• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2147579,513
  % -0,33
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Trafik Sigortası Nedir? Teminatları Nelerdir (2023)

Trafik Sigortası Nedir? Teminatları Nelerdir (2023)

Trafik sigortası nedir, Kara yolları Trafik Kanununun 2918 sayılı hükmünce trafiğe çıkan her araca yapılması zorunlu olan bir sigorta çeşididir. Trafik sigortasının yapılma sebebi: karışılan kazada karşı tarafın uğradığı hasar sonucunda karşılaştığı kayıpların karşılanmasıdır.

Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortasını yaptıran araç sahibi ve aracı, kusurlu oldukları trafik kazalarında ortaya çıkabilecek maddi sorumluluklardan mükellef değildir ve karşı tarafın aracında ortaya çıkan hasarlar trafik sigortası tarafından karşılanır.

Hatta karşı araçta yer alan sürücü, kişi ve yolculardaki bedensel zarrlarda kusurlu olan araç sahibinin ödemekle yükümlü olduğu maddi tazminatlar bu sigortayı kapsamaktadır ve bu trafik sigortasının teminatı altındadır.

Trafik sigortası kanunen zorunludur. Aksi halde Trafik sigortası geciktirme ya da yaptırmama cezası ödemek zorunda kalırsınız. Trafik sigortasını ertelemeniz para ve zaman kaybına neden olur. Bu yüzden trafik sigorta yenileme işlemini düzenli olarak takip etmelisiniz.

TRAFİK SİGORTASI nedir

Taşıt Kredisi Azami Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Kredi notu, kişilerin bankadaki durumlarını, risklerini gösteren bir not türüdür. Taşıt kredisi, konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunurken; kredi notu oldukça önemli bir rol oynar. Zira belirli bir seviyenin altında olan notlar; kişilerin taşıt kredisi almasını engelleyebilecek faktörlerden birisidir.Türkiye’de faaliyet gösteren özel ve kamu bankalarının tamamı, kişilere kredi verirken ya da kredi kartı verirken; kredi notuna göre karar vermektedir. Bu nedenle, taşıt kredisi alabilmek için

İlgili İçerik

Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Kişi ve Kaza başına Sağlık Giderleri Teminatı:

Bu Teminatın amacı karşı tarafa verdiğiniz bedeni zararları teminat altına almak içindir. Araçtaki kişi sayısı ve tipine göre teminatlar değişir.

Araç Kazar Başına Maddi Hasar Teminatları:

Bu teminat, karşı tarafa verdiğiniz maddi zararları teminat altına almak içindir. Kusurlu olduğunuz bir kazada birden çok araç zarar görmesi durumunda olay başı teminatı devreye girer.

Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm Teminatı:

Kaza sonunun birinin ölümüne yol açmanız halinde ölen kişinin defin masrafları ve ölen kişinin geride kalanlarına manevi tazminat verilmektedir. Sakatlanma kısmen veya tamamen çalışamaz hale gelmesi sonucunda meydana gelen masrafları karşılar.

Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır

Trafik sigortasına ait olan poliçe süresi 1 yıldır. Trafik sigortası her yıl düzenli olarak yenilenmesi gerekiyor ve bu kanunlar tarafından zorunludur. Poliçenin bitim süresine yakın yenilenmesi gerekir. Zorunlu trafik sigortası biten ve yenileme yapmayan araçlar yasaları ihlal etmiş olur.

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Zorunlu Trafik sigortasının karşılamadığı durumlar:

