• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2109100,564
  % 0,51
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilinçsiz kullanımlarda ekonominizi ciddi şekilde bozacak olan kart kullanımı makul şekilde yapılacak kredi kartı limit düşürme işlemi sizi biraz rahatlatabilir. Her ne kadar doğru kullanıldığı zaman insanın bilhassa zor zamanlarında bir çok yönden kolaylık sağlayan kredi kartları, ipin ucunu kaçıran kişiler için ise bir ıstıraba dönüşmektedir.

Bilhassa nakit kullanım zorunluluğunu kaldırması, kendi seçtiğiniz uygun vakitlerde maaş gününüze de denk getirerek risksiz ve kolay şekilde ödeme imkanı sunması bir çok dar gelirli aile için kolaylık imkanı tanıyor.

Fakat bu kullanımlar bilinçsiz bir şekilde gerçekleştiği zaman maddi yönden sizi bunalıma sokacak seviyede ilerleye biliyor. Bu tür bir hataya düşmeniz durumunda kredi kartı limiti düşürme işlemi uygulayarak kendinize ekonomik bir yol seçeneği oluşturmanız gereklidir.

PTT Kredi Kartı Kimlere Verilir?

Kredi kartı kullanımı arttıkça PTT Kredi Kartı kimlere verilir konusunda araştırmalar yapılıyor. Her banka gibi PTT kendi sistemi içerisinde kredi kartı vermektedir. Bu kredi kartı ile normal alışveriş yapılabilmektedir. Bilindiği gibi kredi kartları özellikle internet alışverişi için büyük bir kolaylık olmaktadır. Bu yüzden de insanlar ağırlıklı olarak kredi kartlarına başvurular yapmaktadır.Bu kredi kartının mahiyeti nedir, nasıl alınır veya bu başvuru nasıl yapılır bu konuda sizlere bilgi vermeye gayret göstereceğiz

İlgili İçerik

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir

Kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman size teklif edilen tutar aldığınız maaşa, ekonomik durumunuza, resmi kayıtlı borçlarınıza, kredi notunuza ve birçok kritere bakılarak size sunulabiliyor. Bazı bankalar ise bu kriterlerin çoğunu göz ardı ederek kolay şekilde kredi kartı alma yöntemi sağlıyor.

Tabii ki aslında her ne kadar kulağa hoş gelse de bu durum sizin için zaman geçtikçe zorlayıcı bir hal alabiliyor. Bilinçsiz şekilde kredi kartı kullanımı sağlamak aydan aya ödeme yapmakta zorlanmanıza ve ödemeleri yapamıyor oluşunuz sebebiyle ekonomik yönden ciddi seviyelerde bir zorlayışa neden olacaktır.

İşte durum bu noktaya geldiği zaman veya bu noktaya geleceğini ön gördüğünüz zaman hiç vakit kaybetmeden kredi kartı limit düşürme eylemini gerçekleştirmeli ve ödemeler yönünden kendinize bir düzen vermelisiniz.

kredi kartı limiti nasıl belirlenir

kredi kartı limiti nasıl belirlenir

Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır

Bankanın size sunmuş olduğu limit artık ödeme yaparken zorlanacağınız tutarlara ulaşmış, aldığınız maaşı geçmiş ve sürekli asgari tutar ödemesi yapmanız nedeniyle faize binmiş olabilir. Bu durumlar bilhassa yukarı başlıklarda da belirttiğimiz gibi bilinçsiz ve başvuru esnasında kabul edilen yüksek kredi kartı limiti nedeniyle oluşabiliyor.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2023

Kredi kartı aidatı yasal mı 2021 yılı itibari ile artık farklı bir yanıta sahip. Yeni yılın ilk aylarında BDDK tarafından yayınlanmış olan yeni yönetmelikten bir süre öncesine kadar neredeyse bütün kredi kartı kullanıcılarının şikayetci olduğu bir durumdu.BDDK tarafından yayımlanan yönetmeliğin ardından bankalar kredi kartı aidatı konusunda köklü bir değişime gitti ve tüm yönetmelikler baştan sona değişti.

