• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2150247,236
  % -0,42
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

İşten Ayrılma İhbar Süresi Kaç Gün (İstifa Sonrası İhbar)

İşten Ayrılma İhbar Süresi Kaç Gün (İstifa Sonrası İhbar)

Yaşadığınız memnuniyetsiz veya başka sebepler nedeniyle istifa vermeyi düşünüyorsanız iş kanunu gereği bilmeniz gereken noktalardan birisine değineceğiz. Bunlardan birisi olarak işten ayrılma ihbar süresi kaç gün sorusuna cevap arayalım.

 

İhbar Süresi Hesaplama Neye Göre Yapılır

 

Evvela bilmeniz gereken nokta resmi tatiller ve hafta sonları tatiller de ihbar süresi kapsamında sayılmaktadır. Bunu bildikten sonra bir diğer nokta ise bildirim yapıldıktan sonraki günden başlayarak geri sayım sürecinin başlatılması olmalıdır.

Yani bugün ihbar süresi bildirimi yapıp istifa verdiğiniz zamanlarda bu süreç ertesi gün işlemeye başlayacaktır.

 

İhbar Sürecinde İş Arama İzni Ne Kadar

 

Bu doğrultuda en önemli sorulardan birisi iş arama izni ne kadar şeklinde beliriyor. İş yeriniz sizlere günde 2 saat iş arama izni vermek zorundadır. Sizler bu süreyi ister günlük olarak ister biriktirip toplu şekilde kullanabilirsiniz. Bu süreci topluca kullanmak işten daha erken bir şekilde ayrılmanız için olanak sağlayacaktır.

İş yeri firmanız olur da sizi buna rağmen izinsiz bir şekilde çalıştırırsa çalıştığınız sürenin ücretini size %100 zamlı olacak şekilde ödemek zorundadır. İşten ayrılma ihbar süresi kaç gün sorusuna cevap ararken de hem günlük çalışma sürenizde de 2 saat izniniz olduğunu hem de bu süreyi topluca kullanabileceğiniz konusunda seçim yapabileceğinizi bilip önceden ona göre planlama yapın.

 

işten ayrılma ihbar süresi ne kadar

işten ayrılma ihbar süresi ne kadar

 

İhbar Süresinde Rapor Alınırsa Ne Olur

 

Eğer bir rapor alma durumunuz söz konusu olacaksa bu günlerin ihbar sürenizden sayılmayacağını bilmeniz gereklidir. Rapordan hariç olarak kalan ihbar günlerinizi de mecburen tamamlamak zorundasınız.

 

İşten Ayrılma İhbar Süresi Ne Kadar

 

Şimdi asıl cevabını aradığımız soru olan işten ayrılma ihbar süresi kaç gün sorusunu cevaplayalım. İş kanunu kapsamında bu husus açıkça belirtilmiştir. (4857 sayılı İş Kanunu 17. Madde)

 • Çalışma süresi  6 aydan az olan çalışan 2 hafta sonra,
 • Çalışma süresi 6 ay – 1,5 yıl arası sürmüş olan çalışan 4 hafta sonra,
 • Çalışma süresi 1,5 yıl – 3 yıl arası olan çalışan 6 hafta sonra,
 • Çalışma süresi 3 yıl üzeri olan çalışan 8 hafta sonra,

İşinden tahattütlerini yerine getirmiş bir şekilde ayrılabilir. Bu sürelere uyulduğu sürece herhangi bir ihbar tazminatı ödeme zorunluluğunuz olmayacaktır. İşvereninize bir ihbar tazminatı ödemesi yapmak zorunda kalmamanız için bu tarihlere dikkat etmenizde fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Ons Altın, Ons Gümüş Nedir? Nereden Alınır? başlıklı makalemizde altın ons grafik 20 yıllık, altın ons yorum ve gram altın hakkında bilgiler verilmektedir.