• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2066275,604
  % 2,26
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Ata Altın Fiyatı 2023 (Ata Altın Kapalıçarşı Fiyatları)

Ata Altın Fiyatı 2023 (Ata Altın Kapalıçarşı Fiyatları)

Yatırım yapmak isteyenlerin aklında ata altın fiyatı ne kadar ne kadar soruları bulunmaktadır. Bu noktada, Ata liranın ne olduğu ve hangi özellikleri taşıdığı herkes tarafından merak edilmektedir.

Ata Lira Nedir?

Halk arasında Ata Lira olarak tabir edilen altın; aynı zamanda Cumhuriyet altın sikkelerinin beş çeşidinden birisi olan 7,216 gram birlik sikke altındır. Bunun yanı sıra, Ata altın; birçok yerde Cumhuriyet altını olarak geçmektedir. Bu altın türünün devlet güvencesinde olduğunu söylemek gerekir. Ayrıca, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan altındır. 22 ayar altın olmakla beraber değişik boyut ve ağırlıklarının olduğunu söylemek gerekir. Yatırım yapmak isteyen insanlar için ata lira fiyatı ve ata altın fiyatı çok önemlidir. Bu yüzden, bilhassa internetten Ata lira fiyatı takibi yapılmaktadır.

Ata Lira Fiyatı 2023

Ata Lira, Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisinin verdiği karar ile standart bir boyut belirlenmiş, ön yüzünde Atatürk portresi arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti ibaresi ve basım tarihi yazan bir altın çeşidirir. Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından üretilmekte olan bir Cumhuriyet altını türüdür. Çapı: 22mm, Ayarı: 22 ayar, Ağırlığı: 7.20gram ve Cinsi: Ata Lira olarak bilinmektedir. Eski ve yeni basım tarihli Ata Liraların fiyatları

İlgili İçerik

Altın; hiçbir zaman modası geçmeyen ve her zaman en büyük değeri gören yatırım aracı olarak bilinmektedir. Bunun sebebi, piyasadaki dalgalanmalar karşısında altının her zaman istikrarlı bir duruşa sahip olmasıdır. Bu noktada, yatırım konusunda riske girmek istemeyen ve güvenilir bir liman arayan kişilerin tercihi altın yatırımı olmaktadır. Bunun yanı sıra, altının herhangi bir ülkeye veya kuruluşa karşı sorumluluğunun olmaması önemli bir yatırım sebebidir. Buna ek olarak, herhangi bir para birimine dönüşmesi mümkündür. Aynı zamanda, ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Enflasyona karşı dirençli olması diğer yatırım araçlarında olmayan bir özelliğidir.

ata altın nedir

ata altın nedir

Altının bankada saklanması ise birçok fayda sağlamaktadır. Her şeyden önce, altının kaybolması veya çalınmasının önüne geçilmektedir. Buna ek olarak, altın hesaplarına özel aylık kar payı elde edilmektedir. Altına banka üzerinden oldukça düşük marjlar ile alım satım imkanı verilmektedir. Sonuç olarak, tüm bu sebeplerden dolayı altına yatırımın popülerliği hiçbir zaman azalmayacaktır. Yatırımcılar; saydığımız sebeplerden mütevellit ata lira fiyatı ve ata altın fiyatı takibi yapmaktadır.

Ata Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

ata lira fiyatı ve ata altın fiyatı kadar Ata altın ile Cumhuriyet altını arasındaki fark da önem taşımaktadır. Yastık altı yatırım aracı olarak altını satın alan kişiler; genellikle Ata altın ile tam altının  aynı olduğunu zannetmektedirler. Ancak, her iki altın aynı fiyatlarla satılsa bile aralarında birtakım farklar bulunmaktadır. Her şeyden önce, görünüm ve şekil bakımından birbirlerinden farklı olmaları söz konusudur. Her iki altın da görüntü bakımından aynı olmasa da saflık bakımından aynıdır. Buna ek olarak, her iki altın da 22 ayar olarak üretilmektedir.

