• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2058570,229
  % 1,62
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Faiz Hesaplama Formülleri (Basit ve Bileşik)

Faiz Hesaplama Formülleri (Basit ve Bileşik)

Ekonomi, finans sektörüne ilgi duyan her bireyin mutlaka öğrenmesi gereken konulardan olan basit ve bileşik faiz hesaplama formülleri hakkında sizlere kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

İster borç veren banka kuruluşu olun ister bankadan kredi çeken borçlu taraf olun muhakkak basit faiz ve bileşik faiz formülleri konusunda bilgi sahibi olmanız gereklidir.

Bu 2 terimin de anlamlarının ne olduğunu ve nasıl formül yardımı ile hesaplanabileceğini aşağıdaki başlıklarımızda anlatıyor olacağız.

Faiz Hesaplama Formülleri Nelerdir

Bu hesaplama formüllerini 2 başlık altında inceleyeceğiz bunlar bileşik faiz ve basit faiz isimleri altında olacaktır. Ne oldukları detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Vadeli Hesaba En Çok Faiz Veren Bankalar 2021 başlığımızı inceleyip en çok faiz veren bankaları inceleyebilirsiniz. Bu başlık dahilinde görüleceği üzere Odebank şimdilik en yüksek faizi veren banka olarak görünüyor.

Basit Faiz Nedir

Yalnızca anapara tutarı üzerinden hesaplanan orana basit faiz ismi verilmektedir. Bir örnek ile açıklamaya çalışalım 1000 TL tutarında bir paranın 6 aylık bir vade ile yıllık %10 faiz oranıyla mevduat oluşturması vadenin bitiş tarihi sonunda size 50 tl kazanç sağlamış olacaktır.

İkinci dönem 6 ay vadesinde de anaparanın yine yatırıldığını düşünürsek yine faiz kazanç tutarı 50 TL olacaktır. İlk dönemde kazanılan faiz hesaplanırken kazanılan faiz tutara eklenmemiş anapara üzerinden hesaplanmıştır.

basit faiz formülü

basit faiz formülü

Basit Faiz Formülü

Örnekten de gördüğünüz üzere basit faiz formülü aşağıdaki gibidir:

Faiz Tutarı = Anapara * Faiz Oranı * Vade

Hedge Etmek Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolar kurunda yakalanan hızlı yükseliş ve zirve bandında bulunuyor olmasından sonra özellikle firmalar için ön plana çıkan hedge etmek kavramının ne olduğunu öğrenmeye çalışacağız.Döviz kurlarında meydana gelen değişimler neticesiyle firmaların net karlarında artış veya azalış durumları söz konusu olabilmektedir. Fakat bu artış durumlarından zarar görmemeniz için kullanacağız hedge yapmak yöntemlerinin, kavramlarının ne olduğunu ve nasıl yapılacağını incelemeye çalışalım. Hedge Etmek Nedir Özet olarak giriş paragrafımızda da bahsettiğimiz üzere

İlgili İçerik

 

Bileşik Faiz Nedir

Vade süresi boyunca kazanılan faizin anaparaya eklenerek gelecek dönemlerde tekrar yatırılması durumunu ifade etmektedir. Yani basit faizde anaparaya faiz kazancı dahil edilmiyorken bileşik faizde anaparaya tutar dahil edilerek dönem sonunda tekrar hesaplanıyor.

Tekrar bir örnek yardımıyla ifade edecek olursak yine 1000 Tl tutarında bir paranın 5 yıl vadeli ve %10 faiz tutarında olduğunu düşünürsek yıl sonunda kazanılan faiz 1100 tl olacak sornaki yıl tekrar yatırılınca üçünyü yıl faiz 110 Türl Lirası tutarında ana para ve faiz tutarı toplamı 1210 tl olmakta ve vadesine göre 5 yıl boyunca bu şekilde devam etmektedir.

bileşik faiz formülü

bileşik faiz formülü

Bileşik Faiz Formülü

Böylelikle bileşik faiz formülü aşağıdaki gibi olacaktır.

A = P*(1+i)ⁿ

*** A ifadesi dönem sonunda faizli anapara tutarı

*** P ifadesi anapara

*** i ifadesi dönem faizi
*** n ifadesi tekrarlama dönemi

Bu başlıklarda yer alan bilgiler doğrultusunda faiz hesaplama formülleri detaylarını bileşik ve basit faiz işlemleri dahilinde öğrenmiş oldunuz.

Bir önceki yazımız olan İzmirim Kart Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme(2023) başlıklı makalemizde İzmirim kart, İzmirim kart bakiye sorgulama ve İzmirim kart sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.