İlgili İçerik

Tüm bunların üstüne bir de kredi kartlarından yıllık dönemlerde tahsil edilen aidatlar ve asgari ödemeler nedeniyle oluşan faizler eklenince durum ciddi bir hal alıyor. Bu husus ile ilgili de daha önce sizlere kredi kartı aidatı yasal mı başlığı altında bir bilgi metni sunmuştuk. Bu metni de inceleyerek gerekli işlemleri başlatmanız yararınıza olabilir.

Şimdi hepimizin merak ettiği kredi kartı limit düşürme işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabına gelelim.

Bu doğrultuda sizlere 4 farklı yöntem sunacağız.

 • İnternet Bankacılığı
 • Mobil Bankacılık
 • Müşteri Hizmetleri
 • Banka Şubeleri

Bu maddeler arasında sizler için en uygun çözümü bulabilir ve bu konuda işleme geçebilirsiniz.  İnternet bankacılığı kullanarak limit düşürme işlemini gerçekleştirebilir veya mobil bankacılık, bankanın mobil uygulaması aracılığı ile bu işlemi sağlayabilir veya müşteri hizmetlerini arayarak talebinizi sesli bir şekilde müşteri temsilcisine iletebilir veya kolay bir şekilde banka şubesine giderek işlem talep edebilirsiniz.

 

İnternetten Kredi Kartı Limiti Düşürme

Kredi kartı kartı limiti düşürme işlemi için tabii ki bu maddeler arasında en kolay yöntem olarak karşımıza çıkan internetten kredi kartı limiti düşürme yöntemi internet bankacılığı imkânı sayesinde oldukça kolay. Fakat bu konuda bilmeniz gereken detay her bankanın buna müsaade etmeyeceğidir.

Öyle ki kredi kartı işlemlerinizi internet üzerinden üzerinden yönetmeniz konusunda bir yetki tanımlı değil ise bu konuda bir işlem yapamayabilirsiniz. Bu yüzden işlemlere başlamadan evvel bu konuda işlem yetkinizin olduğunu bilmeniz önemlidir.

Kırılan Kredi Kartı Nasıl Çalışır?

Kredi kartları günümüzde sıkça kullandığımız ve genellikle nakit taşıma zahmetinden kurtaran bankacılık ürünlerinden birisidir. Kırılan kredi kartı; genellikle uzun yılları kullanılmasından ya da yanlış kullanımdan dolayı yaşanmaktadır. Kırılan kredi kartı, genellikle çalışmasa da; bazı durumlarda eskisi gibi çalışmaya devam edebilmektedir. Kredi kartları şerit ve manyetik alanları bulunan plastik bir karttır. Şerit alan zarar görse de; ATM ya da pos cihazına tamamen oturuyorsa, manyetik alanla da işlem yapılabilmektedir. Kredi

İlgili İçerik

Fakat yetkiniz var ise kredi kartı işlemlerinizi internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Her banka için bu durum değişiyor olsa da genel itibari ile aşağıdaki işlemler uygulanacaktır:

 • Kredi kartını kullandığınız bankanın internet sitesine giderek giriş işlemi sağlayın.
 • Kredi kartı işlemleri veya başvurular isimli bir menü görürseniz üzerine tıklayın.
 • İlgili ekranda “Kredi Kartı Başvurusu” isimli sekmeye ilerleyin.
 • “Limit İşlemleri” veya “Limit Artış Başvurusu” isimli menülere tıklayın.
 • Burada karşınıza çıkan seçeneklerden limit düşürme işleminiz için talep oluşturun.
 • Talebiniz hemen onaylanmayabilmektedir, bu nedenle bir süre başvuru sonucunuzun tamamlanmasını beklemeniz gerekli olacaktır.
internetten kredi kartı limiti düşürme

internetten kredi kartı limiti düşürme

Garanti Kredi Kartı Limit Düşürme

Bu konuda en kolay yöntemlerden birisini Garanti Bankası sunmuştur. Ona ayrıca değinecek olursak garanti kredi kartı limit düşürme için internet bankacılığına girdikten sonra aşağıdaki işlemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’na giriş yaparak şu işlemleri uygulayın:

kart > kredi kartı > kartın seçimi > limit artır

Adımlarını uygulayarak başvuruda kolaylıkla bulunabilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı Başvuru Takip