Altına Taksit Yapan Kredi Kartları Hangileridir?

altına taksit imkanı sunan kredi kartları; kullanıcılarını çoğu zaman büyük bir dertten ve nakit ödeme telaşından kurtarıyor. Kredi kartı ile altın alırken; bankanın kestiği komisyon alıcı tarafından ödenmektedir. Bu komisyon oranı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.Örnek vermek gerekirse; 1000 TL değerinde bir altın için X bankasına ait bir pos cihazından çekim yapıyorsanız ve banka yüzde 3 komisyon kesiyorsa; toplamda ödemeniz gereken tutar 1.030 TL olacaktır. Tüm kuyumcular altına taksit

İlgili İçerik

Tam altın; 22 ayar olarak, TC Darphanesi tarafından üretilmektedir. Toplam gram ağırlığı ise 7,016 gram olarak bilinmektedir. Tam altının bir yüzünde altının üretim tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti yazısı var iken diğer yüzünde Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi bulunmaktadır. Bu noktada, Cumhuriyet altının Ata altın olarak geçtiğini söylemeliyiz. Ata altının bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı, Türkiye’nin kuruluş tarihi ve altının basım tarihi yer almaktadır. Diğer yüzünde ise Hakimiyet Milletindir yazısı bulunmaktadır. Buna ek olarak, Ata altın olarak geçen Cumhuriyet altınının 22 ayar ve 7,216 gram olduğunu söylemeliyiz.

ata altın fiyatı

ata altın fiyatı 2021

Sonuç olarak, Ata altın ile Cumhuriyet altını aynı şeydir. Ancak, Ata altın ile tam altın arasında birtakım farklar bulunmaktadır. Yukarıda söylediğimiz gibi, iki altın türünün de üretimi 22 ayar olarak T.C Darphanesi tarafından yapılmaktadır. Yatırım yapmak isteyenler için ata altın fiyatı ile tam altın fiyatı arasında herhangi bir farkın olmadığını söylemeliyiz. Ancak, gram farkı bulunmaktadır. Tam altın; 7,016 gram iken Ata altın 7,216 gram olarak bilinmektedir. Bu bağlamda, Ata altın ile tam altın arasında fark ağırlığı ve görüntü bakımından farklılıklar bulunmaktadır. Sonuç olarak, Ata lira fiyatı ile tam altın fiyatı takibi aynı anda yapılabilir.

Ata Lira Fiyatları (Ata Altın Fiyatları)

Ata altın fiyatı herkes tarafından merak edilmektedir. Bu bağlamda, Kapalıçarşı’dan alınan son bilgilere göre bir Ata altın alış fiyatı; 2.520,6000 iken satış fiyatı ise 2.549,4000 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, bir Ata altın karşılığında 2.549,4000 Türk Lirası alınmaktadır. Söz konusu bilgilerin 26 Mayıs 2021 tarihi için geçerli olduğunu eklemeliyiz.

Vadeli Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Vadeli altın hesabı nedir; yatırım yapmayı düşünen birçok kişinin aklında bulunan bir sorudur. Bu noktada, vadeli altın hesabının vadeli mevduat hesabından herhangi bir farkının olmadığını söyleyebiliriz. Ancak, mevduat hesabına kıyasla daha avantajlı ve karlı bir seçenektir. Uygulanan faiz oranından ve altının fiyatının sürekli artmasından dolayı birçok yatırımcı tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra, yatırım yapmayı düşünenlerin aklında bu kadar bu hesabın ne kadarlık bir kısmının devlet güvencesinde olduğuna dair sorular

İlgili İçerik

Ata Altın Kuyumcu Fiyatı

Ata altın; 2021 yılının Mayıs ayına 2.576,89 lira ile başlamıştır. Buna göre, 21 Mayıs 2021 tarihinde 2.501,2061 lira ile son bir ayın en düşük rakamlarına ulaşmıştır. Buna ek olarak, 7 Mayıs 2021 tarihinde 2.689,6302 lira ile son bir ayın en yüksek değerine ulaşmıştır. Ata altın; geçtiğimiz hafta     %-0,91 değişim göstermiştir. Ata altın fiyatı; bu yazının yazıldığı tarihte 2.549,4000 TL olarak işlem görmektedir. Bir başka deyişle, bir Ata altın almak isteyenlerin 2.520,6000 Türk lirası ödemesi gerekmektedir. Bir Ata altın satmak isteyenlerin ise 2.549,4000 TL elde etmesi söz konusudur. Kapalıçarşı’dan alınan en son veriler bu şekildedir.

