• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2225669,223
  % 0,31
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Ücretsiz Findex Kredi Notu Öğrenme

Ücretsiz Findex Kredi Notu Öğrenme

 

Findex kredi notu; banka müşterilerinin ödeme alışkanlıkları gibi bir takım unsurlar neticesinde risk derecesini puanlayan bir sistemdir ücretsiz findex kredi notu öğrenme 2021 yılı itibari ile mümkündür. Bunun için yapmanız gerekenleri aşağıda yer alan başlıklarda sıraladık. Bu içeriğimizde sizler için ücretsiz findex kredi notu öğrenme ve kredi notu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Findeks Nedir?

Findex, KKB yani kredi kayı bürosunun kullanıcılara sunmuş olduğu bir sistemdir. Bu sistem aracılığı ile bankalara olan toplam borçlarınızı, ödeme alışkanlıklarınızı ve KKB – Kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Fakat Findex kredi notu öğrenebilmek için belirli bir miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer ücretsiz findex kredi notu öğrenme istiyorsanız, aşağıda yer alan adımları uygulayabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir ücret vermenize gerek kalmadan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findex Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz

Ücretsiz findex kredi notu öğrenebilmeniz yalnızca tek bir yolu bulunuyor; E – Devlet. E devlet aracılığı ile kolaylıkla ücretsiz findex kredi notu hesaplayabilirsiniz. Fakat bu konuda bilmeniz gereken en önemli husus, E – devlet ile yapacağınız sorgulamaların ayda 1 ile sınırlı olmasıdır. Yani bir ay içerisinde 2. Bir sorgu gerçekleştiremiyorsunuz.

ticari findekskredinotu

Ücretsiz findex kredi notu sorgulayabilmek için öncelikle bir e devlet şifresine ihtiyacınız var. Eğer e devlet bilgilerinizi biliyorsanız; resmi internet sitesini açarak ve TC kimlik numaranız, şifreniz ile sisteme giriş sağlayın. Arama bölümünde yer alan boşluğa “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazarak aratın. Karşınıza çıkan sonuca tıklayarak; ilgili sayfaya ulaşın. Bu ekranda gerekli onaylamaları yaptıktan hemen sonra, ücretsiz bir şekilde kredi notunuza ulaşabilirsiniz.

Kredi Notunu Kim Belirler?

Kredi notunu belirleyen kurum KKB yani kredi kayıt bürosudur. Fakat kredi kayıt bürosu, bu kredi notun gelişi güzel belirlemez. Kredi notunun belirlenebilmesi için bir takım detaylar söz konusudur. Bu detaylara göre ortalama olarak risk puanınız yani kredi notunuz belirlenir. Bankalar da bu kredi notunuza ve risk değerlendirmenize göre size kredi ürünlerini verip vermeyeceklerine karar verir.

unnamed

Eğer kredi notunuz düşükse, sicil affından yararlanarak sicilinizi temizleyebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi alabilmek için; 2021 kredi sicil affı başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplama konusunda birden fazla faktör rol oynamaktadır. Ödeme alışkanlıklarınızdan banka kredi limitlerinizin doluluğuna kadar, birden fazla faktör bir araya getirilerek kredi notu hesaplanır. Net olarak bu faktörler belirtilmiş olmasa da;

 • Ödeme alışkanlıklarınız
 • Kredi doluluk limitleriniz
 • Sigorta – çalışma durumunuz
 • Aylık geliriniz
 • Kredi kartı ekstreleriniz
 • Ödeme sıklığınız

Gibi bazı unsurlar toplanarak; risk grubunuz tahmini olarak belirtilir. Kredi puanı ya da kredi notu olarak bilinen şey; esasında risk puanıdır.

3582

Tc İle Kredi Notu Sorgulama

TC ile kredi notu sorgulama yapabilmek için yukarıda bahsettiğimiz şekilde e – devlet sistemine giriş yaparak; “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” bölümünden sorgulama yapmanız gerekmektedir. Buna ek olarak Findex resmi internet sitesinde de kimlik bilgilerinizi kullanarak kredi notu sorgulama işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2023 Yılında Kredi Sicil Affı Olacak Mı? başlıklı makalemizde banka ve hapis, varlık borç sorgulama ve varlık yönetim şirketi hapis hakkında bilgiler verilmektedir.