• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2226737,414
  % 0,11
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Varlık Yönetim Şirketleri Nedir?

Varlık Yönetim Şirketleri Nedir?

Finans ve bankacılık sektörünün en önemli soruları arasında varlık yönetim şirketleri nedir sorusu bulunmaktadır. Varlık yönetim şirketleri; bankalar başta olmak üzere tüm finans kuruluşlarının ödenmemiş alacaklarını devralan ve tekrar yapılandıran, bu sayede alacakları tahsil etmeye çalışan şirketler olarak bilinmektedir.

Varlık Yönetim Şirketleri Nedir?

Varlık yönetim şirketleri; yukarıda saydığımız işlemleri yaparken aynı zamanda denetlenmektedir. 2006 yılında yayımlanan yönetmelik kapsamında BDDK tarafından denetlenmesi söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda, bu kuruluşlar tarafından varlık yönetim şirketlerinin faaliyetleri düzenlenmektedir. Varlık yönetim şirketleri nedir sorusuna bankaların kredilerini bu şirketlere devir ettiklerini söyleyerek cevap verilebilir. Bazı kredi dosyaları tahsil edilemez. Bu yüzden, batık olarak bankaların bilançolarına yansıması söz konusu olmaktadır. Bu noktada, bankalar; belirli bir miktar karşılığında bu alacaklarını devretmektedir.

Daha önce sizlere varlık yönetim şirketine borcumu ödemezsem ne olur sorusunu cevaplandırmış ve olası ihtimallerden bahsetmiştik. Yine aynı makalede bu varlık yönetim şirketlerinin hangileri olduğunu listelemiştik. Oradan alıntılayacak olursak:

Türkiye’de aktif bir şekilde hizmet veren toplamda 13 Varlık Yönetim Şirketi bulunmaktadır. Bu şirketler;

 1. Armada Varlık Yönetim A.Ş
 2. Destek Varlık Yönetim A.Ş
 3. Efes Varlık Yönetim A.Ş
 4. Birikim Varlık Yönetim A.Ş
 5. Yunus Varlık Yönetim A.Ş
 6. Merkez Varlık Yönetim A.Ş
 7. Hedef Varlık Yönetim A.Ş
 8. Gelecek Varlık Yönetim A.Ş
 9. Hayat Varlık Yönetim A.Ş
 10. Metal Varlık Yönetim A.Ş
 11. Vera Varlık Yönetim A.Ş
 12. Sümer Varlık Yönetim A.Ş
 13. Mega Varlık Yönetim A.Ş

Varlık Yönetim Şirketleri Ne Kadar İndirim Yapar?

Varlık yönetim şirketi nedir sorusuna cevap verdikten sonra varlık yönetim şirketlerinin yapmış oldukları indirim miktarından bahsetmek gerekir. Her şeyden önce, varlık şirketlerinin faiz silme veya taksitlendirme yapma gibi zorunluluklarının olmadığını söylemek şarttır. Ancak, faiz silme veya 36 aya kadar uzanan taksitlendirme seçenekleriyle tahsilat işlemleri yapılmaktadır. Bu hususların varlık yönetim şirketlerinin politikalarına göre değiştiği bilinmektedir.

varlık yönetim şirketlerinin tahsilat yöntemleri

Varlık Yönetim Şirketlerinin Tahsilat Yöntemleri

Varlık yönetim şirketleri nedir diye merak edenlere bu şirketlerin tahsilat yöntemleri sayesinde avantajlı seçenekler sunduklarından bahsetmek gerekir. Tahsilat işlemlerinin pek kolay olmadığı bilinmektedir. Kredi borçlusunun borcu geri ödemek ve finansal durumunu düzeltmek istediği hallerde sürecin daha hızlı bir şekilde ilerlediği aşikardır.

Bu noktada, varlık yönetim şirketlerinin tahsilat yöntemleri arasında faiz indirimi, uzun vadeli taksitli ödeme planı gibi seçenekler bulunmaktadır. Buna ek olarak, tahsilat sürecini hızlandırmak adına BDDK ve diğer kuruluşlar ile olan mevzuatlarda iyileştirmeler yapılmaktadır.

Varlık Yönetim Şirketlerinin Bankalardan Farkı Nedir?

Varlık yönetim şirketlerinin bankalara kıyasla çok daha esnek ve avantajlı çözüm önerileri sunduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, hem ekonomik hem de sosyal katkıları bulunmaktadır. Bilançonun iyileştirilmesi ve operasyonel yükten kurtulunması gibi avantajları bulunmaktadır. Buna ek olarak, özvarlık ve aktif verimliliğini arttırmaktadır. Tahsilat giderleri başta olmak üzere diğer operasyonel giderlerden tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Maliyet avantajı ve verimlilik gibi fırsatlar sunmaktadır. Bunun yanı sıra, esas faaliyet konularına yönelerek gelir ve karlılık artışı yaşanmasını sağlamaktadır.

Varlık yönetim şirketleri nedir sorusuna varlık şirketlerinin aynı zamanda kendi istihdamını yarattığını söyleyerek cevap verebiliriz. 1.5 milyonun üzerinde borçlunun durumu düzeltilmekte ve 5 bin kişiye iş fırsatı sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Papara Nedir? Nasıl Kullanılır? (Detaylı Rehber) başlıklı makalemizde papara hesabı nedir, papara kart nedir ve papara ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.