• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8556
  % -0,60
 • € EURO
  36,0361
  % 0,10
 • £ POUND
  42,3087
  % -0,90
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3777
  % -0,80
 • BITCOIN/TL
  2244942,119
  % 1,28
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Western Union Para Gönderme Nasıl Yapılır

Western Union Para Gönderme Nasıl Yapılır

Para transferi konusunda en başarılı ve işlevsel kurumların başında gelen western union para gönderme işleminin nasıl yapılacağını tüm detayları ile aktarmaya çalışacağız. Para transfer işlemi için kullanabileceğiniz kanallar, komisyon ücretleri gibi tüm detaylardan bahsedeceğiz.

Western Union’un ülkemiz genelinde 10bin’i aşkın acentesinin bulunduğu bilinmektedir. Bunlar ptt şubeleri olduğu gibi anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri hatta atm’ler olarak da karşımıza çıkabiliyor.

Western Union Şubeleri

Bahsedeceğimiz şubeler daha çok acente hizmeti sunan western union hizmetleri için işlem imkanı sunan kurumlardır. Bunlar şehrinizde yer alan western union ptt şubeleri olduğu gibi aynı zamanda belirli bankaların şubeleri de olabilir. Tüm dünya genelinde çok geniş bir ağa sahip olan bu işletmenin acenteleri ülkemizde genelde ptt, bpn, banka şubelerinden oluşsa da yurt dışında bu durum değişkenlik gösterebiliyor.

western union şubeleri

western union şubeleri

Ülkemiz dışarısında ufak marketlerin dahi bu hizmeti sunduğu bilinmektedir. Hem gönderen hem acente hem de western union işletmesi belirli tutarlarda ücret kesintisi sağladığı için bu durum tüm taraflar için bir gelir kaynağı oluşturmaktadır.

PTT ve BPN şubelerini biliyorsunuz peki western union hangi bankalarda var konusunda kafanızda bir soru işareti var ise o hususta ilgili linkte detaylı açıklama mevcut durumda. Yine de kısaca bahsetmek gerekli olursa: Akbank, Albaraka Türk, Fibabanka, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası şeklinde listeleyebiliriz.

Bu bankaların müşterileri iseniz para gönderme veya çekme işlemlerini zorlanmadan şubelerden veya destekleyip desteklememesine göre internet, mobil bankacılık sistemleri üzerinden sağlayabilirsiniz.

Western Union İnternet Bankacılığı Üzerinden İşlem

Müşterisi olduğunuz bankaya göre değişkenlik gösterebilecek bu durum şu an sunulan hizmetler arasında yer alıyor. 7/24 hızlı bir şekilde işlem yapabilmeniz için olanak sağlayan bu hizmeti maalesef her banka sunmamakta.

Bu hizmete erişim sağlayabileceğiniz bankalar: Akbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Şekerbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası şeklinde listelenebilir. Bu bankaların müşterisi iseniz kolay bir şekilde internet bankacılığı üzerinden western union para gönderme işlemi sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda mobil bankacılık kapsamında da hizmet almak mümkün bunu da yine aynı şekilde her banka sağlamıyor. Buna imkan sağlayan bankalar: Türkiye İş Bankası, QNQ Finansbank, Ziraat Bankası şeklinde gösterilebilir. Bu bankalara ait müşteriler mobil uygulama üzerinden de western union işlemi sağlayabilirler.

western union internet bankacılığı ile işlem

western union internet bankacılığı ile işlem

Western Union ATM Üzerinden İşlem

İşlemleri yaparken kullanılan kanallardan biraz bahsetmiştik. Bilmeniz gereken bir diğer kanal da ATM şubeleri olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce western union nedir sorusuna cevap verirken çok geniş bir ağının bulunduğunu hızlı, rahat ve işlevsel bir kullanım imkanı sunduğuna değinmiştik. Hiç şüphesiz ATM kanalı da bu yönde öne çıkanlardan bir tanesi.

Ülkemizde ATM ile işlem yapmanıza olanak sağlayan çok fazla banka kurumu bulunmamaktadır. Her yıl yapılan anlaşmalar gereği yeni eklemeler çıkarmalar mevcut durumda olsa da şu an garanti bbva atmleri aracılığıyla western union para gönderme veya western union para çekme işlemlerini rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Atm’de öncelikle kartınız yardımıyla giriş yapmalı daha sonra karşınıza gelen menülerden para transferleri sekmesine dokunmalı ve işlemleri oradan tamamlamanız gerekmektedir.