  • Çalınan ya da gasp edilen araçların neden olduğu trafik kazaları, araç sahibi ve sigorta şirketinin sorumlu olmamasından dolayı trafik sigortası tarafından ödeme yapılmaz.
  • Kaza sırasında zarar görenlerin yanlarında bulunan bagaj ve eşyaları dışında, römorklarda taşınan malzemelerin zararları trafik sigortası tarafından ödeme almaz.
  • Terör eylemleri için kullanılan araçların kaza yapması sonucunda trafik sigortası sorumlu değildir.
  • Trafik sigortası poliçesi, meydana gelen kazadan dolayı ortaya çıkacak manevi tazminat talepleri ve dava masrafları için güvence vermemektedir.
  • Araç alım satım, bakım-onarım ve benzeri işlemleri için servisteki araçların neden olacağı zararlardan trafik sigortası sorumlu değildir.
  • Bakım için servise verilen aracın bakım zamanında hasar alması trafik sigortası tarafından karşılanmaz. Araçtaki hasar servise tamamen servise aittir.
  • Hız yarışlarına katılan ya da yarış güzergahında antreman yapan araçların kaza yapması sonucunda ortaya çıkan hasardan trafik sigortası sorumlu değildir.
  • Sigortalı aracın sahibi trafik kazasına sebep olduysa ve kusurlu bulunduysa, kendi aracının masrafları karşılanmaz.
  • Yedek olarak kullanılmak üzere araçta taşınan akaryakıt dışında parlayıcı ve patlayıcı maddeler taşınması sonucu oluşan hasar trafik sigortası tarafından ödenmez.

Taşıt Kredisi isimli kategorimize de göz atabilirsiniz

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar?

Trafik sigortası zorunlu, kasko isteğe bağlıdır.

Trafik sigortası kaza anında ikinci kişilerin haklarını temin ederken, kasko araç sahibinin aracını güvence altına alır.

Trafik sigortasının teminat bedellerini devlet belirler ve belirlerken belirli bir sınırda tutar. Limitler aşıldığında ödemenin üstünü araç sahibi tamamlar. Kaskoda ise teminatlar sabit değil ve sigorta şirketine göre değişkenlik göstermektedir.

Trafik sigortası bedeli kasko sigortasına göre daha uygundur.

Trafik Sigortası Hesaplama Kriterleri?

Aracın modeli eskidikçe kaza yapma riski de artacaktır. Bundan dolayı araç modelleri ne kadar düşük olursa risk oranı daha yüksek olur.

Aracın markası da hesaplamaya dahildir. Bir araç ne kadar fazla donanıma sahipse kaza yapma riski daha düşük olduğundan hesaplama kriterlerini etkiler.

Araç sahibinin deneyimine de başka bir etkendir. Ne kadar deneyimli olursa o kadar az risk taşır.

Araç sahibinin yaşı ilerledikçe bazı reflekslerin zayıflamasından dolayı hesaplama kriterlerine etki etmektedir.

İkamet edilen şehir, kaza oranı fazla olan bir şehirde ise prim ödemelerinde farklılık gösterir.

Son olarak kişilerin basamak sistemindeki konumu sigorta primini etkiler.

TRAFİK SİGORTASI hesaplama

Trafik sigortasını detaylı hesaplamak için Anadolu Sigortadan inceleme yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları?

Aracınıza verilecek teklifler hasar basamağı, araç grubu ve kullanım iline göre farklılık göstermektedir. Bulunduğunuz ilde trafik sigortası ile görüşüp sigorta fiyatları hakkında net bilgi alabilirsiniz. Trafik sigortası fiyatları hakkıında detaylı bilgi için.https://www.pttsigorta.com/trafik

Trafik Cezası Almak Trafik Sigortası Fiyat Hesaplamasını Etkiler mi?

Trafik cezası almak trafik sigortası fiyatının artmasına etki etmektedir. 24.04.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte, trafik kuralı ihlalleri sonucunda sürücülere uygulanan ceza puanı, sürücü belgesine el konulma süresi ve nedeni sigorta prim fiyatı belirlenmesinde sigorta şirketi tarafından kullanma hakkında sahiptir. Bu kanunla sigorta şirketleri bundan sonra daha fazla cezası olan sürücüye daha yüksek trafik ve kasko sigortası fiyatı çıkartabilir.

Bir önceki yazımız olan Orman Köylülerine Verilen Destekler (Orköy Destekleri) 2023 başlıklı makalemizde Orköy destekleri ve Orman Köylülerine Verilen Destekler hakkında bilgiler verilmektedir.