• YARIM ALTIN
  8.438,00
  % -1,23
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8221
  % -0,74
 • € EURO
  36,0190
  % 0,13
 • £ POUND
  42,3117
  % -0,89
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3776
  % -0,92
 • BITCOIN/TL
  2251209,665
  % 1,54
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Ev Hanımlarına Maaş (Asgari Ücret) 2023

Ev Hanımlarına Maaş (Asgari Ücret) 2023

Bilhassa ev hanımlarının ilgi ile bekledikleri, merak ettikleri ve mümkünlüğü konusunda tereddüte düştükleri ev hanımlarına maaş konusuna 2021 verilerini baz alarak detaylı bir bakış atacağız. Ev hanımlarının bu hususta evvela bilmesi gereken nokta bazı kriterlerin olduğudur. Bu kriterlerin neler olduğuna ve nasıl asgari ücret alabileceklerini açıklamaya çalışacağız.

 

Ev Hanımlarına 1500 TL Maaş

Evinde kendi el emeğiyle üretim yapmaya çabalayan ev hanımlarının hem sigortalı olması hem de ileride emekli olabilme imkanına kavuşabilmesi mümkün hale getirildi. Esnaf muaflığı ismi verilen ve vergi kanununca da düzenlemesi yapılan sistem sayesinde ev hanımlarına 1500 tl maaş eksik veya daha fazla değişken tutarlar ile verilmesi söz konusu olabilecek.

ev hanımlarına maaş 2021

ev hanımlarına maaş 2021

 

Ev Hanımlarına 1500 TL Maaş Şartları

Evvela bu düzenlemeden faydalanabilmek adına ilk paragraflarda da belirttiğimiz üzere evde üretim yapılıyor olması şart durumda. Bu üretimler çok geniş bir şekilde kategorize edilmiş olsa da genelde tekstil anlamında olan, çorap, turistik eşyalar veya sepetler, paspaslar, fırçalar gibi pek çok şeyden oluşabiliyor. Bir diğer şartı da tabii ki 18 yaşını doldurmuş olmaları olarak öne çıkıyor.

Bu kriterleri sağlıyor iseniz başvuru yapmak adına evvela vergi mükellefi olmadığınıza dair bir belgeyi vergi dairesinden almanız gerekiyor. Daha sonra da “isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi” isimli belgeyi doldurup kimlikleri ile birlikte başvuruda bulunmaları gerekiyor.

 

Ev Hanımlarına Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır

Bir üst kısımda biraz daha yüzeysel olarak bahsettiğimiz ev hanımlarına maaş başvurusu nasıl yapılır konusunu biraz daha detaylı olarak listelemeye çalışalım.

 • Vergi Mükellefi Değildir Belgesi: Başvuruda bulunacak olan ev hanımlarının herhangi bir vergi tablosu veya hükümlülüğü bulunmadığına dair vergi mükellefi olmadığını kanıtlar belgeyi vergi dairesinden temin etmeleri gereklidir.
 • İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirisi Formu: SGK müdürlüklerinden temin edecekleri bu form yardımıyla işlemleri başlatabilecekler.
 • TC Kimlik Kartı: Bu işlemleri başarılı bir şekilde tamamlayabilmek adına şube ve dairelere giderken mutlaka yanınızda kimlik kartınızın bulunması gereklidir.

Ev hanımlarına maaş başvurusu nasıl yapılır konusunda aklınızda oluşan soru işaretlerini biraz olsun giderebildiysek veya ek bilgiler istiyorsanız lütfen yorumlarda belirtiniz.

ev hanımı maaş

ev hanımı maaş

Bazı kaynaklar maaş konusunda ev hanımlarına 823 TL maaş veya asgari ücret maaş tutarlarının verildiğini söylemektedir. Bazılarıda ilk başlıklarımızda bahsettiğimiz gibi bu konuda ev hanımlarına 1500 tl maaş verileceğini belirtmektedir. Bu konuda oluşan tutarsızlıkların sebebi yıldan yıla değişen asgeri ücret tutarları gibi durumlardır. Bu konuda daha detaylı bilgiler alabilmek adına en yakın sgk kuruluşlarına danışmakta fayda vardır.

 

&nbsp

Bir önceki yazımız olan İşten Ayrılma İhbar Süresi Kaç Gün (İstifa Sonrası İhbar) başlıklı makalemizde ihbar tazminatı, ihbar tazminatı süresi ve iş arama izni hakkında bilgiler verilmektedir.