Akbank, ülkemizde en fazla müşteri sayısına sahip olan ve uzun yıllardır faaliyet gösteren köklü bankalardan birisidir. Akbank kredi kartı başvuru takip işlemini gerçekleştirmek, esasında sanıldığından çok daha kolay bir iştir. Akbank kredi kartı başvuru takibi yapabilmek için bankanın çağrı merkezi numarası olan 444 2 525 numaralı hattı arayabilir ya da Akbank’ın resmi internet sitesinde yer alan Akbank kredi kartı başvuru takip sekmesinden kredi kartınızın başvuru durumunu kontrol edebilirsiniz

İlgili İçerik

Mobil Bankacılıktan Kredi Kartı Limiti Düşürme

Bizim mobil bankacılık olarak bahsettiğimiz işlem aslında herkesin telefonunda yer alan, bankanın mobil uygulamasıdır.

 • Kullandığınız bankanın mobil uygulamasını indirin.
 • Yine internet bankacılığında olduğu gibi “Başvurular” menüsüne dokunun.
 • Buradan “Kredi Kartı Başvurusu” isimli linke dokunun.
 • “Limit Artış Başvurusu” isimli menüye giderek işlemlerinizi tamamlayın.

Burada bilmeniz gereken bir diğer noktada bu işlemlerin bazıları internet bankacılığında mümkün olsa da mobil bankacılıkta mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle eğer bahsettiğimiz menülere benzer seçenekler göremiyorsanız evvela internet bankacılığından deneyin yine sonuç değişmiyor ise kalan 2 yöntem olan müşteri hizmetleri ve banka şubeleri yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinden Kredi Kartı Limiti Düşürme

Bir kolay yöntem olarak karşımıza müşteri hizmetlerinden kredi kartı kartı limiti düşürme işlemi karşımıza çıkıyor. Kredi kartı kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, başvurular, kredi kartı işlemleri sesli mesajlarını tuşlayıp devam edebilir ve ilgili müşteri temsilcisinden başvuru talebini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için ilgili menü her bankada değişiyor olabilse de ilgili sesli mesajları dinledikten sonra genel anlamıyla “Kredi Kartı İşlemleri” menüsünü tuşlayarak devam edebilirsiniz.

Bu sesli mesajları dinlemek istemiyor ve müşteri temsilcisine direk bağlanma işlemi uygulamak istiyorsanız aşağıdaki içeriklerimizden bunu nasıl sağlayacağınıza dair yardım alabilirsiniz:

Bu içerikler sayesinde kredi kartı kartı limiti düşürme işiniz için ilgili bankanın müşteri hizmetleri numarasını öğrenebilir ve sesli mesajları beklemeden direk bağlanma işlemi sağlayabilirsiniz.

müşteri hizmetlerinden kredi kartı limiti düşürme

müşteri hizmetlerinden kredi kartı limiti düşürme

Banka Şubesinden Kredi Kartı Limiti Düşürme

Bahsettiğimiz yöntemler arasında belki de en garanti yol olarak karşımıza çıkan banka şubesinden kredi kartı limiti düşürme işlemi kredi kartını kullandığınız bankaya giderek zahmetsiz bir şekilde sağlanabilir.

