• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2226743,490
  % 0,21
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

IBANdan Hesap No Bulma Nasıl Yapılır? (IBAN Çözümle)

IBANdan Hesap No Bulma Nasıl Yapılır? (IBAN Çözümle)

Elinizdeki iban biligisi sizin için yeterli gelmez ise ibandan hesap no bulma işlemi ile gerekli verilere ulaşabilirsiniz. Bu işleme iban çözümle işlemi de denilmektedir. Peki böyle bir durum nasıl mümkün? Bu verilere nasıl ulaşıyoruz o konulara değinmeye çalışalım.

IBAN numaraları çözümlendiği zaman bizlere hesap numarasından şube koduna hatta bic numarasına  kadar pek çok detayı verebilmektedir. Iban numarasının bu algortiması çözümlendiğinde bu verileri elde edebiliriz.

 

Iban Numarası Nedir?

Iban numaralara ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebilen 2 harf ve 24 rakamdan oluşan bir koddur. Bankalar arasında para transferi işlemleri için bilmeniz gereken bu kod ile istediğiniz bankanın bir müşterisine para gönderebilir veya alabilirsiniz.

Daha önce bahsettiğimiz iban numaraları kaç haneli olur başlığında detaylıca da gördüğümüz üzere toplamda 26 haneden oluşmaktadır. Uluslar arası geçerliliği olduğu için standart bir tipte olsa da ülkemizdeki kullanımı 26 hanelidir.

 

Banka Hesap Numarası Nerede Yazar?

Elinizdeki iban numarasından banka hesap numarası bulma işlemi aslında çok zor bir işlem değil. Aynı algoritmaya sahip olan iban sayesinde bankadan bankaya değişiklik göstermeksizin aradığınız bilgiye ulaşmak mümkündür.

Öncelikle elinizde iban numarası olması gerekiyor. Bu bilgiyi ödeme yapacağınız kişiden temin edebilirsiniz. Kendi ibanınız için ise internet bankacılığı veya mobil uygulama üzerinden de rahatlıkla koplayabilir ve paylaşabilirsiniz. Eğer ki banka kartınızda bulmak istiyorsanız da daha önce detaylandırdığımız banka kartında hesap numarası nerede yazar içeriğini inceleyip öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki görselde de göreceğiniz üzere iban çözümleme işlemi için hangi hanelerin ne işe yaradığını bilmemiz gerekiyor.

iban no çözümleme

Başlarken ibandan hesap no bulma işlemi için evvela iban kodlarını tanımamız gerekiyor. Görselde de görüleceği üzere:

 • Başlangıç da yazan ilk 2 harf ülke kodunu temsil etmektedir.
 • Sonraki gelen 2 hane kontrol basamaklarıdır.
 • Devam eden 5 hanelik alan banka kodudur, Her banka da değişkenlik gösteren alan ve bankayı tanıyan kod burasıdır.
 • Sonrasında gördüğünüz 1 rakam rezerv alanıdır.
 • En son aşamada yer alan 16 hane asıl aradığınız sorunun cevabını sizlere verecek olan kısımdır. Hesap no bilgileri ve geri kalan banka detaylarınız bu alanda yer almaktadır.

IBANdan Hesap No Bulma Nasıl Yapılır?

Bir yukarıdaki başlığımızda iban algoritması hakkında detay vermeye çalıştık. Şimdi iban numarası çözümleme işlemi ile ibandan hesap no bulma nasıl yapılır onu öğrenmeye çalışalım. Öncelikle bilmeniz gereken detay iban çözümleme işleminin her banka için ayrı ayrı yapılmasına gerek olmadığıdır. Çünkü bu işlem ülkemizdeki tüm bankalar için aynı şekilde geçerli durumdadır. O yüzden elimizdeki örnek iban numarasından yola çıkarak adım adım anlatacağız.

Fakat bu anlatımı yaparken her banka için ayrı ayrı bir anlatım yapmamıza gerek yok çünkü elinizdeki iban hangi bankaya ait olursa olsun sonuç doğru çıkacaktır yapacağınız işlemlerde bunu baz alınız.

Evvela elinizde bulunan iban numarasını yukarıdaki örnekte görselde gördüğünüz şekilde 4 – 5 – 1 -16 şeklinde ayırmak yapacağınız işlemi sizin için kolay kılacaktır.

