• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2110598,297
  % 0,49
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Aracı Kurum Komisyon Oranları 2023

Aracı Kurum Komisyon Oranları 2023

Hisse senetlerini satın almak, satmak işlem yapabilmek amacıyla kullanmanız gereken aracı kurum komisyon oranları değerlerini bu rehberimizde paylaşacağız.

Öncelikle bilinmesi gereken detay hisse senedi işlemleri için aracı kurumlara ihtiyacımızın olduğu ve bu kurumlar üzerinden sağladığımız hisse işlemleri için her kurumun değişken olmak ile birlikte bazı komisyonları talep ettiğidir.

Bahsi geçecen kurumlar aracılığı ile gerçekleşen işlemler kurumlar tarafından takasbank’a iletilmektedir. Bu iletim ücretleri, masrafları ise tarafınıza belirli tutarlarda komisyonlar karşılığında yansıtılır.

Temettü Emekliliği Nedir? Temettü Emeklisi Nasıl Olunur?

Doğru araştırmalar, ön görüler neticesinde satın aldığınız hisse senetlerinin bir süre sonra hayat masraflarınızı karşılayacak seviyeye ulaşmasına temettü emekliliği ismi veriliyor. Tabii ki bu seviyeye ulaşmak kolay bir işlem değildir.Yüksek kar oranları, istikrarlı büyüme, doğru yatırımlar ile gücüne güç katabilecek firmaları analiz edip onların üzerinden hisse sahibi olmak için ya çok şanslı ya da çok ciddi bir araştırma yapabilme imkanlarına sahip olmak gerekiyor.Tüm bu kavramlara sahip olup doğru

İlgili İçerik

Aracı Kurum Komisyonları Neye Göre Belirlenir?

İlgili kurumlar işlemleri gerçekleştirme masrafları olarak belirlenen bazı yöntemler ile  komisyon tutarlarını belirlemiştir. Bunlar hacim bazlı veya hisse sayısı başına belirtilen oranlardır.

Aracı kurum komisyon oranları için bahsettiğimiz oranların neler olduğunu ve neye göre gerçekleştiğine bakış atmaya çalışalım.

aracı kurum komisyonları neye göre belirlenir

aracı kurum komisyonları neye göre belirlenir

Hisse Adedine Göre Komisyon Oranları

Alacağınız hisse sayısı başına komisyon ödenen yönteme verilen isimdir. Burada hissebaşına bir komisyon alımı söz konusu olduğu için alacağınız hisse senedi değeri 1 tl de olsa 1000 tl de olsa ödeyeceğiniz tutar aynıdır.

Öyleki almak istediğiniz hisse senedinin komisyonu işlem başına 0,08 tl olarak belirlenmiş ise alacağınız 1 tl’lik hisse senedinden 1000 tane olmanız durumunda ödeyeceğiniz tutar 80 tl olacaktır. Fakat yine aynı şekilde 100 tl’lik hisseden 1000 tane almanız durumunda tutar değişmeksizin yine aynı tutarı (80 tl) ödersiniz. Bu yüksek fiyatlı hisse alımları için daha avantajlı bir durumdur.

2023 Temettü Takvimi Ve Tahminleri

Temettü veya diğer adıyla kar payı, bir şirketin elde ettiği kârın bir kısmını şirket ortaklarına pay etmesidir. Buradaki amaç şirketin değerinin daha fazla artmasıdır. Daha çok gelişmiş ülkelerde bu yönteme başvurulmaktadır.  2021 Temettü Tahminleri 2021 yılında birçok firma gelirlerini artırmak için kâr payı dağıtmıştır.  Bu firmalar arasında Aselsan, Bizim, Arçelik, Bim, Turkcell, Türk Telekom, Ülker gibi pek çok popüler firma bulunmaktadır. 2021 temettü takvimi üzerinde bazı hisseler tahmin

İlgili İçerik

Hacim Bazlı Komisyon Oranları

Aracı kurum tarafından sizlere komisyon oranları belirtilmektedir. Bu komisyon oranlarına göre binde 3 olarak belirtilmiş komisyon oranı için bin tl’lik bir tane hisse senedi alımı yaptığınız zaman ödeyeceğiniz tutar 3 tl olacaktır. Daha uygun fiyatları alımlar için ise bu tutar ço kdaha uygun kalacaktır. Burada önemli olan nokta hacimlerdir.

