• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2229389,430
  % 0,22
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Elime Sahte Para Geçti Ne Yapmalıyım?

Elime Sahte Para Geçti Ne Yapmalıyım?

Günümüzde gelişen teknoloji koşulları bilhassa bankacılık ve finans sektöründe kolaylıklar sağlamaktadır. Buna rağmen elime sahte para geçti ne yapmalıyım sorusunun cevabını arıyor olabilirsiniz. Aşağıda hem sahte paranın ne olduğuna hem de olası bir durumda nasıl yol izlemeniz gerektiğine bakacağız.

Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesapla

Döviz kurlarının son zamanlarda yatırıma ciddi seviyede konu olması çapraz kur hesapla işlemini ve çapraz kur nedir sorusunu beraberinde getirdi. Döviz kurları arasında farklı birimler arasında oluşan fark durumu ile alakalı olan bu kavramın ne olduğunu ve hesaplama işleminin nasıl yapılabileceğini anlatmaya çalışacağız. Çapraz Kur Nedir 2 farklı para birimi arasında oluşan oranın bir başka para birimi türünden ifade edilmesine verilen isim çapraz kur olarak adlandırılmaktadır. Çapraz kur hesapla

İlgili İçerik

Sahte Para Nedir

İnsanların kötü niyet besleyerek kendi imkanları doğrultusunda ürettiği ve orijinal banknotlara birebir benzeyen, resmi olarak hiçbir geçerliliği bulunmayan kağıtlara sahte para ismi verilmektedir. Sahte para basmak, basmaya çalışmak veya bu konuda çaba sarf eden birisine yardım etmek çok büyük suçlardandır.

Teknolojinin gelişiyor olması sahte banknotları ayırt etmek için kolaylık sağlıyor olsa da sahte para üretimi için de karanlık sektörlerde kolaylık sağlıyor. Bunu bilen ve kullanan insanlar üretim yapıp insanları ve devleti kandırmaya çalışıyor.

Öyle ki mavi ışık, atm güvenlikleri ve bir çok teknolojik yöntemlere rağmen sahte paraları ayırt etmek zorlaşabiliyor. Elinize geçen sahte paranın yasal olmadığını bilmeli ve buna göre bir işlem yapmanız gereklidir. Bu parayı kullanmak gibi bir gaflete kesinlikle düşmemelisiniz.

Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Nedir? (Sorgulama)

Bir konut sahibi olmak isteyenlerin en çok ihtiyacı olan ve sorguladığı kavramlardan olan konut kredisi ekspertiz raporu hakkında detayları incelemeye çalışacağız.Günümüzde bilhassa kirada oturan ve bundan çok sıkılmış, ekonomik açıdan kendini özgür hissetmeyen bireyler konut kredisi imkanı ile ev sahibi olmanın hayalini kurmaktadır.Bu nedenle konut kredisi kavramına bakış atarken bu bağlamda ihtiyacı olan diğer terimlerin de ne olduklarını bilmeleri gerekmektedir. Bu yüzden bu kavramın ne olduğuna nasıl

İlgili İçerik

Bu şekilde gerçekleşecek olası bir girişim sizler için kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Başkasından almış olsanız dahi bunu bilerek veya bilmeyerek kullanıyor oluşunuz suçun sizin üzerinize kalma durumunu doğurabilir.

Böyle bir durumda elime sahte para geçti ne yapmalıyım sorusuna hemen cevap bulmak ve gerekli işlemleri yaparak yetkili birimlere bildirmek zorundasınız.

sahte para nedir

sahte para nedir

Elinize Sahte Para Geçtiği Zaman Yapmanız Gerekenler

Olurda elinize sahte bir para geçerce hiç vakit kaybetmeden hemen emniyet birimlerine başvurmanız gereklidir. İlgili banknotun kimden size ulaştırıldığına dair kanıtları toplayıp vakit kaybetmeden Cumhuriyet başsavcılıklarına bildiri yapmanız gereklidir. Suç sizin olmasa dahi kullanmanız gibi bir durumda suç size ait gibi sayılabileceği için derhal ilgili birimlere bildiride bulunmak;  başka insanların da mağdur duruma düşmemesi açısından önem arz etmektedir.

Eğer da alıyorsanız ve para sahte değilse bile böyle bir bildirim yaptığınız için bir cezayla karşılaşmaz. Bu yüzden tereddüt etmenize gerek yoktur.

Banka Kredi Borcu Başkasına Devredilir Mi

Bankalara olan kredi borçlarının ciddi bir seviyeye ulaşması insanların kredi borcu başkasına devredilir mi şeklinde sorgulamalara başvurmasına sebebiyet verdi. Aslında burada yer alan kredi borcu devretme olayı biraz da çaresizlikten başa gelebilecek bir durum gibi duruyor.Kredileri başka birilerine devretme olayı doğrudan olacak şekilde şu an için, çok mümkün olabilen bir durum değil. Fakat dolaylı yoldan başka alt seçimler ile de başka alternatifler sunulabiliyor. Böyle durumlarda alt seçenekleri değerlendirmek

İlgili İçerik

155 Polis İmdat veya 156 Jandarma ihbar yoluyla da durumu bildirir bilirsiniz.

Unutmayın ki böyle bir bildirimde bulunarak bir sahtecilik şebekesi gibi ciddi bir olayın ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Elinizdeki sahte parayı kesinlikle aldığınız kişiye iade etmeyin ve banknotu yırtmaya, üzerine yazı yazmaya çalışmayın.

Hiç vakit kaybetmeden gerekli birimlere durumu anlatın.

Bir önceki yazımız olan Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesapla başlıklı makalemizde çapraz kur hesaplama formülü, dolar euro çapraz kur hesaplama ve euro dolar çapraz kur hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.