• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2110123,633
  % 1,50
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

KRİPTO PARA CÜZDANLARI ÜCRETLİMİDİR? (2023)

KRİPTO PARA CÜZDANLARI ÜCRETLİMİDİR? (2023)

Kripto para cüzdanlanı nedir?  Her gün kredi kartlarımızı ve elimizdeki bulunan nakitleri koyduğumuz cüzdanlar gibidir ve çok daha fazlasıdır. Bir kripto para cüzdanında ne kadar varlığınız olduğunu anında görebilir, en son yaptığınız transferleri görüntüleyebilirsiniz. Bu nedenle kripto para cüzdanları akıllı cüzdanlar olarak bilinir.

Sadece tek bir kripto para cüzdanıyla yüzlerce hatta binlerce kripto paranızı bir arada, saklama alanı şüphe duymadan saklayabilirsiniz. Kripto para cüzdanlarının akıllı saklama teknolojisi sayesinde kripto paralarınız birbirine karışmadan ayrı ayrı saklanmaktadır.

Kripto Para Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Kripto paralarının çalışma planı çok değerli bir mücevherin saklanması gibi düşünebilirsiniz. Kripto para cüzdanlarının kasalardan en önemli farkı sakladıklarımız fiziksel bir para birimi ya da eşya değil, dijital varlık olmalarıdır. Aynen kasamızın anahtarı olduğu gibi kripto para cüzdanımızın da ‘private key’ denilen bir anahtarı bulunmaktadır. Bu anahtarın doğru ve güvenli bir şekilde saklanması çok önemlidir çünkü bu anahtar olmadan kripto para cüzdanımızı kesinlikle açamayız ve tüm dijital varlıklarımız kripto para cüzdanımız kullanılmaz olacaktır.

kripto para cüzdanı nasıl çalışır

Kripto Para Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

İnternet üzerinden kripto para cüzdanı oluşturabileceğiniz bir çok site bulunmaktadır, telefon uygulamaları yada kripto para cüzdanı donanımları kolayca bulmak mümkündür. Burada dikkat etmeniz gereken kripto para cüzdanlarının tamamıyla güvenilir olduğunu bilmeniz çok önem taşımaktadır, güvenilir olmayan bir kripto para cüzdanına sahip olmanız dijital varlıklarınızın kaybını yaşayabilirsiniz.

Kripto Para Cüzdan Çeşitleri

Dijital varlıklarınızı saklayabileceğiniz cüzdan türleri masaüstü, mobil (akıllı telefon), web (online),hardware (donanım) ve Paper (Kağıt) cüzdanlar cüzdanlardır.

Masaüstü Cüzdanlar

Sahip olduğunuz cüzdanları laptop veya masaüstüne indirip kurduğunuz cüzdanlardır. Bu cüzdanı sadece indirip kullandığınız bilgisayarlardan kullanıp işlem yapabilirsiniz. Kripto para cüzdanlarında sahip olduğunuz özel anahtarları, bilgisayarınızın sabit diskinde depoluyorlar. Bu cüzdanları kullanmak istiyorsanız, gerekli programları bilgisayarınıza indirerek kurabilirsiniz. Fakat herhangi bir 3. kişi ile çalışmadığınız için de güvenlik olarak diğer cüzdanlara göre daha fazla.

Mobil Cüzdanlar

Cepte veya çantada taşıdığımız cüzdanlardan gibidir farkı dijital cüzdan olmaları. Kripto para geçen yerlerde rahatça kullanabilirsiniz.

Web Cüzdanlar

Bu cüzdanları, cüzdan hizmeti sağlayan şirketler yardımıyla sağlayabilirsiniz bu büyük bir kolaylık ama bu cüzdan türünde unutmayın ki özel anahtarınız sizde değil ve risk altındır. Bu cüzdanlar 7/24 online olduğu için internete erişim sağladığınız her noktadan, kolayca web cüzdanınıza erişim sağlamanız mümkündür.

Hardware(donanım) Cüzdanlar

Donanım cüzdanları, genellikle sizin dijital varlığın sahibi olduğunuzu kanıtlamanızı sağlayacak Private (özel) anahtarınızı USB bellek benzeri bir cihaz içerisinde bulunan bir chip içerisinde soğuk olarak depolayan ve hiç bir şekilde online olmamasını sağlayan cüzdanlardır. Tüm cüzdanlar arasında en güvenilir cüzdan donanım cüzdanlardır.