Banka Kurumlarının Komisyon Oranları

Borsa da alım, satım işlemleri yaparken kullanabileceğiniz farklı alternatifler bulunmaktadır. Bunları bankalar ve özel kurumlar olarak ayırabiliriz. Bankalardan gerçekleşen işlemler işlem kolaylığı açısından çok daha rahattır ve pratiklik açısından daha geniş olanaklar sağlamaktadır.

Bunu sağlayabilmek içni kullandığınız bankanın mobil veya internet bankacılığı üzerinden borsa hesabı açmanız gerekmektedir. İlgili uygulamanın İşlemler, menüsünden veya bankaya göre değişkenlik gösterebilecek sekmelerden ulaşıp rahatlıkla açabilirsiniz.

banka kurumlarının komisyon oranları

banka kurumlarının komisyon oranları

Bankaların borsa komisyon oranları her bankaya göre değişkenlik göstermek ile birlikte daha pratik olması ve büyük kurumlar olmaları sebebiyle özel kurumlara kıyasla daha yüksektir. Bu oranlar binde bir ve onbinde otuz olacak şekilde değişkenlik gösterebilir.

Şimdi banka banka bu aracı kurum komisyon oranları hakkında biz analiz yapmaya ve ilgili tutarları size aktarmaya çalışalım.

2023 Hisse Temettü Ödeme Tarihleri

2021 yılı temettü tarihleri, hisse türleri arasında değişiklik gösterebilmektedir. Neredeyse bütün hisseler, temettü veren hisseler kapsamındadır. 2021 yılında bedelsiz veren hisseler ya da temettü tarihleri henüz tam olarak tarih belirtmiş değil. Fakat geçen yılki dağıtım tarihlerine bakacak olursak; ağırlıklı olarak 2021 yılının Mart ve Aralık ayında ödeme yapılacağını söylemek mümkün. Temettü veren hisseler, yerli ya da yabancı olabilmektedir. Tek bir şirkete ya da firmaya bağlı olmayan temettü

İlgili İçerik

Garanti Katılım

Bankacılık sektörünün liderlerinden olan özel sermayalı Garanti BBVA borsa sektöründe işlem yapmak isteyen müşterileri için bir çok imkan tanımaktadır. Şu anda garanti yatırım komisyon oranları tabela tutarı olarak onbinde 17,5 şeklinde değere sahiptir. Hisse senedi alım/satım komisyon oranı ise onbinde 35 şeklindedir.

Eğer ihtiyaçlarınız, portföyünüz daha geniş ise alım/satım hacminiz ciddi rakamlara ulaşıyor ise ilgili iletişim kanallarından bağlantı kurarak özel teklifler almanızı sağlayabilir ve komisyon oranınızı düşürtebilirsiniz.

garanti yatırım komisyon oranları

garanti yatırım komisyon oranları

 

Akbank Yatırım

Özel sermayeli bankalardan birisi olan Akbank ile hisse senedi alım/satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Akbank’ın bu doğrultuda belirlediği komisyonlar toplam oranı onbinde 32 şeklindedir. Yine işlem hacimlerinizin yoğunluğuna ve yüksekliğine göre komisyonlarda indirip talep edebilirsiniz.

akbank komisyon ücretleri

akbank komisyon ücretleri

 

Denizbank Yatırım

Denizbnak denizyatırım ismi altında borsa takipçilerine yükske kolaylık ve imkanlar sunmaktadır. Bu bağlamda denizbank komisyon oranları onbinde 30 olacak şekilde belirlenmiştir.

deniz yatırım komisyon ücretleri

deniz yatırım komisyon ücretleri

Yapı Kredi Yatırım

Yapı kredi bankası hisse alım satım işlemleri için onbinde 30 olacak şekilde komisyon oranı belirlemiştir. İşlem hacimlerine göre komisyon indirimi uygulayabilen banka için iletişim kanalları ve işlem hacimlerininzin tutarına göre indirim talep edilebilir.

yapı kredi yatırım komisyon oranları

yapı kredi yatırım komisyon oranları

 

Halkbank Yatırım

Komisyon oranlarında en düşük komisyonlardan birisini uygulayan halkbank yatırım komisyon ücreti olarak onbinde 30 talep etmektedir. Bu bankda alım satım işlemleri hacminizin 200bin tl tutarlarına ulaşması durumunda onbinde 14 seviyelerine kadar indirim uygulayabilmektedir.

