• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2109778,143
  % 0,16
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Ata Lira Fiyatı 2023

Ata Lira Fiyatı 2023

Ata Lira, Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisinin verdiği karar ile standart bir boyut belirlenmiş, ön yüzünde Atatürk portresi arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti ibaresi ve basım tarihi yazan bir altın çeşidirir. Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından üretilmekte olan bir Cumhuriyet altını türüdür. Çapı: 22mm, Ayarı: 22 ayar, Ağırlığı: 7.20gram ve Cinsi: Ata Lira olarak bilinmektedir. Eski ve yeni basım tarihli Ata Liraların fiyatları farklılık gösterebiliyor, bunun sebebi olarak darphaneye ödenen ücret değişikliği. Kuyumcuların senelik olarak darphaneye ödedikleri fiyat sürekli güncellenmektedir, bu yüzden geçmiş tarihli altınlara ödenen ücret biraz daha az olduğu için fiyatı da yeni basım tarihi olan altınlara göre daha düşük tutulmaktadır.

Ata Altın Fiyatı 2023 (Ata Altın Kapalıçarşı Fiyatları)

Yatırım yapmak isteyenlerin aklında ata altın fiyatı ne kadar ne kadar soruları bulunmaktadır. Bu noktada, Ata liranın ne olduğu ve hangi özellikleri taşıdığı herkes tarafından merak edilmektedir. Ata Lira Nedir? Halk arasında Ata Lira olarak tabir edilen altın; aynı zamanda Cumhuriyet altın sikkelerinin beş çeşidinden birisi olan 7,216 gram birlik sikke altındır. Bunun yanı sıra, Ata altın; birçok yerde Cumhuriyet altını olarak geçmektedir. Bu altın türünün devlet güvencesinde olduğunu

İlgili İçerik

640x360 b7209e43 0f59 4569 8aa1 d24ab8db6678

Ata Altın Fiyatları

Ata lira fiyatı sürekli olarak yükseliş içerisinde. Grafiklere bakıldığı zaman bu sene içerisinde, kendisinin en yüksek seviyelerde gezdiğini görebiliyor. Bu yükseliş yatırım yapmak isteyen insanların ilgisini çekmeyi başarıyor, bu yüzden insanlar Ata Altın fiyatının ne olduğunu araştırmaya başladı. Ata altın alış fiyatı: 2.144,2000 TL, Ata Altın satış fiyatı: 2.197,7400 TL olarak satışa sunulmaktadır. Aldığınız yere göre de fiyatlar farklılık gösterebilmektedir, kuyumcular ve darphaneden alınan altın fiyatı küçük de olsa farklılık olabiliyor. Altın almadan önce nerede daha ucuz satıldığını araştırmak sizin için karlı olacaktır.

Ons Altın, Ons Gümüş Nedir? Nereden Alınır?

ONS yabancı dilde bir kısaltma olup (ingilizce) ağırlık birimi türlerinden bir tanesidir. Genel itibari ile amerika, fransa ve ingiltere tarafından kullanılmaktadır. Gramaj olarak sırasıyla İngiltere ve Fransa için 28,349 ve 30,59 GR ağırlıklara tekabül etmektedir. Ons nedir sorusuna cevap bulabildiğimize göre ons altın ve ons gümüş kavramlarını da aşağıdaki başlıklarımızda ele almaya çalışalım.  Ons Nedir? ONS İlk paragrafmızda da detaylıca ele aldığımız gibi yabancı ülkelere has

İlgili İçerik

5cc2aae066a97c132a088972

Ata Altın Kuyumcu Fiyatı

Ata Lira serbest piyasa fiyatı ile kuyumcu fiyatı farklı olabiliyor. Kuyumcular aracı olarak satış yaptıkları için fiyatlar serbest piyasada gördüğünüz fiyatlar ile aynı oranda olamayabiliyor. Genelde insanlar kuyumculardan altın almaya alıştıkları için orada oluşan fiyat farkını pek dikkate almadan, işlemleri halletmekteler. Ata lira kuyumcu fiyatı alış: 2140.4000 TL, Ata lirankuyumcu satış fiyatı: 2201.8800 TL olarak belirlenmiştir. Serbest piyasada satılan fiyat ile arasında 2-3 TL gibi küçük rakamlar oynuyor. Altın alıp yatırım yapmak isteyenlerin tercihi kuyumcular oluyor, sürekli olarak Ata Altının fiyatını takip etmek ve ona göre alım ya da satım yapmak size kar getirmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

Kapalı Çarşıda Ata Altın Ne Kadar?

