• YARIM ALTIN
  8.469,00
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0537
  % 0,01
 • € EURO
  36,0440
  % 0,26
 • £ POUND
  42,7255
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,5495
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3803
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  2251299,433
  % 1,41
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

İkinci El Cep Telefonunda KDV İndirimi (2023)

İkinci El Cep Telefonunda KDV İndirimi (2023)

İkinci el cep telefonlarının satışında alınan katma değer vergisi (KDV) oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete ’de yayımlandı.

İkinci El Cep Telefonunda KDV İndirimi

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’da değişiklik yapıldı. Resmi Gazete ’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile (I) sayılı listeye “Yenilenmiş ürünlerin satışı hakkında yönetmelik” kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının satışı da eklendi.

Böylelikle daha önce yüzde 18 olan ikinci el cep telefonu satışlarında KDV oranı yüzde 1’e indirilmiş oldu. KDV indirimi yarından itibaren yürürlüğe girmiş olacak.

İkinci El Cep Telefonunda KDV İndirimi

İkinci El Cep Telefonunda KDV İndirimi

“Yüklendikleri Vergi Dâhil Edilmez” İfadesi Eklendi

Söz konusu listeye “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek. Ayrıca sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu sıra kapsamında teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dâhil edilmez.),” eklendi.

İkinci el cep telefonu yenilenmesinde standart belirlendi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), kullanılmış cep telefonlarının ekonomiye kazandırılması ve güvenli bir şekilde kullanılması amacıyla sertifikalandırılması, yenilenmesi ve satışa sunulması için “İş Yerleri-Cep Telefonu (ikinci el) Yenileme Merkezleri İçin Kurallar” standardını yayımladı.

Standartla cep telefonu yenileme merkezleri, ikinci el telefon alım satımında, önceki kullanıcıyla illiyet bağını kaldıracak. Cihazların varsa onarılması ve değiştirilmesi gereken bileşenlerinin değiştirilmesiyle sonraki kullanıcıya hazır hale getirilmesini sağlayacak.

2.el yenilenmiş telefonlar ucuzlar mı?

2. el yenilenmiş ce telefonlarındaki KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e çekildi. Karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete ‘de yayımlandı. “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu kapsamda teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dâhil edilmez) eklendiği belirtildi. Karar yayımı tarihini izleyen aybaşından itibaren yürürlüğe girer.

2. el ve teşhir ürünler için tıklayın

2. el telefon

Bir önceki yazımız olan Resmi Gazete'de Bugün (30.09.2023) başlıklı makalemizde ATAMA KARARI, CUMHURBAŞKANI KARARLARI ve CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ hakkında bilgiler verilmektedir.