• YARIM ALTIN
  3.835,00
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8540
  % 0,24
 • € EURO
  20,5532
  % 0,28
 • £ POUND
  23,4300
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  2,7780
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2729
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  447027,731
  % 1,24
 • BIST 100
  5.191,83
  % -0,75

IBAN Numaraları Kaç Haneli Olur? (IBAN No Nedir)

IBAN Numaraları Kaç Haneli Olur? (IBAN No Nedir)

IBAN Numaraları Kaç Haneli Olur? (IBAN No Nedir)

Banka ve bankacılık işlemlerinin günlük hayatımızın ve iş yaşantımızın merkezi haline gelmesi bir çok farklı terimi de beraberinde getirdi. Bunlardan en çok kullanılan ifade olan iban numarası terimine detaylı bir bakış açıp iban numaraları kaç haneli olur sorusuna da cevap bulacağız.

 

IBAN Numarası Nedir, Nerede Kullanılır

İban numarası uluslararası standartlarda kullanılan bir çeşit banka hesap numarasının ismidir. Özet bir şekilde iban numarası nedir sorusunu cevapladığımıza göre biraz daha detaylandırmaya çalışalım. Iban numarası bankada açmış olduğunuz bir hesap numarasının bir nevi numerik halidir. Bilhassa eft işlemlerinde kullanıcıların işlerini kolay kılmaktadır.

Eğer bir bankada hesap numaranız var ise muhakkak aynı zamanda da bir iban numarasına sahipsinizdir. Bu detayı öğrenmek için bankanız ile iletişime geçip ulaşım sağlayabilirsiniz.

Iban kullanımı merkez bankası tarafından zorunlu kılınmıştır, hem ülke içi hem de ülkeler arası para, eft transferlerinde bir çok standartı bulunmaktadır.

 

iban numaraları Kaç Haneli Olur

Banka kullanıcılarının belki de en çok merak ettikleri sorulardan başında gelen iban numaraları kaç haneli olur sorusunu ayrıntılı bir şekilde ele almaya çalışacağız. Iban numaraları her ülke için değişebilir rakamlarda olabilmektedir. Fakat biz ülkemiz standartlarında inceleyecek olursak 2 harf ve 24 rakamdan oluştuğunu göreceğiz.

Uluslararası standartta bir iban numarası 34 haneden oluşmaktadır. Fakat her ülke için değişebileceğini de belirtmiştik. Bu nedenle Türkiye’de iban no kaç haneden oluşur sorusunun cevabını 24+2 işlemiyle 26 hane olacağını bulabiliriz.

iban numaraları kaç haneli olur

iban numaraları kaç haneli olur

İban Numarası Kaç Haneli Olur Ziraat

Iban numarasının hane karşılığı olan 24 rakamını iban numarası kaç haneli olur ziraat bankası veya farklı bankalar ile araştıran kişiler için bir hatırlatma yapmamız gerekirse ülkemiz standartı 24 olduğu için herhangi bir banka da bu sayı değişmeyecektir. Garanti bankası iban kaç haneli veya vakıfbank iban kaç haneli, iban kaç haneli iş bankasıı gibi sorular bu yüzden anlamsızdır.

Ülkemizin standart iban numarası hanesi olan 24 sayısı bankadan bankaya kesinlikle değişmemektedir. Sabittir.

 

IBAN Numarası Nasıl Yazılır

Ülkemizde her bankanın kullandığı standart bir iban yazım şekli mevcuttur. Bu konuda sizlerde yukarı başlıklarda da anlattığımız üzere 2 harf ve 24 sayı öne çıkacaktır. Her iban numarası “TR” ön eki ile başlayıp kalan sayılar ile devam etmektedir.

Örnek iban numarası:

TR320010009999901234567890

 

IBAN Numarası Sorgulama

Merak edilen iban numaraları kaç haneli olur ve iban numarası nedir gibi pek çok soruya cevap bulduğumuza göre şimdi iban numarası sorgulama yöntemlerine kısaca bir bakış atalım. Hangi bankanın kullanıcısı iseniz o bankaya girip hesap numaranızı girerek iban numaranıza kolaylık ulaşabilirsiniz.

İban numarası sorgulama yöntemini bankalar çok kolay kılmıştır. Sadece banka hesap numaranız yeterli gelecektir. İlgili bankanın web sitesine ilerlediğiniz zaman iban no hesaplama sayfalarına rahatlıkla erişim sağlayabileceksiniz.

iban no sorgulama

iban no sorgulama

Banka Hesap Numarası Nerede Yazar?

Hesap numaranız ile iban no sorgulama veya iban hesaplama işlemi yapacaksanız bankanız size muhakkak hesap numaranızı soracaktır. Hesap numaranız üzerinden rahatlıkla iban numaranıza ulaşabileceksiniz. Fakat banka hesap numaranıza nereden ulaşacağınızı bilmiyorsanız banka hesap numarası nerede yazar isimli başlığımıza göz atıp detaylı bir şekilde bu bilgiye erişebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mail Order İade Nasıl Yapılır ? (Mail Order Formu) başlıklı makalemizde mail order itiraz, mail order kesinti ve mail order nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR YAZ