Burada karşınıza çıkacak olan tek zorluk tabii ki bankada sıra bekleme işlemidir. Çünkü aslında diğer yöntemler ile oldukça kolay ve pratik şekilde sağlayabileceğiniz bu işlemi bankanın yoğunluğuna göre bir miktar sıra bekleyerek gerçekleştirmeniz söz konusu olacaktır. Bunu da göz ardı etmemekte fayda vardır.

Kredi Kartı MM/YY Nedir, Nerede Yazar?

Kredi kartı mm/yy genellikle internet alışverişlerinde pos alanına girilen bilgilerden birisidir. Kart sahibinin adı soy adı, kart numarası, CVV kodu ve kredi kartı mm/yy; bir alışverişin olmazsa olmazlarındandır.Yalnızca kredi kartında değil, aynı zamanda banka kartlarında da olan mm/yy; mevcut kartın son kullanma tarihini ifade etmektedir. Mm kartın son kullanma ayını, YY ise son kullanma yılını temsil etmektedir.  Bu bilgi kartın ön yüzünde; isim ve soy isim alanının hemen sağ

İlgili İçerik

Kredi Kartı Otomatik Limit Artışı Nedir

Kredi kartı kullanımında oldukça bilinçli olmanız gerektiğini vurguladığımız gibi aslında kredi kartı başvurusu işleminde de dikkat edilmesi gerektiği konusu da önemli. Çünkü kredi kartı başvurunuz ardından size teslim edilecek olan kredi kartında tüm özellikler aktif olmuş bir şekilde size teslim edilebilir.

Bu özellikler arasında da muhakkak dikkat etmeniz gereken detay otomatik limit artışı özelliğidir. Peki kredi kartı otomatik limit artışı nedir sorusuna cevap verelim:

Bahsettiğimiz özellik sayesinde bankalar kredi kartınızda düzenli bir şekilde limit artışı sağlayabiliyor. Bu artışı sağlayabilmelerindeki ana kriter ödemelerinizin düzgün yapılması, gecikmelerin olmaması gibi hususlardır. Bu şekilde ilerleme kaydeden kredi kartları siz başvuru yapmasanız dahi otomatik bir şekilde kredi kartı limitinizi artıracaktır.

Bu nedenle bu özelliği kredi kartını teslim aldıktan hemen sonra kontrol etmeli ve kapatmalısınız. Aksi takdirde limitlerinizi belki de farkına varmadan aşabilir ve kredi kartı limit düşürme işlemi için başvuruda bulunmak zorunda kalabilirsiniz.

kredi kartı otomatik limit artışı nedir

kredi kartı otomatik limit artışı nedir

Mail Order İade Nasıl Yapılır ? (Mail Order Formu)

Mail order, fiziki olarak kredi kartını kullanmadan; yani çip ya da v.b alanlar ile temas ettirmede – kart olmadan kart üzerinde yer alan bilgilerin pos cihazı üzerinden tuşlanması ile yapılan alışverişlere ve satışlara verilen isimdir. Mail order iade işlemleri; bankadan bankaya farklılık gösterse de, genellikle dolandırıcılık gibi durumlar söz konusu olduğu için; olumlu sonuçlanmaktadır.Mail order aracılığı ile alışveriş ya da alım – satım yapılırken satıcı ve alıcı aynı

İlgili İçerik

Kredi Kartı Otomatik Limit Artışı Kapatma Nasıl Sağlanır

Kredi kartı özelliklerini kontrol ettiğiniz zaman aktif olarak belirlediğiniz kredi kartı otomatik limit artışı kapatma işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İnternet bankacılığı hesabınıza giriş sağlayın.
 • “Kredi Kartları” menüsünü bularak ilerleyin.
 • “Kart Detayları” isimli sekmeye tıklayın.
 • “Kart Ayarları” isimli ekranda “Otomatik Limit Artışı” isimli özelliği bulun.
 • Daha sonrasında bu özelliği kapatın.

Bu işlemler neticesinde otomatik limit artışı özelliğini kolaylıkla pasife alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan PTT Kredi Kartı Kimlere Verilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.