• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2227163,615
  % 0,28
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Borsada Dibe Uzaklık Ne Demek

Borsada Dibe Uzaklık Ne Demek

Borsa Nedir?

Şirketlerin aracılar aracılığı ile hisselerini sattığı satıcı ve alıcıların buluşturulduğu pazara borsa denir. Borsa aracılığı ile yapılan işlemlerde satıcı ve alıcıların birebir yüz yüze görüşme zorunluluğu yoktur. Yapılan tüm işlemler hem alıcı açısından hem de satıcı açısından aracı borsa ile yapılmaktadır. Alıcılar ve satıcılar borsa ile istedikleri emiri vermektedir. Verilen emirler doğrultusunda alım ve satımlar yapılmaktadır.

Borsada Hangi İşlemler Yapılır

Borsada bir çok işlem alternatifi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Viop
 • Tahvil
 • Bono
 • Hisse Senedi v.b işlemlerdir.
Aselsan Hissesi Ne Olur 2023

Aselsan hisselerinin 2021 içerisinde daha ne kadar yükseleceği en merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu merak yüzünden insanlar uzman analizcilerin yorumlarını sürekli olarak takip ediyor ve ona göre bir yatırım yapma planı oluşturmak istiyorlar. 2021 İçerisinde Aselsan hisse senetlerinin fiyatlarında artış olacağını açık bir şekilde söylemek mümkün. Bu artışın sebebi olarak da yapılan yeni anlaşmalar ve giderek artan yatırımcı sayıları olarak gösterebiliriz. Bu artışlardan en iyi şekillerde yararlanacak kişiler

İlgili İçerik

Borsada Dibe Uzaklık Ne Demek

Borsa parametrelerinden biri de dip noktasıdır. Dip noktası bir şirketin değerinin gördüğü minimum değerdir. Borsada dibe uzaklık ise bir şirketin gördüğü dip seviyesinin ne kadar üstünde olduğunu ifade eden bir terimdir. Borsada dibe uzaklık durumuna göre 3 farklı strateji izlenmektedir.

Bir şirketin borsada dibe uzaklık mesafesi az ise eğer yani dip seviyesine yakınsa ve bu dip seviyesine yakın olan şirketin yakın zamanda değerleneceği düşünülüyorsa bu seviyelerde alım yapmak mantıklı olabilir. Bu seviyelerde eğilimler karşısında bir tutum sergilemek riskli bir durum olabilmektedir. Ancak borsa işlemleri yapanlar bilirler ki risk ne kadar büyük olursa kazançta o kadar büyük olabilmektedir.

Borsada dibe uzaklık ne demek

Borsada dibe uzaklık ne demek

Dip noktasına uzak olan yani dibe uzaklık mesafesi çok olan bir şirketin grafiği yatay yönde bir seyir halinde ise bu şirketin ivmeli bir şekilde yükselmesi çok zordur. Genelde büyük şirketler bu şekilde seyir izlerler. Bu şekilde seyir izleyen büyük şirketler genel itibari ile yükseliş gösterir ama yükseliş oranları oldukça düşüktür. Buralardan hisse alıp daha az riskle daha az miktarda kazanmak mümkündür.

Dibe uzaklığı fazla olup hızlı bir yükseliş ivmesi gösteren şirketlere yatırım yapıp iyi bir miktarda kazanmak mümkündür. Ancak böyle bir grafikte de zarar etme ihtimali oldukça yüksektir. Ve böyle grafiklerde ivme ters yöne dönerse eğer zarar ciddi bir miktar olabilir. Bu tarz grafiklerde yatırım yapmayı düşünen alıcılar yatırım yapacakları şirketin ve bu şirketin yer aldığı sektörün karakteristik özelliklerini ve dönemin koşullarını çok iyi bir şekilde analiz etmelidirler.

Bir önceki yazımız olan Aracı Kurum Komisyon Oranları 2023 başlıklı makalemizde ahlatçı yatırım komisyon oranları, denizbank hisse senedi komisyon oranları 2020 ve en iyi borsa aracı kurumları hakkında bilgiler verilmektedir.