• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2109060,559
  % 0,86
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Western Union Nedir? Nasıl İşlem Yapılır?

Western Union Nedir? Nasıl İşlem Yapılır?

Özellikle yurt dışı para transferi gerçekleştirmek durumunda kalan insanların araştırdığı western union nedir sorusunun detaylı cevabını vereceğimiz rehberimizde transfer işlemlerinin hangi kanallardan nasıl gerçekleştirildiğine de değineceğiz.

Aslında hayatımızın içerisine entegre olan bankacılık ve finans sektörünün de etkisiyle pek çok kez western union için transfer hizmeti sağlayan aracı şubelere, kurumlara denk geliyoruz. Yine de dikkatimizi çekmediği için bilgi sahibi değiliz.

Her ptt şubesi, çoğu banka kurumu hatta günlük olarak girdiğimiz takip ettiğimiz internet bankacılığı, mobil bankacılık üzerinde de bu kurum ile ilgili işlemlere denk gelebiliriz. Detaylı bir şekilde bu kavramları incelemeye çalışalım.

Western Union Nedir

Uluslar arası para transferler için kullanılan büyük bir fimanın ismidir. Bahsi geçen firmanın ilk kurulma amacı aslında telgraf hizmetleri olsa da değişen dönemler, gelişen teknoloji gelişmeleri dahilinde verdiği hizmetler de gelişmiş ve yön değiştirmiştir.

Bugün neredeyse tüm ülkede bulunan bir para transfer ağına sahip olan western union sayesinde çok kısa süreler içerisinde ülkeler arası para transferi işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde, şehrinde aktif hizmet veren firma için western union hangi ülkelerde hizmet vermektedir sorusu soruluyor. Linke tıklayarak tüm ülkeleri detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Western union özellikle gurbetçi vatandaşlarımızın akraba veya aile üyelerine para transferi gerçekleştirmek amacıyla kullandığı kanallardan bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Her kıtadan para gönderme veya alma imkanı sunması ve bunun çok kısa süre içerisinde gerçekleşiyor olması müşteri memnuniyetleri ve aktif para transferleri için önemli ve olumlu durumda.

Akıllardaki western union nedir sorusuna cevap bulduğumuza göre western union ile para nasıl gönderilir sorusunu kısaca cevaplandırmaya çalışalım. Daha detaylı bir bilgi için linke tıklayarak detaylı rehbere ulaşabilirsiniz.

Western Union Para Transferi Nasıl Yapılır

Western union para transferi işlemlerini western union para çekme ve western union para gönderme şeklinde  iki başlıkta incelemek mümkün olacaktır. Öyle ki uluslararası para transferleri işlemlerinde gerçekleşebilen işlemler bu şekilde olacaktır. Peki bu işlemler nasıl sağlanır ona değinelim.

Öncelikle bahsettiğimiz üzere western union uluslararası olarak her yerde acente usullü şubesi bulunan bir kurumdur. Bu nedenle hangi ülke olursa olsun başka bir ülkeye gönderim yapabilmek zahmetsiz şekilde mümkündür.

western union para transferi nasıl yapılır

western union para transferi nasıl yapılır

Para gönderim işlemi yapabilmek için evvela bahsi geçen acenteler aracılığı ile para gönderme formu doldurulmalıdır. Forma ad soyad, ülke, tutar bilgileri yer alır. Daha sonrasında form teslim edilir. Burada ek bir parantez açmak gerekiyor ki o da komisyon tutarları hakkında. Tüm acenteler bu işlemleri gerçekleştirmek için gönderilen tutar üzerinden bir miktar komisyon talep edecektir.

Komisyon da ödendikten sonra dakikalar içerisinde para, formda bilgileri iletilen kişiye gönderilir. İlgili acente size MTCN numarası verecektir. Bu numarayı siz de para gönderdiğiniz kişiye iletmelisiniz. Bu numara sayesinde karşı taraf kimlik bilgisi ve bu kod ile para çekimini gerçekleştirebilecektir.

Western Union Komisyon Ücretleri

Para transfer işleminde sizden talep edilen western union komisyon ücretleri gönderilecek tutarlara göre değişiklik göstermektedir. Daha detaylı olarak ele alacak olursak, western union nedir sorusunu da cevaplandırdığımıza göre bu komisyon ücretleri hakkında biraz daha detay vermeye çalışalım.

Standart bir gönderim için tutarlar belirli aralıklar bazında kategorize edilmiştir. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki bu tutarlar gönderilmek istenen para kuruna göre değişkenlik gösterebiliyor dolar, euro veya Türk Lirası kurlarında talep edilen transfer ücretleri değişebiliyor.

Örneğin 0 – 100 dolar arası bir tutar için talep edilen komisyon 15 dolar, 0 – 100 euro arası bir gönderim için tutar 10 euro iken  0 – 200 TL arası bir tutar gönderiminde komisyon 30 TL şeklinde olabiliyor.

Yani western union ptt şubelerinden TL kurunda bir gönderim sağlamak istiyorsanız. 200 tl bir gönderim için 30 TL komisyon ücreti ödemeniz gerekli. Western union haftasonu açık şubeler bulunmaktadır linkte o şubeleri görüp ilgili zaman dilimlerinde de gönderim sağlamanız mümkün.

Bu işlemleri gerçekleştirmek sadece PTT üzerinden gerçekleşmemektedir. Aynı şekilde hizmet veren pek çok banka şubesi bulunmakta. Komisyon ücretleri yine aynı şekilde değişkenlik gösterse de kullanım açısından daha rahat oldukları için tercih edilmektedirler.

Öyle ki western union hangi bankalarda var içeriğimizde de detaylı şekilde bahsettiğimiz gibi. Anlaşmalı bankaları öğrenip o bankalardan herhangi bir tanesinin müşterisi olmanız durumunda internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden de kolaylıkla işlem yapabiliyorsunuz.

Bu da sizin için para gönderim formu gibi ek uğraşlar çıkartmadan veya şubelere kadar yorulma derdinden kurtarabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Western Union Hangi Bankalarda Var (2023 Güncel Liste) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.