• YARIM ALTIN
  8.469,00
  % -0,86
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0594
  % 0,01
 • € EURO
  36,1166
  % 0,34
 • £ POUND
  42,7467
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,5495
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3805
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  2254321,560
  % 1,58
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Temettü Nedir? Temettü Nasıl Alınır? (2023)

Temettü Nedir? Temettü Nasıl Alınır? (2023)

İş dünyasında yaygın olarak kullanılan temettü kelimesi, şirketlerin gelirleriyle alakalıdır. Ortakların, firmaların belirli bir dönem içerisinde edindikleri kardan pay alma hakkı anlamında kullanılır.

Temettü Nedir?

Diğer bir adı kar payı olan temettü veya diğer adıyla kâr payı; bir şirketin yıllık net kâr miktarından nakit veya hisse senedi şeklinde şirket ortakları ile dağıtılmasıdır..

Yıl sonu bilançosu esas alınarak belirlenen Temettü oranı, yatırımcıların en çok dikkat ettiği verilerden biridir. Şirketin yaptığı yıllık net kârı, şirketin yatırımcılara ödeyeceği temettüleri belirleyebilir.

Kâr payı ödemesi, kalan tutarın % 20’sinden az olmamak kaydıyla yıllık net kardan vergi ve diğer giderlerden düşülerek şirketin yatırımcılara ödemesidir. Temettü ödeme kararı; Yönetim kurulunun talebi üzerine şirket genel kurulunda alınır.

2023 Temettü Takvimi Ve Tahminleri

Temettü veya diğer adıyla kar payı, bir şirketin elde ettiği kârın bir kısmını şirket ortaklarına pay etmesidir. Buradaki amaç şirketin değerinin daha fazla artmasıdır. Daha çok gelişmiş ülkelerde bu yönteme başvurulmaktadır.  2021 Temettü Tahminleri 2021 yılında birçok firma gelirlerini artırmak için kâr payı dağıtmıştır.  Bu firmalar arasında Aselsan, Bizim, Arçelik, Bim, Turkcell, Türk Telekom, Ülker gibi pek çok popüler firma bulunmaktadır. 2021 temettü takvimi üzerinde bazı hisseler tahmin

İlgili İçerik

Temettü Nasıl Alınır?

Bireylerin ilk öncelik olarak temettü alabilmesi için hisse senetlerine sahip olmaları gerekir. Bu şekilde elde edilen ortaklık, şirkete temettü ödeme tarihinde bu hakka sahip olmasını sağlar. Hisse senedi, şirketin temettü ödemesinden bir gün önce alınmış olsa bile bireylerin temettüden yararlanmasını sağlar.

Genel kurul tarafından onaylanan temettü ödeme tarihi, pay sahiplerine duyurulur. Şirkette hisse sahibi olan hissedarlar temettü ödeme tarihinin sabahına kadar temettü ödemesine katılma hakkına sahiptir.

Temettü tutarı, temettü ödeyecek şirket ortaklarının yatırım hesaplarına otomatik ve nakit şeklinde aktarılır. Bedelsiz hisse olarak ödenecek temettüler ise doğrudan yatırım hesabına aktarılır.

Temettü Dağıtımı Nedir?

Temettü dağıtımı; bir şirketin yıllık net dönem kârından vergiler ve diğer ödemelerin çıkarılması durumunda geriye kalacak miktarın en az %20’sine tekabül eden kısmın şirket hissedarları arasında bölüştürülmesidir.

Temettü dağıtımı yapan şirketler yatırımcılar tarafından daha fazla tercih edilir. Bunun nedeni ise; temettü verimliliği yüksek olan şirketlerin yatırımcılara veya yatırımcı adaylarına daha fazla güven aşılamasıdır. Yatırımcılarına hem sermaye hem de temettü getirisi sunan hisse senetleri daha avantajlı olarak değerlendirilir.

Temettü Emekliliği Nedir? Temettü Emeklisi Nasıl Olunur?