Serbest Piyasa Döviz Kurları Kapalıçarşı

Döviz, yabancı ülkelerin para birimidir. Herhangi bir ülkenin para birimini başka bir birime dönüştürme işine döviz işlemi denir. Döviz kurları, bir ülkenin para biriminin bir başka ülkenin para birimi cinsinden değeridir. Ülke ekonomisi politik ve sosyal sorunlara bağlı olarak değişmektedir. Bu unsurlar iyi yönde olursa, ülke ekonomisi gelişecek ve canlanacaktır. Ülkelerin ekonomileri her ülkeye göre değiştiğinden, ekonominin yüksek olduğu bir yerde, bir başka deyişle, o ülkenin para birimi değerlenecektir. İki

İlgili İçerik

Ata Lira Yorumları

Ata lira fiyatı herkes tarafından merak edilmektedir. Bu noktada, yatırım yapmak isteyenler, Ata lira yorumlarını okuyarak piyasa hakkında fikir sahibi olmak isterler. Buna göre, ata altın fiyatı hakkında yapılan son yorumların pek olumlu olmadığını söylemek gerekir. Birçok kişi, fiyatların düşeceğini tahmin etmektedir. Bilhassa Kovid-19 salgınından dolayı altın fiyatlarının Mayıs ayı içerisindeki gidişatı olumlu olmamıştır. Ancak, ata altın fiyatı hakkında yorum yaparken altının uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu unutmamak gerekir. Altın fiyatı düşse bile altın almak doğru bir tercih olacaktır. Çünkü, altın, ne olursa olsun, uzun vadede kazandıracaktır.

Dijital Para Nasıl Kazanılır?

Kolay ve iyi bir gelir elde etmek isteyen birçok kişi borsa ve finans işlemlerine yönelmektedir. Son dönemlerde adından sıkça bahsedilen Dijital Para (Bitcoin) borsa işlemlerinde en çok tercih edilen işlem haline gelmiştir. Pek çok insan dijital parayı bilmemekte ve merak etmektedir. Sizlere bu yazımızda Dijital Para Nasıl Kazanılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

İlgili İçerik

Ata lira fiyatı hakkında yorum yaparken geçtiğimiz hafta söz konusu olan fiyat artışlarından sonra kademeli olarak yapılan kar satışlarından dolayı tekrar gerileme dönemine girildiğini unutmamak gerekir. Bu bağlamda, ilerleyen günlerde, düşüş eğiliminin devamı beklenmektedir. Ancak, olası ataklarda ata altın fiyatı belirli seviyelere kadar ilerleyebilir.

ata altın ve ata lira

ata altın ve ata lira

Kapalıçarşıda Ata Lira Ne Kadar?

Kapalıçarşıdan gelen son verilere göre bir ata altın fiyatı (alış) 2.520,4000 Türk Lirasıdır. Bunun yanı sıra, bir Ata altın satış fiyatı ise 2.549,2000 Türk Lirası olmaktadır. Kur fiyatı ile ilgili son güncellemenin 26 Mayıs 2021 tarihinde yapıldığını eklemeliyiz.

Ata Lira Fiyatı Merkez Bankası Tutar

Ata lira fiyatı TCMB altın fiyatları kapsamında farklılık göstermektedir. Buna göre, Ata altın alış fiyatı; 2.155,83 iken satış fiyatı 2.101,98 TL olmaktadır. Ancak, bu verilerin gün içerisinde değiştiğini söylemeliyiz.

Ons Altın, Ons Gümüş Nedir? Nereden Alınır?

ONS yabancı dilde bir kısaltma olup (ingilizce) ağırlık birimi türlerinden bir tanesidir. Genel itibari ile amerika, fransa ve ingiltere tarafından kullanılmaktadır. Gramaj olarak sırasıyla İngiltere ve Fransa için 28,349 ve 30,59 GR ağırlıklara tekabül etmektedir. Ons nedir sorusuna cevap bulabildiğimize göre ons altın ve ons gümüş kavramlarını da aşağıdaki başlıklarımızda ele almaya çalışalım.  Ons Nedir? ONS İlk paragrafmızda da detaylıca ele aldığımız gibi yabancı ülkelere has

İlgili İçerik

Bu noktada, Ata lira fiyatı hakkında değerlendirmeler yaparken altın fiyatını etkileyen birtakım faktörleri bilmek gerekir. Bu noktada, altın fiyatlarının yerel olarak belirlenmediğini, tüm dünyada ortak bir şekilde belirlendiği aşikardır. Bunun sebebi, altının tüm dünyada işlem görmesidir. Altın piyasası 24 saat canlıdır. Altın fiyatları; dünyadaki ekonomik hareketler neticesinde belirlenmektedir. Buna ek olarak, başta ABD olmak üzere birtakım devletlerin atmış olduğu adımlar altın fiyatlarının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra, arz ve talep; altın fiyatlarının belirlenmesini sağlayan bir diğer husustur. Ayrıca, küresel faktörlerin de altın fiyatını doğrudan etkilediğini söylemek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Vergi Dairesi Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi? başlıklı makalemizde bankalar e-haciz koyabilir mi, e-haciz durduruldumu ve e-haciz emekli maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.