• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2225669,452
  % 0,31
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı 2023

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı 2023

Krediler, birçok kişinin nakit ihtiyaçlarını karşılayan; gerek önemli zamanlar gerekse iş kurulacağı zamanlarda başvurulan bir bankacılık ürünüdür. Kredi borcu ödenmezse hapis cezası bazı durumlarda söz konusu olabilir.

Kredi ödemelerinde herhangi bir sorun yaşanması durumunda banka, öncelikle krediyi çeken kişi ile iletişime geçer ve yeniden düzenli bir şekilde ödeme yapılmasını talep eder. Bunun ardından yine sorunlar, geç ödemeler ya da ödeme yapmamalar devam ederse; krediniz takibe alınır yani farklı bir ifade ile yasal işlem başlatılır. Kredi ödeme sorunlarında bankanın yapacağı son hamle, haciz işlemlerini başlatmak olur.

Krediye konu olan herhangi bir mal mevcutsa, bu malın satışı yapılır ve krediniz kapatılır. Aksi takdirde ise üzerinize kayıtlı olan mal varlıklarınıza haciz işlemleri uygulanır.

Kredi borcu ödenmezse hapis cezası

Kredi borcu ödenmezse hapis cezası

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Bankacılık konusunda yapılan yeni düzenlemeler sonucunda, kredi borcu ödenmezse hapis cezası almanız, belli şartlar çerçevesinde gerçekleşebilmektedir. Bankanın haciz işlemlerinin ardından, anlaşma yapar ve uzlaşmaya giderseniz; yani yeni bir ödeme planı yaparak ödemelerinizi aksatmayacağınıza, zamanında bitireceğinize dair taahhüt verir ve imza atarsanız; banka borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde kredi borcu ödenmezse hapis cezası almanız mümkündür. Bu nedenle yapacağınız anlaşmalara, ödeme planına oldukça dikkat etmeniz gerekmekte.

Borçlarınız, ödemediğiniz takdirde belli bir süre sonra varlık şirketlerine devredilir. Devredilen borçlarınız varsa, bu içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borcu Ödemezsem Ne Olur ?

Banka Borcu Hapis Cezası

Banka borcu hapis cezası, yukarıda da belirttiğimiz üzere sözleşme yapıldıktan sonra borcunu ödemeyen kişiler için geçerli. Buna ek olarak, yasal süreç başlatıldığında; üzerinizde herhangi bir mal varlığının olmadığını Mal beyanı ile bildirmeniz gerekmekte. Kredi borcu ödenmezse hapis cezası, bunlar yapıldığı durumlarda söz konusu değildir. Zira yalnızca borçlu olduğunuz için tutuklanmanız, ana yasada belirtilen maddelere göre söz konusu değildir.

Kredi borcu ödenmezse hapis cezası

Kredi borcu ödenmezse hapis cezası

Kredi Kartı Borcu Tutuklama Kararı

Kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası ya da tutuklanma kararının ortaya çıkabilmesi için, sizin borcunuzu ödeyeceğinize dair bir sözleşme imzalamanız ve aynı zamanda da mal beyanında bulunmamanız gereklidir. Bu durumlarda kesinlikle hakkınızda tutuklama kararı çıkarılacaktır. Kredi borcu ödenmezse hapis cezası almamak için, mal beyanında  bulunmalı ve ödeyemeyeceğiniz tutarlar için sözleşme yapmaktan kaçınmalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan 444 0 444 Müşteri Temsilcisine Direkt Bağlanmak başlıklı makalemizde 444 0 444 kimin telefonu, 444 0 444 Yapı Kredi Telefon Bankacılığı ve 4440444 hızlı bağlanma hakkında bilgiler verilmektedir.