• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2108895,319
  % 0,26
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Banka  Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka  Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka kartında hesap numarası kartın hemen üzerinde yer alan 16 haneli numara olarak sanılmaktadır çoğu zaman. Fakat bu numara, sanıldığının tam aksine banka kartı hesap numarası değil; kart numarasıdır. Para aktarım işlemleri için kart numarası değil; banka hesap numarası mutlaka gereklidir.

Banka kartında hesap numarası; bankadan bankaya ve hatta banka kartından bir diğer karta değişiklik gösterse de; genellikle kartların üzerinde, kart numarasının hemen altında yer alır.

Hesap No Nedir?

Hesap no, para gönderme, kredi başvurusu ya da internet bankacılığı gibi bir takım işlemlerin yapılabilmesi adına gerekli olan numaradır. Her banka kartında hesap numarası yazmaz. Hesap numaranızı öğrenebilmek için; bankanın internet şubesini kullanabilir ya da aşağıda yer alan alanlardan hesap no bilginizi öğrenebilirsiniz.

Hesap Numarası Nerede Yazar?

Hesap numarası birçok banka kartının kart numarasının hemen alt kısmında yer almaktadır. İsim ve soy isim alanının sol alt bölümünde kalmaktadır. Fakat bazı bankalar, özellikle de hızlı kart baskısı yapan bankalar; hesap numarasını kartlarda belirtmemektedir. Bu nedenle, hesap numarasını öğrenmek isteyen kişiler ya müşteri temsilcisi ile iletişime geçmek zorunda kalır ya da İban numarasından hesap numarasını bulurlar.

 

İban Numarasında Hesap Numarası Hangisi?

Banka hesap numarasını kullandığı kartta yazmayan kişiler; müşterisi oldukları bankanın internet şubesine ya da mobil uygulamasına giriş yaparak; hesaplarım alanında müşteri numaralarını öğrenebilirler. Eğer bu alanlarda da hesap numarası nerede yazar göremiyorsanız; İban numaranıza göz atabilirsiniz. 26 haneli olan İBAN numarasının son 16 rakamı, hesap numarasıdır. Hesap numaranızın ilk 4 rakamı bankanın şube kodu; ortada yer alan 8 rakamı müşteri numaranız ve sonda yer alan 4 rakam ise, ek hesap numaranızdır.

IBAN Numarasından Hesap Numarası Bulma

IBAN Numarasından Hesap Numarası Bulma

Akbank Hesap Numarası Kaç Haneli?

Akbank Hesap Numarası

Akbank Hesap Numarası

Akbank hesap numarası; 7 hanelidir ve 1111 1212121 olacak şekilde sıralanır. İlk 4 hane; banka hesabının kayıtlı olduğu şubenin kodudur. Fakat bilmeniz gerekir ki; şube kodları 1 – 2 – 3 ya da 4 haneli olabilmektedir. Akbank hesap numarası genellikle kartın üzerinde yer almaktadır. Para gönderim işlemleri sırasında şube kodu 1 – 2 ya da 3 haneli olabilir. Bu hane sayısını mutlaka 4’e tamamlamak gerekmektedir. Bunu yapabilmek için, şube kodunun başına 0 rakamını eklemeniz yeterlidir.

Eğer kartınızın üzerinde hesap numaranız yazmıyorsa; Iban numaranızdan hesap numaranızı bulabilir ya da 444 25 25 numaralı müşteri hizmetleri hattını arayarak; hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Garanti Bankası Hesap Numarası Kaç Hanelidir?

Garanti Bankası Hesap Numarası

Garanti Bankası Hesap Numarası

Garanti bankası hesap numarası; 1111 1212121 olacak şekilde 7 rakamdan oluşmaktadır. Tıpkı diğer bankalarda da olduğu gibi garanti şube kodu 1 – 2 – 3 ya da 4 haneli olabilmektedir. Garanti hesap numarası genellikle banka kartı üzerinde yazmamaktadır. Bu nedenle hesap numaranızı öğrenebilmek için 444 0 333 numaralı Garanti Bankası Müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ya da Iban numarasından hesap numarası öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesap No Öğrenme

Ziraat Bankası Hesap Numarası

Ziraat Bankası Hesap Numarası

Ziraat Bankası banka kartında hesap numarası; 1111 12121212 olacak şekilde; 4 + 8 rakamdan oluşur. Şube kodu ise; genellikle 4 ya da 3 rakamdan oluşmaktadır. Eğer şube kodu 3 haneliyse, transfer işlemleri geçekleştirirken kodun başına 0 rakamı konulmalıdır. Iban numarasından Ziraat Bankası hesap no öğrenebilirsiniz ya da 444 0 000 numarasından Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilir veya Ziraat Bankası internet şubesinden hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

İş Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

İş Bankası Hesap Numarası

İş Bankası Hesap Numarası

İş Bankası banka kartında hesap numarası genellikle kartın üzerinde yazılıdır. Fakat yine de İş Bankası hesap numarası kaç haneli diye merak ediyorsanız; 1111 – 12121212 Olmak üzere başta yazan 4 rakam şube kodu olmak üzere 7 haneden oluşmaktadır.

 Garanti Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

Garanti Bankası Hesap Numarası

Garanti Bankası Hesap Numarası

Garanti Bankası banka kartında hesap numarası 1111 – 1212121 şeklindedir. Garanti bankası hesap numarası 7 rakamdan oluşmaktadır ve ilk 4 rakam, şube kodunu ifade etmektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

Türkiye Finans ve Katılım Bankası Hesap Numarası

Türkiye Finans ve Katılım Bankası Hesap Numarası

Türkiye Finans Katılım Bankası banka kartında hesap numarası 111 – 1212121 – 1 şeklindedir. Hesap numarasına ilave olarak ek 1 hane daha bulunmaktadır. İlk 3 rakam, banka şube kodunu ifade etmektedir.

HSCB Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

HSBC bankası; 111 – 1212121 121 11 şeklindedir. Toplamda 12 rakamdan oluşan hesap numarasının ilk 3 rakamı; banka şube kodunu ifade etmektedir.

Finans Bank Hesap Numaraları Kaç Hanelidir?

Finans Bank Hesap numarası; 11111 – 12121212 şeklindedir. Toplamda 8 rakamdan oluşan hesap numarasının başında yer alan 5 rakam; şube kodunu ifade etmektedir.

16 Haneli Banka Kart Numarası Nedir?

16 haneli banka kart numarası; kartın Visa ya da Mastercad olup olmadığını belirtmesinin yanı sıra; internet alışverişlerinde ve benzeri durumlarda güvenlik amacıyla kullanılmaktadır. Birçok kişi manka kart numarasını hesap numarası ile karıştırsa da; banka kartı ile hesap numarası birbirlerinden farklı numaralardır.

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar Hangileri başlıklı makalemizde bakım maaşı alanlar kredi alabilirmi, engelli kredisi ve kosgeb engelli kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.