• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2109273,160
  % 0,81
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Kırılan Kredi Kartı Nasıl Çalışır?

Kırılan Kredi Kartı Nasıl Çalışır?

Kredi kartları günümüzde sıkça kullandığımız ve genellikle nakit taşıma zahmetinden kurtaran bankacılık ürünlerinden birisidir. Kırılan kredi kartı; genellikle uzun yılları kullanılmasından ya da yanlış kullanımdan dolayı yaşanmaktadır. Kırılan kredi kartı, genellikle çalışmasa da; bazı durumlarda eskisi gibi çalışmaya devam edebilmektedir. Kredi kartları şerit ve manyetik alanları bulunan plastik bir karttır. Şerit alan zarar görse de; ATM ya da pos cihazına tamamen oturuyorsa, manyetik alanla da işlem yapılabilmektedir. Kredi kartının fiziksel olarak kırılması, herhangi bir güvenlik sorununu da beraberinde getirmez. Bunun yanı sıra, kredi kartları ile beraber aynı zamanda banka kartları da zarar görebilir, kırılabilir.

Kırık Kredi Kartı

Kırık Kredi Kartı

Kredi Kartının Kırılması Durumu

Kredi kartları ve banka kartları plastik malzemelerden yapıldığından dolayı, genellikle kolaylıkla kırılmazlar. Fakat arka cepte saklanması ya da cüzdana yanlış konumlandırılması; kırılan kredi kartı ile karşılaşılmasına sebebiyet verebilir.

Kredi kartı kırılması konusunda en önemli alanlardan birisi de; çip alanıdır. Eğer çip alanı kırılmamışsa, kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, banka ya da kredi kartınız kırılmışsa bile temassız ödeme özelliği bulunuyorsa; alışveriş yaparken kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kırık Kredi Kartı

Kırık Kredi Kartı

Kırık Kredi Kartı Değiştirme İşlemi

Kırılan kredi kartı değişimi yapabilmek için müşterisi olduğunuz bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Banka, elinizde bulunan kırılan kredi kartı ürününü kullanıma kapatarak; size kısa süre içerisinde yeni bir kredi kartı gönderecektir. Kırılan kredi kartı değişimi için başvuruda bulunabilmeniz ancak şube ve müşteri hizmetleri aracılığı ile mümkündür. Bu nedenle müşterisi olduğunuz bankayı aramalı ya da banka şubesine gitmelisiniz.

Kırık Kredi Kartı

Kırık Kredi Kartı

Konu kırılmaya gelmişken; Çek kıran bankalar başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapabilirim?

Kredi kartınız çalındıysa ya da kaybolduysa; öncelikle müşteri temsilcisine bağlanarak bu durumdan bankayı haberdar etmeniz mutlaka gereklidir. Zira bankanın müdahaleleri ve önlemleri sonucunda kartınız izinsiz kullanımlara kapatılacaktır. Bu da sizin maddi ve manevi zarara uğramanızı engelleyecektir. Bunun ardından en yakın karakola giderek; hırsızlık konusunda suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bunlara ek olarak, banka en kısa süre içerisinde size yeni bir kredi kartı gönderimi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kartı Olmadan Para Çekmek Mümkün Mü? başlıklı makalemizde bankamatik kartı olmadan para gönderme, kartsız işlemler ve para çekme hakkında bilgiler verilmektedir.