Paper (Kâğıt) Cüzdanlar

Kullanımı oldukça basit ve güvenli cüzdanlardır. Private ve publickey’inizi kâğıda basma işlemidir. Bu işlemi yapmak için online olmanıza gerek yok kripto para almak istediğinizde kağıt üzerindeki kare kodu göstermeniz işlem yapmanız için yeterli olacaktır, kripto para göndermek için ise privatekey’inizi diğer cüzdanlardan birisine girmeniz gerekir. Bu nokta kâğıt cüzdanları biraz kullanışsız kılmaktadır.

kripto para cüzdan çeşitleri

Nano Coin Nedir Ne Amaçla Üretildi Nasıl Alınır?

Kripto para denildiğinde artık milyonlarca insanın konun en detaylı alanlarına kadar bilgi sahibi olduğunu biliyoruz. Bu gelişime uyum sağlayan herkes için sorunları tespit etmek pek zor olmuyor ve Nano coin üretilmesine yön verebiliyor.Nano coin son yılların en popüler ve kendisi adına yeni bir marka ismiyle piyasaya sunulmuş durumda. Düzenli olarak gösterilmekte olan çabalar neticesinde kripto para

İlgili İçerik

Kripto Para Cüzdanı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kripto Para cüzdanınızı seçerken en önemlisi ihtiyacınızı belirlemek ve güvenliğinizdir borsa hesabında bulundurduğunuz kripto paranızın sahibi siz değilsiniz, kripto paranızı borsalarda bırakmanız demek varlığınızı onlara emanet etmişsiniz demektir.. Borsanın başına herhangi bir durum gelmesi durumunda ciddi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Hatta dijital varlıklarınızı kaybedebilirsiniz.

Kripto para alım satımları için binance kripto mağazasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kripto İşlemleri Anonim midir?

Bitcoin genellikle anonim bir para birimi olarak tanımlanmaktadır, çünkü kişisel olarak tanımlayıcı herhangi bir bilgi vermeden Bitcoin göndermek ve almak mümkündür. Fakat uzmanların analizine göre, Bitcoin ile makul bir anonimlik elde etmek oldukça karmaşık olabilir ve mükemmel bir anonimlik mümkün olmayabilir.

Bitcoin Cüzdan Sorgulama

İnternet üzerinden merak ettiğiniz cüzdanların kime ait olduğunu sorgulatmak mümkündür. Ancak, anonimliğin kripto para endüstrisinin bir parçasıdır. Eğer bir kişi bir cüzdana bilerek tanımlayıcı bilgilerini eklememişse veya anonim kalmak için çaba göstermişse bir cüzdanın arkasındaki kişiyi bulmanız imkânsız olabilir.

NEM Coin Nedir Ne Amaçla Kullanılır NEX Nereden Alınır?

Kripto paralar hayatının neredeyse birçok noktasında karşımıza çıkıyor. Özellikle kamu ve iş alanlarında yapılan çalışmaların azlığından şikayet ediliyor. Tam burada NEM coin devreye girerek atılması gereken tüm adımları gerçekleştiriyor.Sanal para borsaları sürekli olarak gelişimi sürdürmeye devam ediyor. Aralıksız yapılan çalışmalar, giyimden, yeme içmeye varana kadar kullanılabilirliği artırılıyor. Fakat iş sektörü ve elektronik hesaplamaların

İlgili İçerik

Bitcoin Cüzdanları Ücretli midir?

Bitcoin cüzdanlarının hepsi ücretli değil. Kullanabileceğiniz çoğu program gönderme ve alma için kestiği işlem ücretleri dışında bir ücret talep etmez. Fakat aklınızda bir donanım cüzdanı satın almak varsa yüksek güvenlik için yüksek bir harcama yapmaya hazır olmalısınız.

Bitcoin cüzdan adresler 26-35 arası haneden, harf ve sayılardan, büyük ve küçük harflerden oluşmaktadır. Dijital para kazanma yolları içinde dijital para nasıl kazanılır makalemizden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dash Coin Nedir DSH Nasıl Alınır?

Dash coin çok eskiden beri kripto para piyasalarında kendine yer açan ve bu yeri koruyan bir seçenek olarak biliniyor. Temelinde gizlilik ve anonim alım-satım yatan coin için gelişim tüm hızıyla devam ediyor. DSH kripto para birimi için yapılan tüm çalışmaları bir araya getirdik.Dijital para

İlgili İçerik

Bir önceki yazımız olan İzmirim Kart Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme(2023) başlıklı makalemizde İzmirim kart, İzmirim kart bakiye sorgulama ve İzmirim kart sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.