• YARIM ALTIN
  8.438,00
  % -1,23
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8555
  % -0,60
 • € EURO
  36,0981
  % 0,21
 • £ POUND
  42,3087
  % -0,90
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3777
  % -0,80
 • BITCOIN/TL
  2251209,233
  % 1,54
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Akbank Kimin Bankası, Akbank Sahibi Kim

Akbank Kimin Bankası, Akbank Sahibi Kim

Ülkemizde özel bankalar arasında öncü bankalardan biri de Akbanktır. Bir çok insan Akbank kimin sorusunun cevabını aramaktadır. Makalemizde Akbank sahibi kim Akbank kimin sorularına cevap vereceğiz.

Akbank kimin bankası veya Akbank sahibi kim gibi soruları yanıtlayabilmek için 1948 yılında kurulan bu köklü bankanın geçmişine kadar ineceğiz. Ülkemizde kurulan Akbank 1948 senesinde başkent Adana’da kurulmuştur. Akbank 1948 senesinden beri ülkemizde hizmet veren özel bankalar arasında ilk sıralarda yerini korumaktadır. Ülkemizde hala varlığı devam eden özel bankalar arasında en eski bankalardan biri Akbank’tır.

Akbank İsminin Anlamı Nedir

Akbank ismi aslına bakılırsa bir kısaltmadır. Bu kısaltma Adana ve Kayseri illerimizin ilk harflerinden gelmektedir. Adana – Kayseri Bankası AKBank olarak isim bulmuştur.

Akbank Kuruluş Amacı

Akbank aslında ilk olarak Çukurova bölgesinde faaliyet gösteren çiftçi vatandaşlara hizmet vermek ve destek sunmak amacı ile kurulmuştur.

Akbank Kimin Bankası

Akbank Kimin Bankası

Akbank’ı Kim Kurdu

Akbank dönemin bazı iş adamlarının ortak bir projesi olarak kurulmuştur. Bu iş adamları grubunda Adanalı olan Nuh Naci YAZGAN, Hamı Ömer Sabancı ve Nuri Has isimleri mevcuttur. Ancak kurulduktan bir süre sonra Akbank bankasının yönetimini Sabancı ailesi devralmıştır.

Akbank ilk kurulduğu senelerden beri büyük işlere imza atmıştır. İlk senelerinde Adana bölgesinde hizmet veren Akbank 1954 yılında genel merkezini İstanbul’a taşımıştır. İstanbul’a taşındıktan sonra Akbank faaliyetlerini ve hizmet alanını daha da genişleterek gücüne inanılmaz derecede büyük bir güç katmıştır. Öyleki bu köklü banka olan Akbank’ın günümüzde 1.000 civarlarında şubesi ve 15 bin civarlarında da personeli mevcuttur.

Vakıf Katılım Kimin? Yönetim Kurulu

Vakıf katılım bankası katılım bankası olması sebebiyle faizsiz bankalardan bir tanesidir.  Son günlerde sorulmaya başlanan vakıf katılım kimin sorusuna cevap vermeye çalışacağız.Katkı payı esasına dayalı bankalardan olan vakıf katılım bankası bir çok şehirde şube ve atm’leri aracılığı ile hizmet vermektedir.Vakıf Katılım Kimin? Vakıf Katılım bankası 25.06.2015 tarihinde anonim şirket olarak kurulmuş olup 2016 yılında ise faaliyet iznine kavuşmuştur. Bankanın tüm sermayesi isiminden de

İlgili İçerik

Akbank Kimin Bankası

Akbank en büyük gelişimlerinden birini de 1962 senesinde yaşamıştır. Bir grup iş adamı tarafından kurulan Akbank’ın ortakları tüm hisselerini ortaklardan biri olan Sabancı Ailesine bırakarak ortaklıktan ayrılmışlardır. 1962 senesinde tüm hisselerin sahibi olan Sabancı ailesi hala bile Akbank yönetimini idare ettirmektedirler. Böylelikle Akbank kimin bankası sorusunun yanıtını vermiş olduk.

Ancak bir yandan da Akbank sahibi kim sorusuna halkın da demek mümkün. Çünkü payın %40,75’i Sabancı ailesine aitken %59,25’i ise halka açık hisse ve değerler şeklindedir. Yani bugün hepimiz istersek Akbank sahibi olabiliriz. Akbank’ın Sabancı ailesinde olan payının yani %40,75’lik oranın sermaye bedeli 1.630.20.903 TL’dir. Halka açık olan payın yani %59,25’ini sermaye değeri ise 2.369.979.097 TL’dir. Akbank Sabancı ailesine geçtikten sonra hisselerini halka arz etmeye başlamıştır.

ICBC Kimin? ICBC Bank Turkey Hangi Ülkenin?

Ülkemize yabancı yatırımcılar aracılığı ile girmiş birçok bankalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan icbc bankası için icbc kimin sorusu sorulmaktadır. Ülkemize girmiş olan ve pek çok ilimizde şubesi, atmsi bulunan aktif olarak hizmet sağlayan ICBC Bank Turkey hakkında detayları açıklamaya çalışacağız.ICBC Kimin? İngilizce tam açılım ifadesi Industrial and Commercial Bank of China Limited (ICBC) olan banka, ülkemizde Çin Endüstri ve Ticaret Bankası ismiyle hizmet vermektedir. İsminden

İlgili İçerik

Akbank Sahibi (Akbank Yöneticileri)

Akbank sahibi yukarıda belirttiğimiz gibi Sabancı Ailesidir. Haliyle Akbank yönetim ekibi de Sabancı ailesinin ekibinden.

Akbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı: Suzan Sabancı Dinçer

Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murahhas Üyesi: Eyüp Engin

Akbank’ın Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü: Hakan Binbaşıgil

Akbank Genel Müdür Yardımcıları: Bülent Oğuz, Burcu Civelek Yüce, Ege Gültekin, Levent Çelebioğlu, İlker Altıntaş, Mehmet Tugal, Türker Tunalı, Alp Keler, Yunus Emre Özben, Zeynep Öztürk, Şebnem Muratoğlu, Pınar Anapa

Citibank ve Akbank Ortaklığı

Bir çok insan Citibank ile Akbank ortaklığının hala devam edip etmediğini merak etmektedir. Bilindiği üzere yabancı bankalar zaman zaman ülkemizdeki bankalardan hisse satın almak istemektedirler. Yabancı banka olan Citibank 2007 yılında ülkemizin özel bankası olan Akbank hisselerinden bir bölümünü satın almış. Akbank 2015 senesinde ise Amerika’da yaşanan karışıklıkların da etkisi ile Citibank, ülkemizin bankası olan Akbank’ta bulunan tüm hisselerini satarak ortaklıktan ayrılmıştır. 9 Sene sürek Citibank – Akbank ortaklığı 2015 yılında sona ermiştir.

Verdiğimiz bilgiler netinesinde Akbank kimin bankası, Akbank sahibi kim sorularını cevaplamış olduk.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kredi Kartı Müşteri Hizmetleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.