• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2225242,259
  % 0,33
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Western Union Hangi Bankalarda Var (2023 Güncel Liste)

Western Union Hangi Bankalarda Var (2023 Güncel Liste)

Yurt dışı para gönderim hizmetleri için kullanılan kanallardan birisi için sorulan western union hangi bankalarda var sorusunu detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Yurt dışında yaşayan akrabalarından  ya da başka şahıslardan ödeme almak ya da yapmak isteyenlerin aktif olarak kullandığı western union hizmetinin nereden nasıl sağlanabileceğini ele alalım.

Öncelikle western union nedir sorusunun cevabını vermemiz gerekiyor. Bu soruya ilişkin cevabı aşağıdaki başlıklarda bulabileceksiniz.

Western Union Nedir

Ülkeler arası para transferi için hizmet sunan bir şirkettir. İlk kuruluş amacı telgraf hizmetleri olan fakat zaman geçtikçe farklı sektörlere hakim olan firma artık bütün ülkelerde para transfer işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Üstelik sundukları bu hizmetin çok işlevsel ve hızlı olması müşterilerini memnun etmektedir, öyle ki dakikalar içinde transfer işlemini gerçekleştirebiliyor olması mümkün. Yurt  dışında çalışan akrabalar, aile mensupları dahilince çok yaygın şekilde kullanılan ve memnuniyet sağlayan firma hizmetlerine halen devam etmektedir.

Transfer işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda bilginiz yok ise western union ile para nasıl gönderilir başlıklı içeriğimizde bu detayları sizler için aktarmıştık. Transfer işleminin hızlı bir şekilde nasıl sağlanacağını rehberi inceleyerek öğrenebilmeniz mümkün.

Western Union Hangi Bankalarda Var

Şimdi herkesin akıllarına takılan western union hangi bankalarda var sorusunu cevaplandırmaya çalışalım.  Öncelikle diğer ülkeler göz önüne alınırsa bu hizmeti sağlayanların yerel işletmeler olduğu görülecektir. Bu işletmeler oldukça küçük ölçekli işletmeler, dükkanlar dahi olabiliyor. Tabii bunların yanı sıra banka şubeleri de bu hizmeti verebiliyor.

Fakat bizim ülkemiz göz önüne alındığında bu işlem için en bulunan en kolay erişilebilir ve yaygın imkan PTT şubeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde western union ptt şubeleri aracılığı ile hizmet vermektedir. Tabii ki tek imkan olarak burası olduğunu söylemeyiz. Öyle ki western union BPN aracılığı ile de hizmet vermeye başlamıştır. BPN de bir çeşit kuruluştur.

Bir diğer seçenek ise banka şubeleri. Öyle ki western union firmasının ülkemizde anlaşmalı olduğu bir çok banka kuruluğu bulunmaktadır. Aşağıdaki başlıklarda bu konu ilgili detaylı bir liste sizler için sunuyor olacağız.

Yurtdışı transfer işlemleri için araştırılan western union hangi ülkelerde hizmet vermektedir sorusunun cevabını da bir diğer içeriğimizde vermiştik. Akrabanız veya aile üyenizin hangi ülkede yaşadığı bilgisiyle birlikte ilgili içerikten inceleme sağlayabilirsiniz.

Western Union Anlaşmalı Bankalar

İlgili kurumun resmi web sitesinde açıklanan bilgiler ışığında western union hangi bankalarda var sorusunun cevabını listeliyor olacağız. 2021 yılı dahilinde western union anlaşmalı bankalar aşağıdaki listede yer alan şekildedir. Yanlarında ilgili bankanın müşteri hizmetleri numarasını da paylaşıyor olacağız.

western union anlaşmalı bankalar

 • Akbank – 444 25 25
 • Albaraka Turk – 444 5 666
 • Fibabanka – 444 88 88
 • QNB Finansbank – 0216 522 49 22
 • Garanti BBVA – 444 0 333
 • Sekerbank – 444 78 78
 • Türkiye İş Bankası – 0 850 724 0 724
 • Türkiye Finans Katilim Bankasi – 444 2 444
 • Yapi Kredi – 444 0 444
 • Ziraat Bankası – 444 00 00

Şeklinde listelediğimiz anlaşmalı bankalar doğrultusunda bilmeniz gereken detay, herhangi bir transfer işlemi için banka şubesine gitme ihtiyacınızın olmadığıdır. Öyle ki çoğu bu işlem için internet bankacılığı veya mobil şubeler aracılığı ile kolaylık sunmaktadır.