Doğru araştırmalar, ön görüler neticesinde satın aldığınız hisse senetlerinin bir süre sonra hayat masraflarınızı karşılayacak seviyeye ulaşmasına temettü emekliliği ismi veriliyor. Tabii ki bu seviyeye ulaşmak kolay bir işlem değildir.Yüksek kar oranları, istikrarlı büyüme, doğru yatırımlar ile gücüne güç katabilecek firmaları analiz edip onların üzerinden hisse sahibi olmak için ya çok şanslı ya da çok ciddi bir araştırma yapabilme imkanlarına sahip olmak gerekiyor.Tüm bu kavramlara sahip olup doğru

İlgili İçerik

Temettü Nasıl Dağıtılır?

Vergiler ve diğer giderlerin şirket yıllık net dönem kârından çıkartılması sonucunda kalan kısım; %20’den az olmamak kaydı ile hissedarlara dağıtılır. Temettü dağıtım şekillerinden genellikle tercih edileni; yalnızca nakit veya yalnızca hisse senedi olarak dağıtımın yapılmasıdır. Fakat bir kısmı nakit, kalan kısmı ise hisse senedi olarak da dağıtılabilmektedir.

Bedelsiz sermaye artırımına giden şirketler, kâr paylarını hisse senedi olarak dağıtırlar. Bu durumda, kâr payı miktarı eklenerek şirketin piyasa değeri üzerinden hissedarlara hisse senetleri dağıtılır.

Temettü Verimi Nedir?

Temettü veya başka adıyla kâr payı; bir şirketin elde ettiği dönemlik kârdan nakit ya da hisse senedi olarak şirket ortaklarına pay dağıtmasıdır. Temettü oranı, toplam dağıtılan temettü miktarının, şirket sermayesine oranıdır. Temettü verimi ise hisse başı ödenen temettünün, ödeme öncesinde hissenin son fiyatına oranıdır.

Borsada Bedelsiz Temettü Ne Anlama Gelir?

Bir şirketin iç kaynaklarından sermaye artırımı karşılığında çıkarmış olduğu payların ortaklarına herhangi bir bedel ödemeksizin dağıtılması suretiyle yapılan sermaye artırımına bedelsiz sermaye artırımı denir. Şirkete dışarıdan para girişi bedelli sermaye artırımında yapılırken, iç kaynaklardan yapıldığı için bedelsiz sermaye artırımında şirkete para girişi olmaz.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü bölünmesi belirli bir işlem ile hesaplanır ve kullanıcılarına aktarılır. Temettülerin nasıl hesaplanacağını bazı örneklerle açıklanmasında fayda var. Örneğin, şirket 4 TL brüt temettü ödeyecek ve portföyünüzde 200 birim hisse var. Bu durumda 4 × 200’den 800 TL brüt temettü alma hakkına sahipsiniz. Ancak belirtildiği gibi bu rakam brüt. % 15 stopaj vergisi sonrası net temettü ödemesi 680 TL olacaktır. Temettü olarak yatırımdan düşülebilen yüzde 15’lik stopaj vergisi, hizmet sonrası ödeme seçeneğinden bağımsızdır. Bu doğrudan yansıtılır ve net tutar hissedarların hesaplarına aktarılır.temettü

En Yüksek Temettü Veren Hisseler 2021

VESTL%19.8TTKOM%6.8
EREGL%10.2YGGYO%6.7
AKGRT%9.0ENJSA%6.7
ISDMR%9.0AEFES%6.7
DOAS%8.5TCELL%6.5
VESBE%7.5ANHYT%6.2
TOASO%7.5TTRAK%5.7

TBORG Temettü Hisseleri için https://temettuhisseleri.com/ sayfasından inceleme yapabilirsiniz.

2021 Yılında Temettü Verecek Şirketler

HisseTarihYüzdeŞirkete Girecek Para (mnTL)
ADESENetleşmedi%300756
ANELENetleşmedi%3365
ATSYHNetleşmedi%20016
AVGYONetleşmedi%100112
BAGFSNetleşmedi%20090
BALATNetleşmedi%10012
BASCMNetleşmedi%228300
CASANetleşmedi% 95947
DARDLNetleşmedi%1000533
DOGUBNetleşmedi%309

 

2021 Hisse Temettü Ödeme Tarihleri için ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hisseli Tapunun Satışı Mümkün müdür? (2023) başlıklı makalemizde Hisseli Tapu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?, Hisseli Tapunun Satışı Mümkün müdür? ve Hisseli Tapuya İlişkin Yargıtay Kararları hakkında bilgiler verilmektedir.