Banka IBAN Kodları

Öncelikle yukarıdaki başlığımızda “Banka Kodu” şeklinde işaretleyip gösterdiğimiz kısımın iban numarasının hangi bankaya ait olduğunu söylediğini öğretmiştik. Her banka için ayrı ve sabit bir kodun kullanıldığı ve bu şekilde bir çözümleme sağlandığını bilmeniz gerekiyor. Daha önce iban numaraları kaç haneli olur makalemizde iban numaralarının kaç haneli olduğuna dair detaylı bilgi paylaştık.

banka iban kodları

banka iban kodları

Bahsettiğimiz 5 hanelik kod size iban numarasının hangi bankaya ait olduğu konusunda bilgi verecektir. Aşağıda paylaştığımız kod bilgileri 5 haneli olmayabilir. Bu durumda sizin bilmeniz gereken detay verilen kodun eksik haneleri için  kodun başına eksik hane sayısı kadar sıfır eklemektir.  Bunu nasıl yapacağınıza örnek vermek gerekirse Akbank iban banka kodu 46 şeklindedir. Bu rakamı 5 haneye çevirmemiz gerektiği başına eksik olan 3 hane için 3 tane 0 eklemeliyiz. O da şöyle bir sonuç verecektir: 00046 ve bu sonuç bizim ibandaki banka kodu numaramızdır.

Her bankaya ait banka iban kodları bilgilerini aşağıda listeyelim:

 

BANKABANKA IBAN KODU
Adabank100
Akbank46
Aktif Bank143
Albaraka Türk203
Alternatif Bank124
Anadolubank135
Arap Türk Bankası91
Bank Pozitif142
Birleşik Fon Bankası29
Burgan Bank125
Citibank92
Denizbank134
Fibabanka103
QNB Finansbank111
Garanti BBVA62
Halk Bankası12
HSBC Bank123
İller Bankası4
İng Bank99
İş Bankası64
JP Morgan98
Krediver122
Kuveyt Türk205
Merrill Lynch129
Nurol Yatırım Bankası141
Odea Bank146
RBS Bank88
Şekerbank59
T Bank108
Takasbank132
TEB32
Tekstilbank109
Türk Eximbank16
Turkish Bank96
Türkiye Finans206
Türkiye Kalkınma Bankası17
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası14
Vakıfbank15
Yapı Kredi Bankası67
Ziraat Bankası10
Ziraat Katılım209

Listede de görüldüğü üzere ibandan hesap no bulma işlemine geçmeden önce iban çözümleme yaparken ibanın hangi bankaya ait olduğunu da bilmeniz için banka numarasına ihtiyacınız olacaktır. Bu 5 haneli alandaki rakamın sonucuna göre listeden hangi bankanın ibanına sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Hesap Numarası Kodları

IBAN üzerinden ilgili kodun hangi bankaya ait olduğunu yukarıdaki anlattığımız kodlar yardımı ile öğrendik. Şimdi de hesap numarasını nasıl bulacağımızı öğrenelim. Bu aşama da örnek ibanımız üzerindeki son 16 hanenin hesap numarasını olduğunu üst başlıkta öğrenmiştik. Artık işlemlerimiz bu kısım ile alakalı olacak. Çünkü aradığımız tüm bilgiler bu hanelerde saklı olacak.

iban hesap no bulma

Görselde de örneklendirdiğimiz üzere son 16 hanenin başlangıcındaki:

 • İlk 4 hane bankanın şube kodudur.
 • Devamındaki 8 hane müşteri numarasıdır.
 • En sonda kalan 4 hane ise hesap ek no olarak sonuçlanır.

Böylelikle 9999 şeklindeki ilk dört hanemiz iban banka şube kodu, sonraki 90123456 şeklindeki 8 hane müşteri numarası, en son kalan 7890 şeklindeki 4 hane de hesap no’dur.

IBAN Çözümleme

Aşağıdaki görselde de görüleceği üzere genel bir özet ile iban çözümle işlemi yaptık. Buna göre elimizdeki iban numarasından banka kodunu, şube kodunu, müşteri numarasını ve hesap ek numarasını nerede nasıl bulabileceğimizi öğrendik.

 

ibandan hesap numarası bulma

IBANdan Hesap No Bulma Kolay Yöntem

Elimizdeki iban numarasını ayırarak görsellerdeki hale getirip manuel bir şekilde iban numarasının hangi bankaya ait olduğunu hesap numarası detaylarının nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Fakat bu yollara başvurmak sizin için kolay bir işlem değil ise veya uğraşmak istiyorsanız sadece iban numarası yazarak hesap no öğrenme işlemi yapabileceksiniz. Serbest piyasa ekibi bu konuda sizlere kolaylık sağlayacak bir yazılım üzerinde çalışmalarını sürdürüyordur.

Bu bahsettiğimiz yazılım sayesinde karşınıza açılacak olan kutuya iban numarasını girerek saniyeler içerisinde ibanın hangi bankaya ait olduğunu ve hesap numarası detaylarına ulaşabileceksiniz. Yazılım tamamlanınca bu sayfada paylaşıyor olacağız.

Bir önceki yazımız olan Akbank Neo Kart Nedir? (Başvuru ve Kampanyalar) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.