• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2149800,297
  % -0,41
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Varlık Yönetim Şirketi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Varlık Yönetim Şirketi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kısa süre önce kamu ve özel bankalar; müşterilerinin kendilerine olan borcunu ödemedikleri tutarları Varlık Yönetim Şirketlerine devretmeye başladı. Varlık yönetim şirketi ise; borçluların yeni muhatabı oldu. Bazı borçlu vatandaşlara bir takım avantajlar yaratan şirketleri ise bazı kişilere çeşitli mağduriyetler yaşatmaya başladı.

Bankalar, kısa süre önce toplamda 2 milyonu aşkın kredi borcu bulunan vatandaşın borçlarını Varlık Yönetim Şirketine devretti. Devredilen 2 milyon kişinin borç tutarı ise 28.7 Milyar Türk Lirası. Varlık Yönetim Şirketi, borcunu ödemek istemeyen kişilere özel olarak indirim, kampanya ve tüm bunların yanı sıra; taksit avantajı da sunmaktadır.

Varlık Yönetim Şirketleri Nedir?

Finans ve bankacılık sektörünün en önemli soruları arasında varlık yönetim şirketleri nedir sorusu bulunmaktadır. Varlık yönetim şirketleri; bankalar başta olmak üzere tüm finans kuruluşlarının ödenmemiş alacaklarını devralan ve tekrar yapılandıran, bu sayede alacakları tahsil etmeye çalışan şirketler olarak bilinmektedir. Varlık Yönetim Şirketleri Nedir? Varlık yönetim şirketleri; yukarıda saydığımız işlemleri yaparken aynı zamanda denetlenmektedir. 2006 yılında yayımlanan yönetmelik kapsamında BDDK tarafından denetlenmesi söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda, bu kuruluşlar

İlgili İçerik

Bankadan kredi çekip, 3 ay boyunca yani 90 gün boyunca ödeme yapmayan bir kişi bu sürecin sonunda yasal takibe giriyor; yani halk arasındaki deyişle avukatlık olmuş oluyor. Avukatlar 2 ila 3 yıl içinde bu borcu tahsil edemezlerse; kredi kartı ya da kredi borçları belli bir miktar ödeme karşılığında, Varlık Yönetim Şirketlerine devrediliyor. Borç bu şirketlere devredildikten sonra, borcun muhatabı artık varlık şirketleri oluyor.

Bu konuda detaylı olarak varlık yönetim şirketleri nedir içeriği üzerinde açıklama yapmıştık.

varlık yönetim şirketi

varlık yönetim şirketi

Bugün sizler için Varlık Şirketi ev hacizlerini, zaman aşımını, varlık şirketi borç sorgulama işlemlerini ve borçlu kişilerin ne kadar indirim alacağı gibi bir takım bilgiler aktaracağız.

Varlık Yönetim Şirketleri

Türkiye’de aktif bir şekilde hizmet veren toplamda 13 Varlık Yönetim Şirketi bulunmaktadır. Bu şirketler;

 1. Armada Varlık Yönetim A.Ş
 2. Destek Varlık Yönetim A.Ş
 3. Efes Varlık Yönetim A.Ş
 4. Birikim Varlık Yönetim A.Ş
 5. Yunus Varlık Yönetim A.Ş
 6. Merkez Varlık Yönetim A.Ş
 7. Hedef Varlık Yönetim A.Ş
 8. Gelecek Varlık Yönetim A.Ş
 9. Hayat Varlık Yönetim A.Ş
 10. Metal Varlık Yönetim A.Ş
 11. Vera Varlık Yönetim A.Ş
 12. Sümer Varlık Yönetim A.Ş
 13. Mega Varlık Yönetim A.Ş

Varlık Yönetim Şirketleri Borç Sorgulama

Varlık yönetim şirketleri borç sorgulama işlemini yapabilmeniz için, öncelikle borcunuzun hangi varlık yönetim şirketine devredildiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiyi sizinle iletişime geçen şirket çalışanlarından edinebilirsiniz. Bunun ardından; şirketin iletişim numarasını arayarak ya da mail adreslerine e – posta göndererek borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, borcunuzun bulunduğu banka ile iletişime geçerek de sorgulama yapabilirsiniz.

varlık yönetim şirketi

varlık yönetim şirketi

Varlık Şirketine Borç Nasıl Ödenir

Varlık şirketlerine borç ödeme işlemini gerçekleştirmek için; borcunuzu ATM’lerden ya da banka şubelerinden ödeyebilirsiniz. Ödeme yapmak için, Varlık yönetim şirketi ile iletişime geçerek IBAN ya da hesap numaralarını talep etmeniz gerekmektedir. IBAN ya da hesap numarasına ödeme yapmanızın ardından, alacağınız dekontu mutlaka saklamalısınız.

