• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8560
  % -0,61
 • € EURO
  36,0587
  % 0,09
 • £ POUND
  42,3157
  % -0,88
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3777
  % -0,82
 • BITCOIN/TL
  2239529,547
  % 1,09
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Temettü Emekliliği Nedir? Temettü Emeklisi Nasıl Olunur?

Temettü Emekliliği Nedir? Temettü Emeklisi Nasıl Olunur?

Doğru araştırmalar, ön görüler neticesinde satın aldığınız hisse senetlerinin bir süre sonra hayat masraflarınızı karşılayacak seviyeye ulaşmasına temettü emekliliği ismi veriliyor. Tabii ki bu seviyeye ulaşmak kolay bir işlem değildir.

Yüksek kar oranları, istikrarlı büyüme, doğru yatırımlar ile gücüne güç katabilecek firmaları analiz edip onların üzerinden hisse sahibi olmak için ya çok şanslı ya da çok ciddi bir araştırma yapabilme imkanlarına sahip olmak gerekiyor.

Tüm bu kavramlara sahip olup doğru adımları atan kişiler kendileri için bir nevi emeklilik planı oluşturmuş olabilmektedir. Temettü emeklisi olabilmek için bahsettiğimiz kriterlerde bir yatırım yapmak gereklidir.

2023 Hisse Temettü Ödeme Tarihleri

2021 yılı temettü tarihleri, hisse türleri arasında değişiklik gösterebilmektedir. Neredeyse bütün hisseler, temettü veren hisseler kapsamındadır. 2021 yılında bedelsiz veren hisseler ya da temettü tarihleri henüz tam olarak tarih belirtmiş değil. Fakat geçen yılki dağıtım tarihlerine bakacak olursak; ağırlıklı olarak 2021 yılının Mart ve Aralık ayında ödeme yapılacağını söylemek mümkün. Temettü veren hisseler, yerli ya da yabancı olabilmektedir. Tek bir şirkete ya da firmaya bağlı olmayan temettü

İlgili İçerik

Temettü Emekliliği Nedir

Daha geniş bir şekilde inceleyecek olursak satın alımını yaptığınız hisselerden elde ettiğiniz pasif gelirler bir süre sonra yatırım yapılan şirketin hedefleri, kar oranları, büyüme hacmi de ele alınarak ciddi rakamlara ulaşabilir.

İşte bu durumun gerçekleşmesi durumunda hisse senetlerinden elde ettiğiniz kazançlarda artacaktır. Bu bahsi geçen kazanç bir süre sonra öyle bir seviyeye ulaşacak ki yaşam masraflarınızı karşılayabilecek, ciddi bir ek gelir imkanı sunacak hatta ek olmaktan çıkıp belki de ana gelirinizin çok daha üst seviyelerine ulaşabilecektir.

Alınan hisseler bu doğrultuda ilerlediği zaman kendinizi temettü emeklisi olarak görebilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz. Peki temettü emekliliği nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya çalışalım.

temettü emekliliği nedir

temettü emekliliği nedir

Temettü Emekliliği Nasıl Yapılır

Temettü emeklisi olabilmek için yapılacak ilk adım doğru firmalardan hisse sahibi olmak olarak karşımıza çıkar. Öyle ki bu işlem hayali ile borsaya girdiğiniz zaman gerçekten güven veren, finansal ve yönetim becerilerine güvendiğiniz yöneticiler tarafından yönetilen firmaları tespit edip ufak adımlar ile başlangıcı yapmanız gereklidir.

Tabii ki bu aşamanın sizler için bir başlangıç aşaması olduğunu, ilk adımlarınız olduğunu da unutmamak gerekiyor. Böyle bir şirket çok büyük bir şirket olmayabilir bu nedenle belki ilk birkaç yıl hayal ettiğiniz tutarlarda bir pasif gelir elde etmek çok mümkün olmayabilir.

Ufak ama ivmesini her geçen gün artıran firma veya firmalardan ettiğiniz gelir sizi çok tatmin etmeyecektir. Bu aşamada pes etmiyor olup sabır göstermeniz çok önemlidir. Öyle ki hele de borsa kavramında yeni iseniz temettü emekliliği kavramı sizin için hemen ulaşılamayacak bir hayal olarak bekleyecektir. Bu işlemin aylar içinde gerçekleşmesi ve hedeflerinize ulaştırması mümkün olamayabilir.

