• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2228504,452
  % 0,04
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Temerrüt Faizi Nedir? Temerrüt Faizi Hesaplama

Temerrüt Faizi Nedir? Temerrüt Faizi Hesaplama

Daha çok hukuk ve yatırım ile ilgilenen ya da denk gelmiş kişilerin sormuş olduğu temerrüt faizi nedir sorusuna cevap arayacak, temerrüt faizi hesaplama nasıl yapılır onu öğrenmeye çalışacağız.

CDS Primi Nedir? Türkiye’nin CDS Notu Kaç?

Ülkelerin risk göstergesi anlamında kullanılan Türkçe karşılığı net olarak bulunmayan bu kavramın cds primi nedir sorusuna cevap arayacağız.CDS Nedir? Türkçe karşılığı "Kredi Risk Primi" olarak bilinen CDS kavramı ülkelerin ekonomik risk durumlarını gösteren bir ifade ve kuruluşların ismidir.Ülke, şirket ya da şahısların serbest piyasa kavramında bulunan menkul kıymet risklerini sigortalama işlemiyle garanti altına alan CDS kuruluşu bunun karşılığında sigorta bedeli talep

İlgili İçerik

Temerrüt Faizi Nedir

Temerrüt, borçluların borçlandıkları tutarı ödemememesi, ödememek için ayak diretmesi anlamında kullanılan kelimedir. Hukuk açısından bakıldığında yasalara aykırı bir durumdur.

Bu kavram doğrultusunda Temerrüt Faizi de vadesi geçmiş olan borcun ödenmiyor oluşu nedeniyle işlenen faiz tutarına verilen isimdir. Vadesi yerine getirilmeyen borçlar için resmi kurumlar faiz işleyebilmektedir.

Bu faizi uygulamak için borç öncesinde imzalanan sözleşmede öngörülme kusuru ve şartı aranmamaktadır.

Daha ne bir şekilde ifade etmek gerekirse borcun alacaklısı gecikme nedeniyle uğraşmış olduğu zarar bu faizden fazla olduğu durumlarda, borçlu bu durum nedeniyle bir kusurunun bulunmadığını ispat edemediği sürece bu zararı karşılamak ile mükelleftir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Müşteri Hizmetleri

Türkiye'deki kamu bankaları denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisi olan Ziraat Bankası; Osmanlı Devleti döneminden beri hizmet sunmaktadır. Milyonlarca insanın hizmet aldığı Ziraat Bankası'nın müşterilerine birçok konuda ayrıcalık sağladığını söylemek gerekir. Bilhassa ziraat bankası kredi kartı müşteri hizmetleri sayesinde tüketicilerin akıllarında bulunan sorular cevaplanmaktadır.Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Bağlanma Ziraat Bankası kredi kartı müşteri hizmetleri için hizmet almak istiyorsanız günün her saatinde Ziraat Bankası müşteri temsilcisine

İlgili İçerik

Temerrüt Faiz Oranı

Ticari amaç taşıyan işlerde temerrüt faizi eğer bir karara bağlanmadı ise Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu avans faiz oranı, yasal faiz oranına kıyasla daha yüksek ise bu durumda avans faiz oranından gecikme faizi (temerrüt faiz) talep edilebilir.

Borçlu tarafından alacaklıya sağlanan gecikmiş ödemelerde önceden sözleşmede öngörülmemesi halinde ya da hükümlerin geçersiz olması durumunda uygulanabilecek temerrüt faiz oranı yıllık %21,25 şeklindedir.

Temerrüt faiz oranları hakkında detaylı bilgi veren görseli aşağıdan inceleyebilirsiniz.

temerrüt faizi oranları

Temerrüt Faizi Hesaplama

Borç alınan tutarın ödenmesinde borçlu taraf, önceden imzalanmış olan sözleşme ile aksini kararlaştırmadıkça temerrüt faizini ödemekle mükelleftir. Bu tutar ödenirken faiz tutarıyla birlikte ödenecek olan rakamı bulabilmek için temerrüt faizi hesaplama işlemi yapmak gerekebilir. Bu işlemi yukarıda başlıkta paylaştığımız bilgiler neticesinde kendiniz sağlayabilir ya da bir çok web sitesinin sunduğu imkanlar neticesinde hesaplama araçları ile yapabilirsiniz.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Banka Kartı Kullanılır Mı?

Kredi kartı ya da banka kartı kullanırken son kullanma tarihi geçmiş banka kartı kullanılır mı soruları çok fazla gelmektedir. Bilindiği gibi günümüzde artık insanlar nakit kullanımını ikinci plana atmıştır. Ağırlıklı olarak kredi kartları ve banka kartı kullanılmaktadır. Banka kartlarında ve kredi kartlarının üstünde son kullanma tarihi yazmaktadır.Son kullanma tarihi merak edilen konuların başında gelmektedir. Gerçekten de son kullanma tarihi geçtikten sonra banka kartı kullanılmakta mı kullanılmamakta mı sorusu

İlgili İçerik

Yasal Faiz Oranları

Bahsettiğimiz temerrüt faizi yasal faiz oranları içerisinde yer almaktadır. Borçlu sözleşmede aksini imzalamadıkça hukuk tarafından belirlenmiş oranlarda faiz ödemesini sağlamak zorundadır. Bu yasal faiz oranları hakkında yıllık tutarda veriyi yukarıda paylaşmış ve görselde tüm detayları iletmiştik.

Resmi kurumlara borçlanırken bu bilgileri aklınızdan çıkartmamanız ve temerrüte düşmeden ödemeleri yapmaya çalışmalısınız.

Bir önceki yazımız olan CDS Primi Nedir? Türkiye'nin CDS Notu Kaç? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.