TUPRS Hissesi – Tüpraş Hissesi 2023 Analizi

Tuprs hissesi yani Tüpraş hissesi; Türkiye Petrol Rafineleri adı altında da hizmet vermektedir. 2006 yılında özelleştirilerek Koç Holding bünyesine geçen Tuprs hissesi, son 5 yıldır aktif olarak yükselmeye devam ediyor.Tuprs hissesi analizi yapmadan hemen önce; geçmiş yıllara ait olan verilere de göz atmak gerekmektedir. 6 Mart 2015 yılında 53 TL olan hisse bedeli; 5 yılın ardından 2 Mart 2021 tarihinde 101,30 TL’dir. Zaman içerisinde çok ciddi düşüşler

İlgili İçerik

Ziraat Yatırım

Ziraat yatırım üzerinden yapılacak işlemlerin internet üzerinden sağlanması durumunda işlem komisyonları binde 1,5 + bsmv tutarları ile başlangıç yapmaktadır. İnternet değil AHS yani aracılık hizmetleri servisi kullanılarak yapılan işlemlerde ise bu ttuar binde 2 + bsmv şeklinde olmaktadır.

Ziraat yatırım aracılığı ile de işlem hacimlerinin artışına göre komisyon indirimleri söz konusu olmaktadır.

ziraat yatirim komisyon ucretleri

QNB Finansinvest

QNQ Finansbank’ın yatırım kurumu olan qnq finansinvest ile hisse alım satım işlemlerinizi kolaylıkla sağlayabilirsiniz. QNQ Finansinvest bu işlemler için binde 1 tutarında komisyon belirlemiştir.

 

Özel Aracı Kurumların Komisyon Oranları

Özel aracı kurumların komisyon oranları bankaların aldığı oranlara kıyasla çok daha uygun rakamlardadır. İlgili kurumlar yalnızca bu işlemleri gerçekleştirmek amacı ile kurulduğu için bu oranları daha uygun seviyelerde tutmayı başarmaktadır.

Bu kurumlar hisse senetleri üzerinde hem işlem imkanları hem de özel portföy yönetimi hizmetleri sunmaktadır. Eğer maliyet açısından biraz daha uyguna yönelmek istiyorsanız seçimleriniz özel kurumlar olmalıdır.

özel aracı kurumların komisyon oranları

özel aracı kurumların komisyon oranları

Ahlatçı Yatırım

Özel aracılık kurumları arasında en düşük komisyon imkanları sunan ahlatcı yatırım on binde 1 şeklinde komisyon tutarı almaktadır. Komisyon tutarının bu denli cazip olması ile her geçen gün müşteri sayısını artıran ahlatçı yatırımı sizler de tercih edebilirsiniz.

Aselsan Hissesi Ne Olur 2023

Aselsan hisselerinin 2021 içerisinde daha ne kadar yükseleceği en merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu merak yüzünden insanlar uzman analizcilerin yorumlarını sürekli olarak takip ediyor ve ona göre bir yatırım yapma planı oluşturmak istiyorlar. 2021 İçerisinde Aselsan hisse senetlerinin fiyatlarında artış olacağını açık bir şekilde söylemek mümkün. Bu artışın sebebi olarak da yapılan yeni anlaşmalar ve giderek artan yatırımcı sayıları olarak gösterebiliriz. Bu artışlardan en iyi şekillerde yararlanacak kişiler

İlgili İçerik

A1 Capital

Özel aracılık kurumlarından bir tanesi olan a1 capital düşük komisyon oranları ile sizlere hisse alım/satım işlem imkanları sunmaktadır. a1 capital aracılık komisyon oranları toplam on binde 10 olarak belirlenmiştir.

