• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2226017,461
  % 0,17
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesapla

Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesapla

Döviz kurlarının son zamanlarda yatırıma ciddi seviyede konu olması çapraz kur hesapla işlemini ve çapraz kur nedir sorusunu beraberinde getirdi. Döviz kurları arasında farklı birimler arasında oluşan fark durumu ile alakalı olan bu kavramın ne olduğunu ve hesaplama işleminin nasıl yapılabileceğini anlatmaya çalışacağız.

Çapraz Kur Nedir

2 farklı para birimi arasında oluşan oranın bir başka para birimi türünden ifade edilmesine verilen isim çapraz kur olarak adlandırılmaktadır. Çapraz kur hesapla işlemi sayesinde döviz kurlarının birbirlerine dönüşümü kolay şekilde mümkün kılınmaktadır.

Kapalı Çarşı Döviz Kurları

Serbest piyasa döviz kurları incelenirken kapalı çarşı döviz kurları değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklik normal serbest piyasa kurlarına kıyasla %1’lik bir makas marjı şeklinde ortaya çıkabilir. Bu marj nedeniyle döviz alım veya satım yapmak isteyen kişiler tarafından takip edilmektedir. Kapalı Çarşı Tarihi Kapalı çarşı İstanbul’da Beyazıt ve Mercan arasında bir konumda yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapımı başlayan kapalı çarşı asıl ihtişamını Kanuni Sultan Süleyman döneminde kazanmıştır. O dönemde

İlgili İçerik

Global anlamda yer alan tüm finansal döviz kurları için çapraz kur hesaplaması yapılabilir. Tabii ki burada yapılan en çok işlem dolar, euro, sterlin gibi para birimleri için gerçekleşmektedir. Dünya da en çok kullanılan para birimleri olması sebebiyle bu şekilde işlem görmektedir.

Bu konu bilhassa ihracat konusunda yani kendi para birimi haricinde alışveirş gerçekleştiren ülkeler arasında önem arz etmektedir.

Çapraz Kur Hesaplama Nasıl Yapılır

Yukarıdaki başlığımızda çapraz kur nedir sorusuna cevap bulduğumuza göre şimdi çapraz kur hesaplama işleminin nasıl yapılabileceğine değinmeye çalışalım.

Devlet işlemlerinde büyük kolaylık sağlayan çapraz kurun tanımı genelde kafa karıştırıcı gibi göründüğü için hemen bir örnekle anlatmaya başlayalım.

Diyelim ki A ve B olmak üzere iki farklı ülke var ve bu ülkelerin paraları da farklı kurlarda. Bu paraları birbirine çevirmek istediğinizde birçok karmaşık matematik işlemi yapmanız gerekecek. Tüm bu matematiksel işlemleri yapsanız bile yine de doğru sonuca ulaşmak mümkün olmayabilir.

çapraz kur hesapla

çapraz kur hesapla

Oysa çapraz kuru kullanarak önce parasının dolar ve euro karşılığında bulursunuz. Daha sonra aynı şekilde B’nin parasının da dolar ve Euro karşılığını bulursunuz. Son olarak bulduğunuz bu dolar ve euro karşılıklarını bir araya getirerek iki paranın birbiriyle ona kur hesaplamasını yapabilirsiniz.

Örneğin iki A parası 2 dolara eşit olsun. 2 B parası da bir dolara eşit olsun. Bu durumda rahatlıkla söyleyebiliriz ki parası ve parasına göre 2 kat daha değerlidir.

Temerrüt Faizi Nedir? Temerrüt Faizi Hesaplama

Daha çok hukuk ve yatırım ile ilgilenen ya da denk gelmiş kişilerin sormuş olduğu temerrüt faizi nedir sorusuna cevap arayacak, temerrüt faizi hesaplama nasıl yapılır onu öğrenmeye çalışacağız.Temerrüt Faizi Nedir Temerrüt, borçluların borçlandıkları tutarı ödemememesi, ödememek için ayak diretmesi anlamında kullanılan kelimedir. Hukuk açısından bakıldığında yasalara aykırı bir durumdur.Bu kavram doğrultusunda Temerrüt Faizi de vadesi geçmiş olan borcun ödenmiyor oluşu nedeniyle işlenen faiz tutarına verilen

İlgili İçerik

Bu örnekten yola çıkarak çapraz kur hesapla işleminin ne olduğu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile ilgili döviz çevirici sayfamızdan da işlem yapabilirsiniz.

Çapraz Kur Hesaplama Formülü

Şimdi formül şeklinde ifade etmek gerekir ve üzerinden örnek verirsek:

1 dolar = 1,32 Euro
1 dolar = 6,03 Türk Lirası

Şeklinde bir deneme yapacak olursak yazılı olan bu 3 kurun karşılığı da bilinmektedir. Burada yapılacak olan basit bir oran formülü ile bize sonuç çıkacaktır.

1 Euro = 1/1,32 sonucunda 1 Euro = 0,75 dolar karşılığına tekabül etmektedir. Türk Lirası karşılığını bulmak içinde oran orantıya başvurmak gerekecektir.

IBANdan Hesap No Bulma Nasıl Yapılır? (IBAN Çözümle)

Elinizdeki iban biligisi sizin için yeterli gelmez ise ibandan hesap no bulma işlemi ile gerekli verilere ulaşabilirsiniz. Bu işleme iban çözümle işlemi de denilmektedir. Peki böyle bir durum nasıl mümkün? Bu verilere nasıl ulaşıyoruz o konulara değinmeye çalışalım.IBAN numaraları çözümlendiği zaman bizlere hesap numarasından şube koduna hatta bic numarasına  kadar pek çok detayı verebilmektedir. Iban numarasının bu algortiması çözümlendiğinde bu verileri elde edebiliriz.  Iban Numarası Nedir? Iban

İlgili İçerik

1 Dolar 6,03 TL
0,75 Dolar X

oran orantısı ile = 1*6,03=0,75*x
formülü oluşur ve x=8,04 şeklinde sonuç verir.

Bir önceki yazımız olan Kütük Ev Fiyatları ve Modelleri 2023 başlıklı makalemizde ithal kütük ev fiyatları, Kütük ev fiyatları ve kütük ev modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.