Aracı Kurum Komisyon Oranları 2023

Hisse senetlerini satın almak, satmak işlem yapabilmek amacıyla kullanmanız gereken aracı kurum komisyon oranları değerlerini bu rehberimizde paylaşacağız.Öncelikle bilinmesi gereken detay hisse senedi işlemleri için aracı kurumlara ihtiyacımızın olduğu ve bu kurumlar üzerinden sağladığımız hisse işlemleri için her kurumun değişken olmak ile birlikte bazı komisyonları talep ettiğidir.Bahsi geçecen kurumlar aracılığı ile gerçekleşen işlemler kurumlar tarafından takasbank'a iletilmektedir. Bu iletim ücretleri, masrafları ise tarafınıza belirli tutarlarda komisyonlar karşılığında yansıtılır

İlgili İçerik

Varlık Yönetim Şirketleri Ne Kadar İndirim Yapar

Varlık Yönetim Şirketleri borç indirimi yapabilmektedir. Örneğin bankaya ait mevcut borcunuz 10.000 TL ise, varlık yönetim şirketi bu borcunuzu yaklaşık 5 – 6 bin TL karşılığında bankadan satın alır. Dolayısı ile sizinle iletişime geçtikleri zaman; asıl borcunuz olan 10.000 TL’yi tahsil etmek isteyecektir. Bu noktada indirim yapılmasını talep ederseniz ve biraz zorlarsanız, ana paranızın çok daha altında bir tutar ile anlaşma sağlayabilirsiniz.

varlık yönetim şirketi

varlık yönetim şirketi

Varlık Şirketine Devredilen Borç Zamanaşımı

Varlık şirketi borç zaman aşımı diye bir durum söz konusu değildir. Varlık şirketi, o parayı sizden mutlaka alacaktır. Parayı sizden tahsil edemediklerinde ise, eşiniz hatta çocuğunuz dahi bankalar ile alışveriş yapamayacaktır. Varlık şirketine devredilen borç zamanaşımına uğramadığı için, mevcut borcunuzu mutlaka ödemeniz gerekmektedir.

Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borcumu Ödemeli Miyim?

Varlık Yönetimi Şirketine devredilen borç ödenmeli mi sorusuna gelirsek, bankalar ile çalışabilmeniz; kredi, kredi kartı ve benzeri ürünleri kullanabilmeniz için borcunuzu mutlaka ödemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde; sigortalı bir işe girdiğiniz zaman maaş haczi uygulanır ve Varlık Yönetim Şirketi, borcunuzu bu şekilde tahsil etmeye çalışır.

varlık yönetim şirketi

Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Borcum varlık şirketine devredildi diyorsanız; varlık şirketi sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçerek; izlenilecek yolu aktaracaktır. Birçok Varlık Yönetim Şirketi, borçlunun toplam borcunu bankadan borç tutarının neredeyse yarı fiyatından satın alarak, alacağı borçludan tahsil etmek için çalışmaktadır.

Finansman Kredi Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi; birçok insanın finansman ihtiyacının karşılanması noktasında önem taşımaktadır. İhtiyaç kredilerinde kullanılacak olan tutar; bankaya, kişinin ihtiyacına ve maaşına göre farklılık göstermektedir. Finansman kredi ise ipotekli ihtiyaç kredisi olarak bilinmektedir. Finansman Kredi Nedir? Finansman kredi; bireysel ihtiyaç kredilerine kıyasla farklı özellikler taşımaktadır. Her şeyden önce, daha uzun vadelidir. Bunun yanı sıra, yüksek miktarlı olarak sunulur. Örneğin, evi olan bir tüketici, ipotek için evinin kullanılmasından herhangi bir rahatsızlık

İlgili İçerik

Borcunuzu varlık yönetim şirketlerine ödemediğiniz taktirde; kredi puanınız büyük ölçüde düşecektir. Bununla beraber, hiçbir özel ya da kamu bankası size kredi kartı ve kredi vermeyecektir.

Şayet borcunuzu öderseniz, 5 yıl sonra kredi ve kredi kartı kullanabilme imkanınız olacaktır. Varlık yönetim şirketine borç ödenmezse; önünüzdeki bir ömür boyunca kredi, kredi kartı getiren ya da kredi notunun ödemli olduğu alanlardan ürün satın alamazsınız. Bu nedenle Varlık Yönetim Şirketi ile görüşerek; en düşük miktarda taksitler ile ödeme yapmanız en mantıklısı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Bankası Kredi Kartı Harcama İtirazı başlıklı makalemizde kredi kartı itiraz dilekçesi, yapıkredi harcama itirazı ve yapıkredi itiraz hakkında bilgiler verilmektedir.