• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2109742,220
  % 0,28
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Reeskont Kredileri Nedir Kimler Alabilir ?

Reeskont Kredileri Nedir Kimler Alabilir ?

Ticari kredi olarak da isimlendirilen reeskont kredileri, hizmet ya da mal ihracatı yapan şirketler ve firmalar tarafından kullanılmaktadır. Limitler Türkiye Merkez Bankası iş birliği ile oluşturulmaktadır. Ülkeye döviz ve mal kazandıran, ihracat yapan şirketler ve firmalar için; en avantajlı finansal kaynak, finansmanlardan birisidir reeskont kredisi.

Bu içeriğimizde Merkez bankası reeskont kredisi nedir, reeskont kredisi nasıl kullanılır, sevk öncesi ve sevk sonrası reeskont kredisi, reeskont kredisi kur sabitleme, merkez bankası reeskont kredisi faiz oranı gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Mb Reeskont Kredisi Nedir ?

Merkez bankaları, reeskont kredileri sağlamaktadır. Ticari kredi ya da reeskont kredisi, herhangi bir banka bünyesinde iskonto edilen bir senedin herhangi bir merkez banka tarafından yeniden iskonto edilmesine karşın; verilen kredi türüdür.

İhracat yapan ya da ihracat hizmetleri vererek; ülkeye döviz girmesini sağlayan bütün işletmeler, firmalar ve şirketler bu krediden yararlanabilmektedir. Belirli faiz oranları olan bu kredi, iskonto edildiğinde yani kırıldığında; işlem yapılacağı günün güncel kuruna göre kırdırılarak; nakit olarak Türk Lirası verilmektedir.

58e3aec00f254b2f844eb32b

Kredi Borcu Yapılandırma

Reeskont kredileri, senet üzerinde belirtilmiş olan döviz tutarının; reeskont kredisinin kullanıldığı tarihte güncel olan kur üzerinden Türk Lirası karşılığında bankalar aracılığı ile firmalara ödenmektedir.
Reeskont kredisi; yeniden iskonto anlamına gelmektedir. Burada yer alan iskonto kavramı, indirim anlamında kullanılmamaktadır. Vadesi henüz gelmeyen bir senedin, bir takım şartlar neticesinde banka tarafından nakit paraya çevirilmesi anlamına gelmektedir.

Buna ek olarak reeskont, bankalar tarafından iskonto edilen bir senedin merkez bankası tarafından yeniden iskonto edilmesine denmektedir.

Merkez Bankası Reeskont Kredisi Nasıl Kullanılır ?

Merkez bankası reeskont kredileri; ihracata yönelik mal üreten, hizmet veren ve Kobiler tarafından kullanılabilmektedir.

reeskont ve avans ic59flemlerinde faiz
Sevk Sonrası Reeskont Kredisi Nedir ?

Sevk sonrası reeskont kredileri, ihracata yönelik mal üreten, imalatçı ihracatçı üreticilerin sevkin hemen ardından ihracatın finansman amacı ile satışlardan ortaya çıkan ihracat alacaklarına; yabancı döviz paraları üzerinden düzenlenen belgeler ya da senet karşığında Türk mallarının serbest döviz ile kreşin olarak ihraç edildikten hemen sonra; iskonto edilmesi sağlanıyor ve sevk sonrasındaki dönemde ise, merkez bankası tarafından ihtiyaçlar karşılanıyor.

Buna ek olarak 2021 Fed toplantı tarihleri konusunda bilgi almak için; bir diğer içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Reeskont Kredisi Kur Sabitleme

Reeskont kredileri, kur sabitleme işlemi merkez bankası aracılığı ile yapılmaktadır. Reeskont kredi türü firmalar ve şirketler arasında en çok kullanılan kredi çeşididir. Nakit alacağı olan kişi – firma ya da işletme; alacağı parayı borç senedi karşılığında tahsil eder. Akabinde bu borç senedini bankaya giderek iskonto ettirir. İskonto, burada indirim olarak değil, kırdırma amacı ile kullanılmaktadır.
Alacaklı kişi borç senedini kırdırarak; senet üzerinde yazılı olan tutarın Türk Lirası karşılığında kredi olarak kullanabilme imkanına sahip olur.

indir
Merkez Bankası Reeskont Kredisi Faiz Oranı

Merkez Bankası reeskont faiz oranı; 2021 yılı itibari ile güncel faiz oranını yayımlamıştır.
2021 yılında güncel olarak;
Reeskont İşlemlerinde Uygulanan İskonto Oranı % 12,75
Avans İşlemlerinde Uygulanan Faiz Oranı % 13,75

Fakat bu oranlar, vadesine en az 3 ay süre kalan krediler için geçerlidir. Net bir bilgi alabilmek için merkez bankası ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Öte yandan faiz oranı yıl içerisinde daha önceden belirlenen oranlardır, daha sonrasında değiştirilmesi mümkün değildir.

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi Bankası World Kart Şifre Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde world ek kredi kartı şifre alma nasıl olur, worldcard şifre alma ve worldcart şifresi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.