• YARIM ALTIN
  8.472,00
  % -0,84
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0594
  % 0,01
 • € EURO
  36,1166
  % 0,34
 • £ POUND
  42,7467
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,5495
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3805
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  2249370,519
  % 1,25
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

AYI PİYASASI NEDİR? NE KADAR SÜRER? (2023)

AYI PİYASASI NEDİR? NE KADAR SÜRER? (2023)

Ayı piyasası nedir? Ayı piyasası, yatırımcıların piyasa ile ilgili beklentilerinin kötüye gittiği, ekonominin daraldığı ve işsizliğin artması nedeniyle genel ekonomik durumu ifade etmektedir. Ayı piyasasında geleceğe yönelik olarak kötümser beklentiler hâkimdir, giderek daha sayıda az yatırımcı alış yaptığı için varlık fiyatlarında sürekli düşüş yaşanmaktadır. Yüksek işsizlik oranı ve düşen varlık fiyatları ayı piyasasına etki eden iki temel özelliktir.

Bir ayı piyasası boyunca, ekonomi genellikle yavaşlar ve şirketler işçileri işten çıkarmaya başlar. Böylelikle işsizlik de artar.

Ayı Piyasa Sezonu Ne Zaman Başlar?

2021 yılı itibariyle kripto para varlıklarının değeri 2 trilyon doların üzerinde seyir izlemektedir. Bir önceki ayı sezonu, Ocak 2018’de başlamış ve yaklaşık 1 yıl sürmüştü. Bu süreçte kripto paraların majörü olan Bitcoin 20.000$’dan 3.500$’a kadar düşüş yaşamıştı.

Ayı sezonunun ne zaman başlayacağını bilmek neredeyse imkânsızdır. Piyasadaki etkili kişiler: “Tamam, artık biraz mola verelim.” dediği zaman ayı sezonu başlar. Ayı sezonunda talep azaldığı için kripto para fiyatlarının uzun bir süre daha düşeceği beklentisi oluşmakta.

Ani süren düşüşler öngörülemediği için yapacağınız her işlemde mutlaka stop loss koymalısınız! Stop-loss, yatırım yaptığınız kripto paraların ani düşüşünde zararınızı isteğiniz fiyattan çıkış yaparak azaltabilecek uygulamadır.

ayi piyasasi ne zaman baslar

Boğa Piyasası Nedir? Ne Kadar Sürer? (2023)

Boğa piyasası nedir?  Boğa piyasası genel anlamda varlık fiyatlarının ana trendinin yükseldiği bir finans piyasası durumudur.. Boğa piyasası terimi genellikle hisse senedi piyasasında kullanılır. Uzmanlar ve yatırımcılara göre, yükselme oranının son 52 hafta içerisinde %20 oranının üstüne çıkmasıdır. Piyasanın, boğa piyasasını yaşadığını söyleyebilmek için, teknik anlamda %20 oranının üstünde yükselişler görülmesi gerekir. Boğa piyasasında ekonomik büyüme hızı yüksek, işsizlik seviyesi düşüktür ve yatırımcı güveni yüksektir. Boğa piyasasında yatırımcıların ileriye

İlgili İçerik

Ayı Piyasasının Özellikleri Nelerdir?

Ayı piyasasının yatırımcı psikolojik etkisi düşünüldüğünde; yatırımcı hisse senetlerinden ve sabit getirili menkul kıymetlerden parasını çekmeye başladığı için piyasa da yaşanan olumsuzluklar yaşanabilmektedir. Yatırımcı düşüş trendine karşı piyasaya güvenini kaybetmekte ve parasını piyasadan uzak tutma eğiliminde olmaktadır.

Yatırımcının yeterli harcamayı yapmaması, borsada hisse senetleri işlem gören işletmelerin de kar edememesine neden olmakta ve bu durum zayıf bir ekonomiyi ortaya çıkartmaktadır. Karın düşmesi, piyasa değerlerinin de doğrudan olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Ayı piyasasına giren finansal ürünün satın alımından çok satışı olduğu için talep arzdan çok daha düşüktür. Dolayısı ile finansal ürünün fiyatları düşmeye başlamaktadır.

Piyasanın ayı piyasası mı boğa piyasası mı olduğunun anlaşılabilmesi için pazar değişimlerini uzun vadede ölçmek gerekmektedir. Kısa vadeli küçük hareketler ya da piyasanın tek bir olaya verdiği karmaşık tepki ile ayı piyasasına girilip girilmediği anlaşılmamaktadır.

Btcturk ile ayı piyasasına göz atabilirsiniz. https://www.btcturk.com/bilgi-platformu/ayi-piyasasi-boga-piyasasi-nedir/

Ayı Piyasasında Hangi Stratejiler İzlenmeli?

