• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2110598,211
  % 0,49
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Boğa Piyasası Nedir? Ne Kadar Sürer? (2023)

Boğa Piyasası Nedir? Ne Kadar Sürer? (2023)

Boğa piyasası nedir?  Boğa piyasası genel anlamda varlık fiyatlarının ana trendinin yükseldiği bir finans piyasası durumudur.. Boğa piyasası terimi genellikle hisse senedi piyasasında kullanılır. Uzmanlar ve yatırımcılara göre, yükselme oranının son 52 hafta içerisinde %20 oranının üstüne çıkmasıdır. Piyasanın, boğa piyasasını yaşadığını söyleyebilmek için, teknik anlamda %20 oranının üstünde yükselişler görülmesi gerekir. Boğa piyasasında ekonomik büyüme hızı yüksek, işsizlik seviyesi düşüktür ve yatırımcı güveni yüksektir. Boğa piyasasında yatırımcıların ileriye yönelik olarak iyimser bir beklenti içine girmeleri nedeniyle risk alma eğilimleri artar.

Boğa Sezonu Nedir? Ne Zaman Başlar?

Ayı piyasasında olduğu gibi boğa piyasası da orta ve uzun vadeli bir trendi tanımlamaktadır, bu nedenle tam olarak ne zaman başladığını bilmek zordur. Yine de ortaya atılan bilgilere göre piyasada görülen yüzde 20 ve daha fazla yükselişler boğa piyasası olarak tanımlanır.

Hedge Etmek Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolar kurunda yakalanan hızlı yükseliş ve zirve bandında bulunuyor olmasından sonra özellikle firmalar için ön plana çıkan hedge etmek kavramının ne olduğunu öğrenmeye çalışacağız.Döviz kurlarında meydana gelen değişimler neticesiyle firmaların net karlarında artış veya azalış durumları söz konusu olabilmektedir. Fakat bu artış durumlarından zarar görmemeniz için kullanacağız hedge yapmak yöntemlerinin, kavramlarının ne olduğunu ve nasıl yapılacağını incelemeye çalışalım. Hedge Etmek Nedir Özet olarak giriş paragrafımızda da bahsettiğimiz üzere

İlgili İçerik

Dönem dönem boğa piyasası haftalık, aylık ve yıllık zaman dilimlerine göre farklılık göstermektedir. Bazı ürünler için genellikle döngüsel olarak boğa piyasası süreci tamamlanır. Boğa piyasası ve boğa piyasası zamanını arz ve talep dengesi etkiler. Boğa piyasasının ne kadar süreceği sanal paraların güvenilirliği, entegrasyonu ve bilinirliği ve kat edilen yol ve ya trendin yönüne göre farklılık göstermektedir.

Boğa Piyasasının Özellikleri Nelerdir?

Boğa piyasasının en büyük temel özelliği piyasadaki mal varlıklarının değerlerinde uzun bir dönem ciddi oranlarda yükselişin sağlanmasıdır. Boğa piyasaları çok fazla sayıda yatırımının çok fazla miktarda kar yakaladığı piyasalardır. Boğa piyasalarında talep yüksek olur. Piyasanın sürekli armasının sebebi yatırımcıların daha çok yatırım yapmalarını sağlamaktadır. Bu da talebin yükselmesini sağlar. Özellikle boğa piyasaları olunca yeni yatırımcıların da piyasaya adım atmasını sağlar. Küçük yatırımcılar boğa piyasasında ilk adımı atar. Boğa piyasasının önemli özelliklerinden biri de yatırımcı beklentisi ve psikolojisi üzerindeki olumlu etki yaratmasıdır. Piyasaların teknik yönü olduğu gibi psikolojik bir yönü de baya etki etmektedir. Yatırımcı psikolojisi, beklentisi ve güveni piyasaların ne yönde hareket edeceği üzerinde önemli etkiye sahiptir. Boğa sezonlarında yatırımcının piyasaya güveni artar ve yükseliş beklentisi hâkim olur böylelikle yatırımcılar daha rahat yatırım sağlar. Bu da piyasaların daha fazla yükselmesinin ana sebeplerindendir. Özellikle deneyimsiz yatırımcıların öğrenmesi gereken boğa piyasasının en önemli özelliği bir gün sona erecek olmasıdır ve burada ayı piyasası devreye girecektir. Boğa piyasalarında piyasaya giriş yapan deneyimsiz yatırımcılar uzun bir süre yükselişin devam etmesi ve sürekli olarak kar edilmesi nedeniyle boğa piyasasının etkisi altında kalır buda yatırımcılar için kötüye haber vermesidir. Çünkü her yükselişin ve her düşüşün bir sonu vardır, hiçbir trend sonsuza kadar sürmez.

Btcturk ile boğa piyasasına göz atabilirsiniz. https://www.btcturk.com/bilgi-platformu/ayi-piyasasi-boga-piyasasi-nedir/

Boğa Piyasasında Hangi Stratejiler İzlenmeli?

Boğa piyasasında, fiyatların sürekli artmasından dolayı ayı piyasasına göre kıyasla riski daha düşüktür ve tecrübesiz yatırımcılara bile kâr elde etme fırsatları yakalamaktadır. Boğa piyasasında yapılan stratejiler ayı piyasasına göre daha basittir ve kazanç sağlar.