western union atm ile işlem

western union atm ile işlem

Western Union İle Nasıl Para Gönderilir

Para gönderim işlemi için size akıla gelebilecek, mümkün olan tüm yöntemlerden aslında diğer içeriklermiz ile birlikte bahsetmiştik. İnternet veya mobil bankacılık kullanmak istemezseniz ptt üzerinden gönderim sağlayabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Öncelikle herhangi bir ptt şubesine giderek gişeden “Western Union Para Gönderme Formu” talep etmeniz gereklidir.
 2. İlgili formda sizden gönderilecek kişinin isim/soyad bilgileri, gönderilecek ülke, iletişim bilgileri, gönderilecek tutar gibi detaylar istenecektir. Bu detayları doldurunuz.
 3. Bahsi geçen detaylar eksiksiz şekilde doldurulduktan sonra form yetkiliye teslim edilmelidir. Sizden ilgili tutara bağlı olarak western union komisyon ücretleri sayfasında da detaylarına ulaşabileceğiniz tutar talep edilecektir. Bu tutarı da ödemeniz gereklidir.
 4. Formun yanında gönderilecek olan tutar ve kimlik belgenizde sizden talep edilecektir.
 5. Yetkili, işlemleri tamamladığı zaman size MTCN kodunuzu verecektir. Bu kodu alıcıya vermeniz şarttır. Bu kod ile para gönderimi sağladığınız kişi parayı çekebilecektir.

Böylelikle işlemleri tamamlamış olacaksınız. Gönderilen para alıcı tarafından dakikalar içerisinde çekilebilir.

Western Union MTCN Numarası Nedir?

Para gönderimi sonrasında size verilecek olan MTCN kodu para transfer işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için ve western union para gönderme işlemi sonrası size verilecek olan daha sonrasında alıcı tarafından yetkililere bildirilmesi gereken size özel bir referans kodudur. İngilizcesi “Money Transaction Control Number” şeklinde olan ve kısaltılmış halini alan bu ifadenin çevirisi ise “Para Transferi Kontrol Numarası” şeklindedir. Para gönderme veya çekme işlemi dahilinde mutlaka ihtiyacınız olacağı için not alınmalı ve kaybedilmemelidir.

Western Union Sorgulama İşlemi

Gönderdiğiniz paranın gönderim sağladığınız kişiye ulaştığını kontrol etmek istediğiniz zaman western union resmi web sitesi size bu konuda çözüm sunacaktır. Bu linke tıklayarak ulaşabileceğiniz sorgulama ekranında sizden 2 tür bilgi istenecektir.

western union sorgulama

western union sorgulama

Gönderici Benim” sekmesine tıkladığınız zaman gönderdiğiniz parayı takip edebilirsiniz. Bu takibi gerçekleştirebilmek için MTCN koduna ihtiyacınız olacaktır. Kutuya elinizdeki MTCN kodunu yazdığınız zaman son durumu hakkında bilgi sahibi olabilecek ve western union sorgulama işlemi yapabileceksiniz.

Alıcı Benim” sekmesine geldiğiniz zaman gönderici tarafından size gönderilmiş olan para hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için yine gönderici tarafından size verilmiş olan MTCN koduna ihtiyacınız var. O bilgiyi kutuya işleyerek son durum için sorgulama yapabilirsiniz.

Western Union Haftasonu Açık Şube Var Mı

Para gönderim işlemlerini 7/24 sağlayabildiğiniz kanalların mevcut olduğunu ve nasıl kullanılacakları hakkında bilgi vermiştik. Eğer bu kanallar üzerinden işlem yapma imkanınız yoksa western union acenteleri aracılığı ile işlem yapmanız gerekiyor.

Hafta sonu açık olan banka şubeleri aracılığı ile bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Daha önce western union haftasonu açık şubeler başlığı altında size bu konu hakkında detaylı bilgi sunmuştuk. İlgili başlık üzerinden bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Western Union Komisyon Ücreti Ne Kadar

Uluslararası para transfer işlemini gerçekleştirirken aracı acente şubelerine göndereceğiniz tutarlara göre belirli oranlarda komisyon ödenmesi gereklidir.

Değişiklik gösterebilen western union komisyon ücretleri tamamen gönderilecek tutara bağlı şekilde gerçekleşmektedir. %3 ile %15 arasına varabilen bu komisyon tutarlarında gönderilen tutar arttıkça ödenen komisyon oranı azalmaktadır.

Acenteler aracılığı ile gerçekleştireceğiniz western union para gönderme işlemlerinde tutarlar değişiklik göstermek ile birlikte 0 ila 100 dolar arası bir gönderim için gönderim komisyonu 15 dolar olur iken 100 ila 200 dolar arasına 20 dolar ve 200 – 300 dolar arasına 30 dolar şeklinde devam edebilmektedir.

Western Union Hangi Ülkelerde Hizmet Vermektedir

Ulsulararası para gönderme ağı çok geniş olan firma için daha önce western union hangi ülkelerde hizmet vermektedir başlığı altında detaylı cevap vermiştik. Tekrar değinmek gerekirse hemen hemen her ülkede acentesi bulunan western union ile yurtdışında yaşayan akraba veya aile mensuplarınızdan para alabilir veya gönderim sağlayabilirsiniz.

Bu ülkeler hangisidir sorusuna özet bir şekilde cevap vermek gerekirse, Almanya, İngiltere, İsveç, Noveç ve daha pek çok Asya veya Avrupa ülkesi olduğundan bahsedebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Western Union Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.