• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2110598,407
  % 0,49
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Makas Aralığı Nedir?

Makas Aralığı Nedir?

Özellikle döviz ve altın alımında kullanılan makas aralığı nedir? Makas aralığı satın almayı düşündüğünüz herhangi bir ürünün satışı ile alışı arasındaki farka denir. Makas aralığına bir örnek verilecekse mesela xx bankasında doların alış fiyatı 6,25 satış fiyatı ise 6,15 ise bu bankanın makas aralığı 0,1 olmuş olur. Makas aralıkları terimi bir çok yerde makas farkı olarak da tabir edilmektedir. Makas farkı diye duyduğunuz terimde aynı şeyi ifade etmektedir.

Makas Aralığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Bir çok faktör makas aralıklarını etkileyebilir. Bunlardan başlıcaları şu şekildedir.
 • Piyasanın açık veya kapalı olması
 • Alınacak ürünün anlık yükseliş veya düşüş oranı
 • Ürünün dönemlik durumu

Bu gibi faktörler makas aralığına ciddi etkide bulunur. Mesela hafta sonları piyasa kapalı olduğu için altın makas aralıkları ive döviz makas aralığı çok yüksek olur. Bu yüzden döviz ve altın alımı yapılacağı zaman piyasanın açılma saatini beklemek en doğrusu olur. Yada farklı bir örnek verecek olursak mesela dolar bir gün içerisinde 0,3 TL yükseliş yaptığında makas aralığı 10 kuruş iken doların daha az miktarda yükseldiği bir günde makas aralığı 7-8 kuruş olabilir.

Ayrıca bütün bankaların makas aralıkları birbirinden farklıdır ve bankaların makas aralıkları arasında çok büyük farklılıklar görülmektedir. Eğer bir bankaya döviz yada altın yatırım hesabı açacaksanız bankaların makas aralıklarını incelemenizde büyük fayda var özellikle makas aralıkları düşük olan bankalarda altın veya döviz yatırımı yaparsanız aynı miktar paraya daha fazla ürün almanın mümkündür. Küçük çaplı alımlar için makas aralıkları çok önemli olmasa da büyük çaplı yatırımlarda makas aralığı çok önemlidir.

Döviz makas aralığı en az olan bankalar konumuzu inceleyerek döviz yatırımlarınızı hangi bankadan yapacağınıza karar verebilirsiniz.

makas aralığı en düşük olan bankalar

makas aralığı en düşük olan bankalar

Makas Aralıkları Neden Var?

Makas aralıklarının olma sebebi ürünün satışını yapan banka veya büroların bu ürünlerden kar etmeleri için vardır. Bankalar gün içerisinde hem alım hem satış işlemleri yapmaktadır. Alış ve satış aralarındaki farklarda bankaların karını belirler. Yani bunu normal bir eşya olarak düşünürsek ve bir örnek verecek olursak mesela bir telefonu 1500 TL’ye alan telefoncu bunu 1600 TL’ye sattığında 100  TL kar etmiş olur. Bankalar da alış satışlarda makas aralığı miktarında kar yaparlar.

Makas Aralıklarının Yatırıma Etkileri

Özellikle günlük alım satış yaparak para kazanmak isteyenler için makas aralıkları çok ama çok önemlidir. Çükü alış satımla para kazanmayı planlayan insanlar gün içerisinde defalarca alım satım yapmaktadır. Yaptıkları her alış satış işleminde bankanın makas aralıkları oranında bir zararları olmaktadır. Aslında alış satış yaparak para kazananlar için makas oranlarına zarar demek yerine kardan zarar demek daha mantıklı olacaktır. Kardan zararı düşürmek için döviz makas aralığı en düşük olan bankaları tercih etmek gerekir.

Bitcoin Makas Aralığı

Kripto paralarında makas aralıkları vardır. Bu makas aralıkları da ile de kripto para borsaları kar elde etmektedir. Kripto para borları hem makas aralıkları hem de komisyon oranları ile para kazanırlar. Bu yüzden kripto para borsası seçimi yaparken onların da makas aralıklarına dikkat etmek gerekir.

Bankaların Makas Aralıkları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankalar döviz ve altın alış satışında karlarını makas aralıkları ile kazanırlar bu yüzden altın, gümüş ve döviz makas aralıkları koymak zorundalar. Piyasalar kapalıyken bankalarda makas aralıkları normal dönemlere göre çok daha yüksektir.

Ons Altın, Ons Gümüş Nedir? Nereden Alınır?

ONS yabancı dilde bir kısaltma olup (ingilizce) ağırlık birimi türlerinden bir tanesidir. Genel itibari ile amerika, fransa ve ingiltere tarafından kullanılmaktadır. Gramaj olarak sırasıyla İngiltere ve Fransa için 28,349 ve 30,59 GR ağırlıklara tekabül etmektedir. Ons nedir sorusuna cevap bulabildiğimize göre ons altın ve ons gümüş kavramlarını da aşağıdaki başlıklarımızda ele almaya çalışalım.  Ons Nedir? ONS İlk paragrafmızda da detaylıca ele aldığımız gibi yabancı ülkelere has

İlgili İçerik

Altın Makas Aralığı En Düşük Olan Bankalar

altın makas aralıkları

altın makas aralıkları

Altın alış satışı yapanlar için de makas aralıkları çok önemlidir. Makas aralıkları araştırması yaparak sizler için altın alım satımında kullanabileceğiniz banka tavsiyeleri yapacağız.

Kuveyt Türk Bankası makas aralığı: Kuveyt Türk bankası altın, gümüş alım satımlarında makas aralıklarını en düşük seviyede tutan bankaların başında gelmektedir. Bu yüzden eğer altın veya gümüş birikimi yapmak istiyorsanız sizleri için tavsiye edebileceğim bankaların en başında Kuveyt Türk bankası gelebilir. Bir çok bankaya göre birikiminizde ciddi oranda bir kar sağlayabilirsiniz.

Türkiye Finans makas farkı: Makas aralıkları içerisinde en avantajlı bankalar listesinin başlarında gelir. Hatta profesyonel altın yatırımcılarının büyük çoğunluğu altın ve gümüş birikimlerini Türkiye Finans bankası ile yapar.

Enpara Altın makas aralığı: Altın ve gümüş alımlarında makas aralıkları arasında en iyi olan bankalardan biri de Finansbank Enparadır. Enpara ile de düşük makas aralıkları ile altın ve gümüş alım satımları yapabilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi daha karlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Borsada Dibe Uzaklık Ne Demek başlıklı makalemizde borsa nedir, borsada dibe uzaklık ve Dip noktası hakkında bilgiler verilmektedir.