Özellikle bu stratejilerin en başında satın alma ve elinde tutma stratejisini uygulayarak yatırımcıların kar oranı yükselmektedir. Yatırımcılar, uygun gördükleri girişi noktalarında varlığı satın atıp satarak daha büyük kar payını yakalamaktadır.

Satın alma ve elinde tutma stratejisini uygulayan yatırımcıların, öngörülemeyen bir düzeltme yaşanması durumunda varlığı dip fiyattan biraz daha satın alarak maliyetlerinde zararı minimuma indirirler.

Daha az risk almak isteyen yatırımcılar ise dolar maliyeti ortalaması (DCA) stratejisini uygulayabilirler. Dolar maliyeti ortalaması, uzun vadeli bir yatırım stratejisidir ve bir varlığa yapılacak toplam yatırım miktarını belirli aralıklara bölerek fiyattan bağımsız olarak varlığı satın almayı ifade eder. Yatırımcılar bu strateji ile kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından az etkilenme yaşarlar. Döviz piyasaları için detaylı bilgi foreks adresinden ulaşabilirsiniz.

Serbest Piyasa Döviz Kurları Kapalıçarşı

Döviz, yabancı ülkelerin para birimidir. Herhangi bir ülkenin para birimini başka bir birime dönüştürme işine döviz işlemi denir. Döviz kurları, bir ülkenin para biriminin bir başka ülkenin para birimi cinsinden değeridir. Ülke ekonomisi politik ve sosyal sorunlara bağlı olarak değişmektedir. Bu unsurlar iyi yönde olursa, ülke ekonomisi gelişecek ve canlanacaktır. Ülkelerin ekonomileri her ülkeye göre değiştiğinden, ekonominin yüksek olduğu bir yerde, bir başka deyişle, o ülkenin para birimi değerlenecektir. İki

İlgili İçerik

Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer?

Geçmişte yaşanan boğa piyasalarının izine bakılınca, her piyasanın ve zamanın içerisinde bulunduğu durum farklılıklar göstermiştir. Boğa piyasasının daha ne kadar devam edeceğini kestirmek bir hayli zordur. Bu durum ise, piyasada bulunan ürünlerin durumuna, yatırımların devamına değişiklik gösterir. İçerisinde bulunduğumuz durum içerisinde Bitcoin ’de şu kadar hafta daha Boğa piyasası yaşanacağını kestirmek imkânsızdır.

boğa piyasası ne kadar sürer

 

Hedge Etmek Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolar kurunda yakalanan hızlı yükseliş ve zirve bandında bulunuyor olmasından sonra özellikle firmalar için ön plana çıkan hedge etmek kavramının ne olduğunu öğrenmeye çalışacağız.Döviz kurlarında meydana gelen değişimler neticesiyle firmaların net karlarında artış veya azalış durumları söz konusu olabilmektedir. Fakat bu artış durumlarından zarar görmemeniz için kullanacağız hedge yapmak yöntemlerinin, kavramlarının ne olduğunu ve nasıl yapılacağını incelemeye çalışalım. Hedge Etmek Nedir Özet olarak giriş paragrafımızda da bahsettiğimiz üzere

İlgili İçerik

 

Ayı ve Boğa Tuzağı Ne Anlama Gelir?

Boğa ve ayı piyasası kavramları İngilizce “Bull” ve “Bear” kelimelerinin anlamından gelmektedir. Boğa piyasası fiyatların yükselmesine, fiyatların düşmesine ise ayı piyasası denir. Bu hayvanların neden piyasanın yönü için kullanıldığına dair farklı görüşler vardır. Bunların içinde en popüler olanı hayvanların saldırı tarzlarıdır. Ayı saldırırken pençesini yukarıdan aşağıya doğru vururken, boğa ise saldırı sırasında boynuzlarını aşağıdan yukarıya doğru savurmaktadır. Hayvanların bu dövüş tarzlarının fiyat hareketlerine ilham verdiği ve bu nedenle yukarıdan aşağıya doğru düşen fiyatların ayı, aşağıdan yukarıya doğru çıkan fiyatların boğa piyasası olduğuna dair bir açıklama da bulunmaktadır.

ayı ve boğa tuzağı

 

Altın Boğa Piyasası- Borsa Boğa Piyasası

Altın boğa piyasası, altın fiyatlarının uzun bir süre daha yüksek kalacağını, fiyatların yukarı yönlü eğilim gösterdiğini ve bu eğilimin devam edeceğini göstermekte. Borsa boğa piyasası ise borsa endeksinin uzun bir süre daha yüksek kalacağını, hisse senetlerinin fiyatlarının yukarı yönlü eğilim göstermesi ve bu eğilimin devam edeceğini göstermektedir.

Serbest piyasa döviz kurları hakkında bilgi almak için https://www.serbestpiyasa.net/serbest-piyasa-kurlari-kapali-carsisi/ makalemize bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İzmirim Kart Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme(2023) başlıklı makalemizde İzmirim kart, İzmirim kart bakiye sorgulama ve İzmirim kart sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.