. Kart sahibinin adı soy adı, kart numarası, CVV kodu ve kredi kartı mm/yy; bir alışverişin olmazsa olmazlarındandır.

Yalnızca kredi kartında değil, aynı zamanda banka kartlarında da olan mm/yy; mevcut kartın son kullanma tarihini ifade etmektedir. Mm kartın son kullanma ayını, YY ise son kullanma yılını temsil etmektedir.  Bu bilgi kartın ön yüzünde; isim ve soy isim alanının hemen sağ tarafında yer alır. Örneğin son kullanma tarihi 2021 yılının Aralık ayı olan bir kredi kartı üzerinde; 12/20 yazar.

MM YY CVC İfadeleri Ne Anlama Gelir?

Her banka, kart ürünleri için bir son kullanma tarihi belirler. Bu tarihlerden sonra kartlar, kullanılamaz ve yenilenmesi gerekir. Banka tarafından güvenlik amacı ile kullanılan kredi kartı mm/yy ifadeleri, aynı zamanda kredi kartı ya da banka kartı ile internet üzerinden alışveriş yapmak için de mutlaka gereklidir. Her kartın kullanım ömrü ortalama 4 ila 5 yıl arasındadır.

 • MM kartınızın son kullanım ayını ifade etmektedir.
 • YY ise kartınızın son kullanım yılını ifade etmektedir.
 • CVC kodu, banka kartının ya da kredi kartının hemen arka yüzünde yer alan; 3 haneli bir kart doğrulama kodudur.

Kredi Kartı MM YY Nedir?

Kredi kartının üst yüzeyinde gördüğünüz uzun ve dörder haneden oluşan sayılar kart numarası öğrenme işlemini tamamlamanıza olanak sağlayan kısımdır.  Banka tarafından üretilen her kredi kartı ve banka kartı, belirli bir standartlara sahiptir. Örneğin bir kredi kartının ya da banka kartının kullanım ömrü ortalama olarak 4 yıl ila 5 yıl arasındadır. Banka, son kullanım tarihini kartın üzerinde belirtmek zorundadır. Bunun asıl sebebi kullanım tarihini belirtmekten ziyade, aynı zamanda son kullanım tarihinin bir güvenlik doğrulama unsuru olarak da kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilinçsiz kullanımlarda ekonominizi ciddi şekilde bozacak olan kart kullanımı makul şekilde yapılacak kredi kartı limit düşürme işlemi sizi biraz rahatlatabilir. Her ne kadar doğru kullanıldığı zaman insanın bilhassa zor zamanlarında bir çok yönden kolaylık sağlayan kredi kartları, ipin ucunu kaçıran kişiler için ise bir ıstıraba dönüşmektedir.Bilhassa nakit kullanım zorunluluğunu kaldırması, kendi seçtiğiniz uygun vakitlerde maaş gününüze de denk getirerek risksiz ve kolay şekilde ödeme imkanı sunması bir çok dar

İlgili İçerik

İnternet üzerinden alışveriş yaparken, ödeme sayfasında ödeme yapılacak kart ile alakalı bir takım sorular sorulur; ödeme yapacak olan kişiye. Kart üzerinde yazan isim ve soy isim, kart numarasının yanında; aynı zamanda son kullanım tarihi de sorulmaktadır. CVC ve CVV bilgileri dahil, kart bilgisi de doğru girilmiş olsa; son kullanım tarihi yanlış girildiği takdirde ödeme tamamlanamaz ve kişi son kullanım tarihini doğru bir şekilde girene kadar; karttan herhangi bir şekilde ücret kesilmez. Alışveriş tamamlanamaz.

Kredi ya da banka kartının son kullanım tarihi geçtiğinde ise, kart herhangi bir şekilde kullanılamaz. Banka ile iletişime geçerek yeni bir kart istemek gerekir.

Bir önceki yazımız olan TEB Bonus Puanları Nerelerde Kullanılır? başlıklı makalemizde bonus harcama yerleri, bonus puanları nerelerde kullanılır ve kredi kartı puanını harcama hakkında bilgiler verilmektedir.