2023 Temettü Takvimi Ve Tahminleri

Temettü veya diğer adıyla kar payı, bir şirketin elde ettiği kârın bir kısmını şirket ortaklarına pay etmesidir. Buradaki amaç şirketin değerinin daha fazla artmasıdır. Daha çok gelişmiş ülkelerde bu yönteme başvurulmaktadır.  2021 Temettü Tahminleri 2021 yılında birçok firma gelirlerini artırmak için kâr payı dağıtmıştır.  Bu firmalar arasında Aselsan, Bizim, Arçelik, Bim, Turkcell, Türk Telekom, Ülker gibi pek çok popüler firma bulunmaktadır. 2021 temettü takvimi üzerinde bazı hisseler tahmin

İlgili İçerik

Başlangıç aşamasında artık yavaştan kendinizi geliştirmeli, analiz yeteneklerinizi artırmalı sektöre ilişkin her kaynağı takip etmeli ve bol bol okumalısınız. Bu bahsettiğimiz özellikler zaman geçtikçe geliştikçe size kazancı ve faydası çok büyük olacak olup temettü emeklisi olma hayalinizi çok uzun sürmeden mümkün kılabilecektir. Fakat vurguladığımız üzere bu seviyeye ulaşabilmek kendinizi geliştirmeniz, kendinize çok şey katmanız ile alakalıdır.

Zaman geçtikçe elde ettiğiniz ufak gelirler artmaya ve emeklilik hayaliniz için gerekli olabilecek tutarlara ulaşabilecektir.

temettü emekliliği nasıl yapılır

temettü emekliliği nasıl yapılır

Temettü Emekliliği Hisseleri

Bir önceki başlıkta detaylıca vurguladığımız üzere aslında temettü emekliliği hisseleri bulmak için en gerekli ve güvenilir kaynak yine sizlersiniz. Çünkü doğru aratşırmalar ve analizler, yaptığınız hatalar ve onlardan ders alabilmek sizleeri doğru şekilde yönlendirip temettü emekliliği hayalinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kendinizi gerçekten geliştirmeyi başarabilir, doğru kaynak ve takipler ile hedefiniz doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Kendinizi bu doğrutuda geliştirebilmeniz için son 5, 7 ve 10 yıllık sürelerde portföy performansı en yüksek hisseleri aşağıda derledik.

Bu analizlere göz atarken bilmeniz gereken en önemli nokta: Bu çalışmalar yatırım tavsiyesi değil, eğitim amaçlıdır.

Sadece doğru firmalara doğru analiz yöntemleri ile ulaşabilmek için sizlere sunulan eğitim örnekleridir. Bahsettiğimiz verilere aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Ecilc Hisse Yorumları Teknik Analiz 2023

Ecilc hissesi; yani tam açılımı ile Eczacı Başı İlaç hissesi günümüzde birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen hisselerden birisidir. Ecilc hisse yorumları ve analizleri; yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla takip edilmekte ve ciddi önem taşımaktadır. Bu içeriğimizde sizler için Eczacı Başı İlaç ( Ecilc ) hissesi konusunda detaylı bilgi vereceğiz. Ayrıca ecilc teknik analiz ve Ecilc hisse yorumları hakkında da detaylı bilgi aktaracağız.  Ecilc Teknik Analizi 2021 Ecilc

İlgili İçerik

Portföy Performansı En Yüksek Hisseler

Son 10,  7, 5 yılları baz alınarak hazırlanmış olan pertföy performansı en yüksek hisseler tablosunu aşağıdan resim formatıyla görüntüleyebilirsiniz. Eğer bu tabloyu excel formatında indirmek isterseniz de aşağıda sizler için verdiğimiz bağlantıdan bilgisayarınıza veya telefonunuza indirebilirsiniz.

portföy performansı en yüksek hisseler

portföy performansı en yüksek hisseler 5, 7, 10 yıllık

İlgili excel dosyasını linke tıklayarak indirebilirsiniz: Portfoy Performansi En Yuksek Hisseler

Tekrar vurgulamak gerekirse: Bu çalışmalar yatırım tavsiyesi değil, eğitim amaçlıdır.

Bu makalemizde temettü emekliliği nedir sorusuna ve temettü emeklisi nasıl olunur kavramına cevap aradık. Bunun neticesinde en etkili ve kilit şeyin yine kendiniz olduğunu öğrendiniz. Kendiniz geliştirdikçe piyasayı takip ettikçe ileride kendinizi bu hayallare ulaşmış olarak görebilirsiniz. Bu doğrultuda araştırma yapabilmeniz için temettü takvimi isimli başlığımızı da incelemenizi tavsiye ediyorum.

Borsayı takip ettikçe, hatalar yaptıkça ve bu hataları görüp kendinizi eğitebildiğiniz sürece uzak bir hayal değildir. Fakat sizleri borsa hakkında bol bol kitap okumaya, araştırmalar yapmaya teşvik ediyoruz. Aksi halde hatalarınız artacak ve bu hatalardan ders almayı öğrenemeyeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Döviz Kurları Karşılaştırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.