Kâr elde etmede boğa piyasasına göre çok daha zor olduğu ayı piyasası, özellikle de tecrübesiz yatırımcılar için büyük risk taşımaktadır. Yine de ayı piyasalarında bazı yatırım stratejilerini izleyerek kâr elde etmek mümkündür.

Ayı piyasası için yapılan teknik analiz sonucunda piyasanın ne zaman sına ereceği tahmin edilerek, destek ve direnç noktaları belirlenerek kısa vadeli yatırım yapılabilmektedir.

Ayı piyasası içerisinde düşük fiyattan alınan hisselerin ayı piyasası sona erene kadar uzun süre tutulması ve sonrasında daha yüksek fiyattan satılmasıdır.

Bu stratejilerin haricinde birçok yatırımcı, ayı piyasalarında paralarını piyasadan çekerek bir trend değişimi yaşanmasını beklemeyi tercih eder.

Serbest Piyasa Döviz Kurları Kapalıçarşı

Döviz, yabancı ülkelerin para birimidir. Herhangi bir ülkenin para birimini başka bir birime dönüştürme işine döviz işlemi denir. Döviz kurları, bir ülkenin para biriminin bir başka ülkenin para birimi cinsinden değeridir. Ülke ekonomisi politik ve sosyal sorunlara bağlı olarak değişmektedir. Bu unsurlar iyi yönde olursa, ülke ekonomisi gelişecek ve canlanacaktır. Ülkelerin ekonomileri her ülkeye göre değiştiğinden, ekonominin yüksek olduğu bir yerde, bir başka deyişle, o ülkenin para birimi değerlenecektir. İki

İlgili İçerik

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasasının süresi; piyasadaki ürünlere ve ortam koşullarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bazı finansal ürünlerin haftalık, aylık ya da yıllık zaman dilimleri ayı piyasasında geçirilebilmektedir ancak bazı finansal ürünlerde döngüsel olarak ayı piyasası yaşanabilmektedir. Ayı piyasasının ne kadar süreceğini, ana trendin yönünü etkileyen faktörler belirlemektedir. Arz talep dengesi, yatırımcı psikolojisi, finansal ürünün bilinirliği gibi faktörler etki etmektedir.

Hedge Etmek Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolar kurunda yakalanan hızlı yükseliş ve zirve bandında bulunuyor olmasından sonra özellikle firmalar için ön plana çıkan hedge etmek kavramının ne olduğunu öğrenmeye çalışacağız.Döviz kurlarında meydana gelen değişimler neticesiyle firmaların net karlarında artış veya azalış durumları söz konusu olabilmektedir. Fakat bu artış durumlarından zarar görmemeniz için kullanacağız hedge yapmak yöntemlerinin, kavramlarının ne olduğunu ve nasıl yapılacağını incelemeye çalışalım. Hedge Etmek Nedir Özet olarak giriş paragrafımızda da bahsettiğimiz üzere

İlgili İçerik

Ayı ve Boğa Tuzağı Ne Anlama Gelir?

Boğa ve ayı piyasası kavramları İngilizce “Bull” ve “Bear” kelimelerinin anlamından gelmektedir. Boğa piyasası fiyatların yükselmesine, fiyatların düşmesine ise ayı piyasası denir. Bu hayvanların neden piyasanın yönü için kullanıldığına dair farklı görüşler vardır. Bunların içinde en popüler olanı hayvanların saldırı tarzlarıdır. Ayı saldırırken pençesini yukarıdan aşağıya doğru vururken, boğa ise saldırı sırasında boynuzlarını aşağıdan yukarıya doğru savurmaktadır. Hayvanların bu dövüş tarzlarının fiyat hareketlerine ilham verdiği ve bu nedenle yukarıdan aşağıya doğru düşen fiyatların ayı, aşağıdan yukarıya doğru çıkan fiyatların boğa piyasası olduğuna dair bir açıklama da bulunmaktadır. Boğa piyasası hakkında detaylı bilgi almak için ilgili makalemize göz atablirsiniz.

ayı boğa tuzağı ne anlama gelir

Altın Ayı Piyasası- Borsa Ayı Piyasası

Altın ayı piyasası, altın fiyatlarının uzun bir süre daha düşük kalacağını, fiyatların aşağı yönlü eğilim gösterdiğini ve bu eğilimin devam edeceğini göstermekte. Borsa ayı piyasası ise borsa endeksinin uzun bir süre daha düşük kalacağını, hisse senetlerinin fiyatlarının aşağı yönlü eğilim gösterdiğini ve bu eğilimin devam edeceğini göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan KRİPTO PARA CÜZDANLARI ÜCRETLİMİDİR? (2023) başlıklı makalemizde Bitcoin Cüzdan Sorgulama, Bitcoin Cüzdanları Ücretli midir? ve Kripto Para Cüzdan Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.