• YARIM ALTIN
  8.438,00
  % -1,23
 • AMERIKAN DOLARI
  33,2859
  % 0,01
 • € EURO
  36,0840
  % 0,30
 • £ POUND
  42,5094
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3827
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2257795,513
  % 1,70
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Çek Kıran Bankalar Hangileri 2023

Çek Kıran Bankalar Hangileri 2023

Çek, birçok kişi tarafından nakit para vermedikleri dönemlerde; para yerine geçen evraklardan birisidir. Özellikle büyük şirketler ve işletmeler tarafından genellikle vadeli olarak verilen çekler, çek kıran bankalar tarafından vadesinden önce bozulduğu takdirde; çeşitli kesintilere uğrayabilmekte.

Çek bozdurma ya da çek kırdırma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler; kırdırma işlemlerinden hemen önce çek kıran bankalar ya da faktöring şirketleri arasında en düşük komisyonu isteyen yer ile işlem yapmalıdır. Zira bazı durumlarda komisyon ücretleri; 3 haneli rakamları bulabiliyor.

Çek kırdırma işlemi, elinizde bulunan ve tahsilat günü henüz gelmemiş olan çekleri faktöring kuruma ya da çek kıran bankalar aracılığı ile nakit paraya çevirme işlemine denilmektedir.

Çek kırdırma işleminin yapılmasındaki en temel amaç, çekin ödeme gününden önde parayı kullanabilme imkanını elde etmektir. Bunun için de çek kıran banka ya da faktöring şirketine belirli bir miktarda komisyon ödemesi yapmak gereklidir.

Çek Kıran Bankalar Hangileri

Çek Kıran Bankalar Hangileri

Çek Kırdırma Oranları 2021 Yılı

Çek kıran bankalar, birbirlerinden farklı çek kırdırma oranlarına sahiptir. 2021 yılında bu oranlar güncellenmiş olup; çekin durumuna ve vadesine göre de farklılık gösterebilmektedir. Fakat genel olarak bankaların müşterileri ile paylaşmış olduğu çek kırdırma oranlarını sıralamak gerekirse;

 1. Ziraat Bankası çek kırdırma oranı %10
 2. Denizbank Çek kırma işlem oranı % 10
 3. İş Bankası çek kırma oranı %9
 4. Yapı Kredi Bankası çek bozma oranı %10
 5. ICBC Bank çek bozma oranı %5

Bunların yanı sıra Çek Kıran Bankalar Hangileri? (Çek Kıran Faktoringler) konusuna da göz atabilirsiniz.

 

Çek Kıran Bankalar Hangileri

Çek Kıran Bankalar Hangileri

Faturasız Çek Kıran Bankalar Hangileri?

Çek kıran yerler ülkemizde ikiye ayrılmaktadır. İlk seçenek faturalı yer kıran yerlerdir. Diğer seçenek ise, faturasız çek kıran yerlerdir. Faktöring firmaları, çek kıran bankalar ve BDDK izni ile çalışmakta olan diğer kurum ve kurulular fatura kesmektedir. Yani bu ifadeyi açmak gerekirse; vergiye tabi olma durumunuz gerekmektedir. Fakat galericiler, diğer esnaflar ve çek kıran kuyumcular; elden çek bozma işlemini gerçekleştirirken herhangi bir fatura kesmezler. Fatura kesilmediği için, komisyon oranları normalden biraz daha yüksek olabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı toptancılar da çek karşılığında mal ya da ürün verebilmektedir. Bu işlemde de herhangi bir şekilde fatura kesilmesine gerek yoktur.

Çek Kıran Bankalar Hangileri

Çek Kıran Bankalar HangileriÇek Kıran Bankalar Hangileri

Kuyumcular Çek Kırar Mı?

Kuyumcular, çek kıran esnaflar arasındadır. Kuyumcular çek kıran banklalar aksine herhangi bir fatura talep etmeden, çeki vadesinden önce kırabilir ve belirli bir komisyon alarak nakit para verebilirler. Kuyumculara giderek; çek karşılığında nakit para alabilirsiniz fakat yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, çek kıran bankalar aksine; kuyumcular sizden çok daha fazla oranda komisyon kesebilmektedir. Bunun en temel nedeni fatura kesilmemesi ve çekin vadesi ile doğru orantıdadır. Zira kuyumcu sizden almış olduğu çeki vadesinde bozduracak ve aynı zamanda da fatura kesecektir. Aradaki zaman ve fatura masrafını komisyon oranından elde edecektir.

Bir önceki yazımız olan 2023 Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileri? başlıklı makalemizde 2019 engelli maaşına ihtiyaç keredisi, Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar ve borç kapatma kredisi veren bankalar 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.