• YARIM ALTIN
  8.468,00
  % -0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0516
  % 0,01
 • € EURO
  36,0321
  % 0,17
 • £ POUND
  42,7367
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,5495
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3809
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  2247474,743
  % 1,30
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Ons Altın, Ons Gümüş Nedir? Nereden Alınır?

Ons Altın, Ons Gümüş Nedir? Nereden Alınır?

ONS yabancı dilde bir kısaltma olup (ingilizce) ağırlık birimi türlerinden bir tanesidir. Genel itibari ile amerika, fransa ve ingiltere tarafından kullanılmaktadır. Gramaj olarak sırasıyla İngiltere ve Fransa için 28,349 ve 30,59 GR ağırlıklara tekabül etmektedir. Ons nedir sorusuna cevap bulabildiğimize göre ons altın ve ons gümüş kavramlarını da aşağıdaki başlıklarımızda ele almaya çalışalım.

 

Ons Nedir?

ONS İlk paragrafmızda da detaylıca ele aldığımız gibi yabancı ülkelere has bir ağırlık ölçüsüdür. Farklı ülkelerde farklı gramajlara denk gelebilmektedir. Bu terim ortaya orta çağ’da Fransa ülkesinde çıkmış olup günümüze kadar ulaşmıştır ve halen aktif olarak ons altın ve ons gümüş kavramlarıyla birlikte anılmaktadır. Ons ne demektir öğrendiğimize göre ons nasıl hesaplanır konusuna bir göz atalım.

 

Ons Nasıl Hesaplanır?

Sizlere ons değerlerine karşılık gelen gramajları yukarıda vermiştik şimdi onları tekrar hatırlayacak olursak ons nasıl hesaplanır sorusuna cevap bulmuş olacağız. 1 ons 31.10 GR ağırlığına denk etmektedir.

Bir örnek ile bu bilgiyi ele alacak olursak ons altın fiyatını 1424 USD olarak düşünelim ve hesaplamaya çalışalım. Bu verdiğimiz değerin sürekli değişken olduğunu fakat bizim şu an en güncel değerini alarak hesaplamaya çalıştığımızı da unutmayın. Ons altın ve ons gümüş değerlerini hesaplarken anlık dolar kuru bilgisine de ihtiyacımızın olduğunu unutmayın. En güncel serbest piyasa döviz kurları bilgilerini bizim sitemizden öğrenebilir ve kolaylıkla hesaplayabilrsiniz.

(1452 / 31,10)* 6.1 = 24 GR Altın Fiyatı

Yukarıdaki değeri sözel şekilde ifade etmemiz gerekirse:

(Altının Ons Değeri / 1 Ons Gramajı)* Güncel Dolar Kuru

Formülasyonunu uygulayarak rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

 

1 ons altın

1 ons altın

 

Gümüş Ons Hesaplama

Ons nasıl hesaplanır sorusuna bir yukarıda yer alan başlıkta detaylıca bir bakış atmış ve altın hesaplamak için gerekli formülasyonu sizler ile paylaşmıştık. Şimdide aynı değeri gümüş ons hesaplama olayı için öğrenmeye çalışalım.

Aslında değişen tek şey gümüşün kurunu baz almanız olacaktır.

 

Gümüş Ons Yorumları

İnsanların anlık değişimleri takip edip yatırımlara ulaşabilmeleri için öne çıkarılan gümüş ons yorumları birçok insanın ilgisini çekmektedir. Bu yorumları takip edebileceğiniz pek çok kaynak vardır fakat bu detayı daha kapsamlı bir şekilde takip edebilmek için gümüşün latince kavramı olarak gösterilen XAG/USD terimine odaklanmalısınız.

Sizlerde hemen makalenin sonunda yer alan yorumlar kısmında yorumlarda bulunabilir ve binlerce kişinin faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde daha önce yapılmış olan yorumları da görüntüleyip yatırımlarınıza yön verebilirsiniz.

1 ons gümüş

1 ons gümüş

Ons Altın Nereden Alınır

Aslında birçok yatırımcının hayal kırıklığı yaşadığı konu ons altın satışı yapan bir bankanın şu an ülkemizde yer almıyor oluşudur. Daha önce bir çok kişinin araştırıp bir gelişme olup olmadığını sorguladığı ons altın nereden alınır sorusu ne yazık ki şu an için bir bilinmez olarak karşımıza çıkıyor.

Ons altın ve ons gümüş fiyatlarını anlık olarak takip edecek pek çok kaynak bulunmasına rağmen ons gümüş nereden alınır veya ons altın nereden alınır sorularına ilişkin bir cevap veya hizmet bulunmamaktadır. Fakat bizler yine de sizler için bu soruyu defalarca soruyor, takip ediyor ve herhangi bir gelişme yaşanması durumunda makalemizi güncelliyor olacağız.

Fakat İstanbul Altın Rafinerisi yani (İAR) 1 ons külçe altın satışı yapmaktadır. Tabiiki altın hesaplarınıza sanal olarak almak mümkün olmasa da fiziksel olarak alım yapmanız da mümkündür. Bunu da not olarak düşelim.

İstanbul Altın Rafinesi adres bilgileri: Yenibosna Merkez, 6. SK. Kuyumcukent Sitesi Atölyeler Bloğu No:4, 34197 Yenibosna/Bahçelievler/İstanbul şeklindedir.

 

Ons Düşerse Altın Ne Olur

Sizlere yukarıdaki paragraflarımızda detaylıca anlattığımız üzere 1 ons altın ve 1 ons gümüş fiyatlarının artıp/azalması durumları dolar kuruna bağlı olarak değişmektedir.

Ons teriminin belirli ülkelerden çıkan ve tüm dünyaya yayılan bir terim olduğunu ifade etmiştik. Bu değer sabit bir gramaja denk gelmektedir. Ülkemizde ons altın ve ons gümüş hesabı yapılırken en önemli kriter dolar kurudur. Bu nedenle ons düşerse altın ne olur sorusu ülkemizin para biriminin kazandığı değerin düşmesi veya artması ile doğru orantılı olacaktır.

ons hesaplama

ons hesaplama

Gümüş Takı Fiyatı Nasıl Hesaplanır

1 gümüş ona fiyatı şu an yani makaleyi ayzdığımın zaman dilimi itibariyle 17.33 USD şeklinde yer almaktadır. Bu tutarın nasıl hesaplandığı konusunda yukarıdaki başlıklarda açıklama sağlamıştık. Ons altın ve ons gümüş fiyatlarını hesaplamaya ihtiyaç kalmadan görmek için altın fiyatları sayfamıza gidebilir ve detaylı tablolarına ulaşabilirsiniz.

Gümüş takı fiyatları nasıl hesaplanır sorunun cevabı da aslında ons gümüş fiyatları ile doğrudan bağlantılıdır. Gümüş fiyatlarını ve ons değerlerini takip ederek bu soruya cevap bulabilirsiniz.

 

1 Ons Gümüş Kaç Gram

Ons ağırlık biriminin hangi değere tekabül ettiğini detaylıca anlatmıştık. Bu değer sabit ve tüm dünyada geçerli bir değer olduğu için değişme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Bu nedenle 1 ons değeri gümüş veya altın fark etmeksizin 31,10 gr olarak belirtilecektir. 1 ons gümüş kaç gramdır sorusunu o zaman  31,10 gr olarak cevaplayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Kahramankart Dolum Ve Bakiye Sorgulama İşlemi başlıklı makalemizde kahramankart 2020, kahramankart dolum ve kahramankart sms hakkında bilgiler verilmektedir.