• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2065034,330
  % 0,47
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Mail Order İade Nasıl Yapılır ? (Mail Order Formu)

Mail Order İade Nasıl Yapılır ? (Mail Order Formu)

Mail order, fiziki olarak kredi kartını kullanmadan; yani çip ya da v.b alanlar ile temas ettirmede – kart olmadan kart üzerinde yer alan bilgilerin pos cihazı üzerinden tuşlanması ile yapılan alışverişlere ve satışlara verilen isimdir. Mail order iade işlemleri; bankadan bankaya farklılık gösterse de, genellikle dolandırıcılık gibi durumlar söz konusu olduğu için; olumlu sonuçlanmaktadır.

Mail order aracılığı ile alışveriş ya da alım – satım yapılırken satıcı ve alıcı aynı konumda olabilir; ya da bir form eşliğinde farklı mekanlarda da alışveriş yapılabilir.

Bugün bu içeriğimizde sizler için mail order itiraz süresi, mail order dolandırıcılığı ve cezası gibi konularda bilgi vereceğiz.

Mail Order İtiraz Süresi

Mail order, olası bir dolandırıcılık suçuna açık bir işlem olduğu için; bankalar mail order iptal işlemlerini oldukça kısa bir süre içerisinde; yaklaşık 2 hafta içinde sonuca bağlayabilmektedir. Visa ve Master Card kurallarından dolayı; kart sahibi kendi bilgisi dışında yapılan mail order işlemi için; itiraz dilekçesi verdiği takdirde; tüm sorumluluk iş yerine geçmektedir. Aynı zamanda itirazın ardından, harcama tutarı iş yeri hesabından otomatik olarak kart sahibinin hesabına yeniden aktarılmaktadır.

unnamed 1

Mail Order Dolandırıcılığından Korunma

Mail order iade işlemleri ile uğraşmak istemiyor ve aynı zamanda dolandırıcıların hedefi olmak istemiyorsanız; müşterisi olduğunuz banka şubesine giderek ya da telefon aracılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanarak, mail order iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede fiziki olarak kartınızın bulunmadığı yerlerde; herhangi bir şekilde alışveriş yapılmayacaktır.

Mail Order Dolandırıcılığı Cezası

Mail order dolandırıcılığı cezası; kredi kartı dolandırıcılığı cezaları ile aynı kapsamda işlenmektedir. Net olarak alınacak ceza belirli olmasa da (suçun işlenme şekli ve diğer unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.) mail order dolandırıcılık cezası, 3 yıldan başlamaktadır.

Şikayetçi olduğunuz takdirde; suçlu ciddi yaptırımlar ile karşılaşacaktır. Hapis cezasının yanı sıra, çoğu zaman para cezası da verilmektedir.

Eğer kredi kartınız kırıldığı için ya da artık çalışmadığı için mail order kullanmayı düşünüyorsanız; kırılan kredi kartı nasıl çalışır? başlıklı içeriğimize göz atmanızda fayda var.

650x344 pos cihazi dolandiricisi yakalandi 1489099752249

İzinsiz Mail Order Kullanımı

İzinsiz mail order kullanımı, kredi kartı dolandırıcılığı kapsamında işlenen bir suçtur. Kredi kartınızdan ya da banka kartınızdan sizin adınıza izinsiz yapılan herhangi bir mail order işlemi ile karşılaşırsanız; mutlaka şikayetçi olmanız ve aynı zamanda müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçerek; mail order iade işlemlerinizin başlamasını talep etmeniz gerekmektedir.

Haklı konumda olduğunuz takdirde, banka harcanan tutarı sizin hesabınıza yeniden yatıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Reeskont Kredileri Nedir Kimler Alabilir ? başlıklı makalemizde 2019 reeskont kredisi, reeskont kredisi ve reeskont kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.