Bu bankaların hangileri olduğunu ve işlemlerin nasıl gerçekleştiğini aşağıda paylaşıyor olacağız.

Western Union İnternet Bankacılığı ile İşlem

Bankaların sizlere sunduğu kolaylıklar sayesinde şubelere gitmeden transfer işlemlerini gerçekleştirebileceğinizden bahsetmiştik. Şimdi western union hangi bankalarda var sorusunun cevabını bulduğunuza göre diğer detaylara geçelim.

Listede yer alan her banka internet bankacılığı veya mobil şubeler aracılığı ile işlem vermenize olanak sağlamıyor olabilir.

western union internet bankacılığı ile işlem

Sadece bazı bankaların müsaade ettiği bu işlemi aşağıdaki bankaların müşterileri kolaylıkla sağlayabilir:

 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Türkiye İş Bankası
 • Şekerbank
 • YapıKredi
 • Ziraat Bankası

Eğer bu bankaların birisinin müşterisi iseniz internet bankacılığından işlem yapabilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gerekenler şu şekilde:

Western Union aracılığı ile İnternet Bankacılığı hesabınızdan para alma veya gönderme işlemi için evvela internet bankacılığına giriş sağlayın. Daha sonra “Para Transferleri” menüsüne giriş yapıp “Western Union” adımını seçmelisiniz. Gelen ekranda para göndermek istediğiniz kişinin isim soyad isim/soyad, ülke ve gönderilmek istenen tutar bilgisini girin. Daha sonra işlemi tamamlayabilirsiniz.

İşlem sonrasında size verilecek olan MTCN numarasını mutlaka not alın. Para çekilmesi için karşı tarafa iletmeniz gerekli olacaktır.

Western Union Mobil Bankacılık ile İşlem

Western union internet bankacılığı ile işlem yapma detaylarını yukarıda aktardık. Bir diğer yöntem ise mobil bankacılık olarak karşımıza geliyor.

western union mobil bankacılık ile işlem

Western union mobil bankacılık ile işlem yapabileceğiniz bankaların listesi şu şekildedir:

 • Türkiye İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Ziraat Bankası

Eğer bu 3 bankadan bir tanesinin müşteri iseniz internet bankacılığının yanı sıra mobil bankacılık aracılığı ile de işlem yapabilirsiniz.

İşlemi gerçekleştirebilmek için evvela ilgili bankanın mobil uygulamasından bankacılık hizmetinize giriş sağlayın. Daha sonra “Para Transferleri” menüsüne ilerleyerek internet bankacılığında olduğu gibi western union seçeneğini seçerek alıcının kişisel bilgilerini girip işlemi tamamlayın. MTCN kodunu not edin.

 

Western Union ATM ile İşlem

Kullanım kolaylığı açısından western union hangi bankalarda var sorusunun cevabında pek çok banka listelemiştik. Fakat iş internet, mobil bankacılık kullanımı ile işlem yapılabilen bankaları listelemeye gelince sayı epey azalmıştı.

western union atm ile işlem

Şimdi bahsedeceğimiz western union atm ile para gönderme işlemine ise sadece garanti bbva müsaade etmektedir.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için herhangi bir garanti bankası atm’sine gidin. Daha sonra hesap kartınız ile giriş yapıp “Para Transferleri” menüsünden “Western Union” seçimini sağlayıp gerkeli bilgileri yazarak işlemleri tamamlayın. Daha sonrasında atm size dekont verecektir.

 

Western Union PTT İşlemleri

Eğer transfer işlemlerini bankalar aracılığı ile değil ptt aracılığı ile sağlamak istiyorsanız işlem ücretleri gibi pek çok detayı öğrenmeniz gerekecektir. Çünkü bankalarda olduğu gibi ptt’de bu işlemler için belirli komisyon kesimleri sağlayacaktır.

İşlemleriniz tatil günlerine denk geliyorsa western union haftasonu açık şubeler içeriğimizde gerekli detayları da bulabilmeniz mümkün. Detaylı bir şekilde western union ptt işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilgili içeriğe tıklayarak incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Western Union Haftasonu Açık Şubeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.