 

Gedik Yatırım

En düşük komisyon oranlarını sunan özel kurumlardan bir tanesi de gedik yatırım olarak ön plana çıkmaktadır. Komisyon oranları onbinde 3 olan gedik yatırım aracılığınde alım/satım toplam oranları on binde 6 olarak belirtilmiştir. Yüksek hacim potansiyeline göre bu oranlar on binde 1’e kadar düşebilmektedir.

 

Osmanlı Yatırım

Osmanlı yatırım menkul kıymetler sizler için on binde 5 oranında komisyon belirlemiştir. Yine hepsinde olduğu için yüksek hacimler ve tutarlarda bu komisyon işlemleri için indirim talep edebilirsiniz.

 

Tacirler Yatırım

Sağladığı uygun oranlı komisyon fiyatları ile tercih sebebi haline gelen kurumlardan birisi olan tacirler yatırım komisyon oranı on binde 4 şeklindedir. Alım/satım toplam komisyon tutarı ise on binde 8 şeklindedir.

 

İnfo Yatırım

Komisyon oranlarının düşüklüğü ile göze çarpan bir diğer özel kurum ise info yatırım olarak ön plana çıkıyor. İnfo yatırım komisyon oranı on binde 3 şeklinde belirtilmiştir.

Aselsan 3 Aylık Teknik Analiz

Aselsan’ın geçtiğimiz 3 ay içerisinde küçük de olsa bir yükseliş yakaladığını söyleyebiliriz. Bu yükseliş gelişen ortaklıklar ve yeni atılımlar sayesinde biraz daha bu şekilde gidecek gibi görünüyor. Aselsan teknik analiz ile bu yükseliş yatırımcıların da dikkatinden kaçmadığı için bu yönde büyük yatırımlar da yapılmaya başlandı. Aselsan 3 aylık teknik analiz sürecine birlikte göz atacağız.Bazı yatırımcılar bu yükselişin daha ne kadar devam edeceği konusunda kararsız olsa da bazıları tarafından daha

İlgili İçerik

Aracı Kurum Komisyon Oranları Güncel Tam Liste

Aracı kurumların komisyonları hakkında detaylı bilgi alabilmeniz adına aşağıda tam liste olarak banka ve özel kurumların listesini paylaşıyoruz.

Aracı Kurum Komisyon Oranları:

A1 Capital: 10 binde 5
Alb Menkul: 10 binde 7
Gedik Yatırım Menkul Değerler: 10 binde 3
Osmanlı Menkul 10 Binde: 4,95
Tacirler Yatırım Komsiyon Oranı: 10 binde 4
İnfo Yatırım: 10 binde 3
Ahlatçı Yatırım: 10 binde 1
İntegral Yatırım: 10 binde 7
Işık Menkul: 0
Marbaş Menkul: 10 binde 3
Noor Capital: 10 binde 5
İnvest Az Komisyon Oranları: 10 binde 7
Piramit Menkul: 10 binde 7

 

Bankaların Hisse Senedi Komisyon Oranları:

Garanti Bankası: Binde 1,75
Akbank: Binde 1,60
DenizBank: Binde 1,50
Yapı Kredi Bankası: Binde 1,60
Halkbank: Binde 1,70
İş bank: Binde 1,80

 

hisse işlemleri aracı komisyonları tam liste

hisse işlemleri aracı komisyonları tam liste

 

Bu rehberimizde sizler için hem banka kurumları hemde özel kurumlar için aracı kurum komisyonları 2021 değerlerini vermeye çalıştık. Rehberde de görüleceği üzere özel kurumlar sadece bu sektörde hizmet verdikleri için komisyon oranlarını daha düşük belirlemişlerdir. Buna kıyasla banka kurumlarıda kullanım kolaylıkları sebebiyle ön plana çıkmaktadır. Sizlerde sizin için en uygun çözümü rehberimiz eşliğinde belirleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Temettü Emekliliği Nedir? Temettü Emeklisi Nasıl Olunur? başlıklı makalemizde temettü emekliliği hisseleri ve türkiye'de temettü emeklisi olanlar hakkında bilgiler verilmektedir.