İnsanlar geçtiğimiz günler içerisinde altın alımına büyük bir rağbet göstermekteler. Altın alıp yatırım yapmak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artmakta ve insanlar alacakları altınların sürekli olarak değerlenmesini istiyor. Ata altının bu sıralar fiyatının yükselişte olmasından kaynaklı, yatırımcı insanların ilgisini çekiyor. Altın alımı konusunda Kapalı Çarşının en önce gelen yerlerden birisi olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Kapalı Çarşıda Ata lira Ne Kadar? Tarzında araştırma yapan insanlara biraz olsun fikir vermesi için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kapalı Çarşı Ata lira alış fiyatı: 2140.4000 TL, Kapalı Çarşı Ata lira satış fiyatı: 2201.8800 TL olarak görülmektedir. Görünüşü ve değeri açısından en rağbet gören altın cinslerinden olan Ata Altın Kapalı Çarşı fiyatları bu şekilde. Altın satın alıp, yatırım yapmak ya da hediye etmek insanlar, Kapalı Çarşıya gittikleri zaman ne kadar ücret ödeyerek Ata Altın alacaklarını öğrenmiş oldu. Fiyatları kendi kesenize göre ayarlayıp, alım ve satım yapmak daha güzel kar elde etmenize güzel bir olanak sağlar.

Altına Taksit Yapan Kredi Kartları Hangileridir?

altına taksit imkanı sunan kredi kartları; kullanıcılarını çoğu zaman büyük bir dertten ve nakit ödeme telaşından kurtarıyor. Kredi kartı ile altın alırken; bankanın kestiği komisyon alıcı tarafından ödenmektedir. Bu komisyon oranı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.Örnek vermek gerekirse; 1000 TL değerinde bir altın için X bankasına ait bir pos cihazından çekim yapıyorsanız ve banka yüzde 3 komisyon kesiyorsa; toplamda ödemeniz gereken tutar 1.030 TL olacaktır. Tüm kuyumcular altına taksit

İlgili İçerik

Bir diğer içeriğimiz olan Kahramankart dolum ve bakiye sorgulama başlıklı içeriği okuyarak, dolum ve bakiye sorma gibi işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ata Lira Fiyatı Merkez Bankası Tutarı

Altın fiyatlarının kuyumcular ve Merkez Bankası alım ve satım tutarlarının değişiklik gösterdiğini biliyoruz. Çoğu insan, genelde altın alırken ve satarken kuyumcuları tercih etmektedir. Bunun sebebi geçmişten gelen alışkanlıklar olarak görülüyor ama altın fiyatları kuyumculara nazaran, Merkez Bankasında biraz daha ucuz. Merkez bankası altınları birinci elden insanlara sunduğu için altının kuyumcularda olduğu gibi içerisine ek fiyatlar eklenmiyor. Altın alırken kuyumcuları tercih etmiş olan bir insan, altını satarken Merkez Bankasına giderse aldığı fiyatın daha altında bir fiyata satmak zorunda kalacaktır. Merkez bankası alım ve satım ücretleri, kuyumculara göre daha düşüktür. Merak edilen bir diğer konu ise Ata Lira Fiyatı Merkez Bankası Tutarı Nedir? Ata Altın Merkez Bankası alış fiyatı: 2.152,00 TL, Ata Altın Merkez Bankası satış fiyatı: 2.186,00 TL olarak görülmektedir. Altın satın alacak insanların, bu fiyatları göz önünde bulundurması yapacakları yatırımlara daha büyük karlar getirmeleri sağlayacaktır. Araştırma yapmadan alınan ve yatırım yapılmak istenen altınlardan istenilen miktarda kar elde edilmeyebillir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kahramankart Dolum Ve Bakiye Sorgulama İşlemi başlıklı makalemizde kahramankart 2020, kahramankart dolum ve kahramankart sms hakkında bilgiler verilmektedir.