• YARIM ALTIN
  1.616,10
  % 0,84
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1519
  % 0,83
 • € EURO
  9,6432
  % 0,92
 • £ POUND
  10,6411
  % 0,95
 • ¥ YUAN
  1,2157
  % 0,91
 • РУБ RUBLE
  0,1067
  % 0,71
 • BITCOIN
  109001,144
  % 2,76
 • BIST 100
  1.151,47
  % 0,61

Vatandaşlara 500 TL Bayram Harçlığı Verileceği İddiası

Vatandaşlara 500 TL Bayram Harçlığı Verileceği İddiası

Daha önce ramazan bayramı öncesinde ortaya atılan vatandaşlara 500 TL bayram harçlığı verileceği iddiası Kurban Bayramının yaklaşmasının ardından tekrar gündeme düştü. Peki 500 tl bayram harçlığı verilecek mi?

500 TL BAYRAM HARÇLIĞI BAŞVURUSU VAR MI?

Özellikle bazı haber platformları ve sosyal medya da yayılan haberler vatandaşları tereddüte düşürdü. 500 TL bayram harçlığı başvurusu yapmak adına araştırmalar sağlayan bireyler bu iddiaların doğruluğu konusunda bilgi sahibi değil.

Emekliler için ödenen bayram ikramiyesi haricinde tüm vatandaşlar için geçerli olacak 500 tl bayram harçlığı iddiası geçerli değil. Böyle bir uygulama bulunmuyor. Daha öncede valilikler tarafından her vatandaşa 1000 tl ödeneceği gibi asılsız iddialar ortaya atılmış fakat içişleri bakanlığı tarafından bu yalanlanmıştı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri bakanlığı “emekli ve 1000 Türk lirası yardım alanlar hariç, geri kalan vatandaşlara sigortalı veya sigortasız olduğuna bakılmaksızın 400, çocuklara 100 Türk lirası bayram harçlığı verileceği”ne ilişkin iddia ve paylaşımların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bakanlığın twitter hesabından sağlanan duyuru kapsamında son günlerde özellikle bazı sosyal medya kullanıcılarının ve medya platformların kasıtlı bir şekilde bu asılsız iddiaları sağladığını bildirdi.

Bakanlığın yaptığı açıklama doğrultusunda, son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve iletişim platformlarından kasıtlı ve asılsız şekilde valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet gösteren Açık Kapı birimleri aracılığıyla sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapıldığı belirtildi.

İlgili birimlerin 2017 yılında bakanlık tarafından kurulduğunu ve 81 il valiliği ve 161 ilçe kaymakamlığında faaliyet gösterdiği belirtilen açıklama da şunlar söylendi:

“Açık Kapı birimlerinin temel görevi, valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-Devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır.

Devletimizin, koronavirüs salgınıyla yoğun şekilde mücadele eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi amaçladığı belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona neden olanlar, koronavirüs salgını kapsamında alınarak başarıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde oluşan sosyal izolasyona zarar vermektedir.”

Bu asılsız iddiaları ortaya atan sosyal medya kullanıcıları hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Milyonlarca işçiye ikramiye müjdesi! 2020 Tediyeler Ne Zaman Ödenecek? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.