• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2228504,666
  % 0,04
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2023

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2023

Kredi kartı aidatı yasal mı 2021 yılı itibari ile artık farklı bir yanıta sahip. Yeni yılın ilk aylarında BDDK tarafından yayınlanmış olan yeni yönetmelikten bir süre öncesine kadar neredeyse bütün kredi kartı kullanıcılarının şikayetci olduğu bir durumdu.

BDDK tarafından yayımlanan yönetmeliğin ardından bankalar kredi kartı aidatı konusunda köklü bir değişime gitti ve tüm yönetmelikler baştan sona değişti.

Evde Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar

Bankalar, sıklıkla kredi kartı aidatı konusunda müşterilerinden talep alıyor. Banka bu talebi reddettiği takdirde ise; banka müşterileri haklarını mahkeme yolu ile tahsil etmeye çalışıyordu. Kredi kartı aidatı yasal mı 2021 yılına girdiğimiz ilk günden itibaren artık farklı bir yanıta sahip. Kredi kartı sahibi olan banka müşterilerinin mağduriyetinin önüne geçmek, kişilerin daha iyi bir hizmet almasını sağlamak ve aynı zamanda tüketici haklarını koruyabilmek adına BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Tüketicinin korunması hakkında kanunu için; müşterilerden alınacak olan masraflar ile alakalı yeni bir yönetmelik yayımladı. Bu yönetmeliğin yayımlanması, kredi kartı sahibi olan müşterilerin akıllarındaki soruların da yanıt bulmasını sağladı.

varlık yönetim şirketi

Yayımlanan bu yeni yönetmelikten hemen sonra, hizmet veren tüm bankalar da kredi kartı aidat uygulamaları konusunda yeni değişiklikler yaparak; hizmet sözleşmelerini güncelledi. Kredi kartlarının neredeyse tamamında kredi kartı aidatı adı altında ücret alınsa da; birçok banka 26 yaşından küçük olan müşterilerinin ve öğrenci olan müşterilerinin kredi kartlarından aidat almıyor. Bu bankalardan birisi de Yapı Kredi Bankası Play Kredi Kartı ve Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartıdır.

Kredi Kartı Aidatları Nedir?

Kredi kartı aidatı; bankanın kredi kartı kullanan müşterilerinden yıllık ya da 6 aylık periyotlar ile almış olduğu aidatlara verilen isimdir. Bu aidatlar; çeşitli isimler ile ekstrelerde görünebilmektedir. Bankalar, kredi kartı masraflarını müşteriden tahsis etmektedir. Eğer yeni bir kredi kartı aldıysanız ve kart aidatının ne zaman alınacağını merak ediyorsanız; bankalar genellikle aidat alınan kredi kartlarında ilk ay yapılan harcamadan hemen sonra; 2. Ekstrede yansıtmaktadır. Yani harcama yaptıktan sonraki 2. Ekstrenizde, kredi kartı aidatını ödemek zorundasınız. Fakat bu durum değişti diyebiliriz. Zira kredi kartı aidatı yasal mı 2021 yılında yasalar gereği yasaklandı.

Banka Blokesi

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2021 Yılı

Kredi kartı aidatı yasal mı 2021 sorusunun yanıtı ise; BDDK yani banka düzenleme ve denetleme kurumu tarafından yeni yayınlanan yönetmelik sayesinde güncellendi ve artık yasal olarak temin edilemiyor. Fakat bankalar, kredi kartı aidatı ismini değiştirerek; yine kredi kartı kullanıcılarından kredi kartı aidatı almaya devam ediyor. Bu durumdan muzdaripseniz ve vermiş olduğunuz kredi kartı aidatlarını geri almak istiyorsanız, banka ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer banka aidatlarınızı geri iade etmek istemiyorsa ve olumsuz sonuç alıyorsanız, Tüketici hakları mahkemesine başvuru yaparak; kredi kartı aidat iade işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Tüketici hakları mahkemesi sizlerden herhangi bir işlem talep etmemekte, bütün işlemlerinizi tamamen ücretsiz bir şekilde tamamlamaktadır. Eğer bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa, yorum bölümünde belirtebilir ve uzman ekibimizden yardım alabilirsiniz.

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

Türkiye’de hizmet veren bütün bankalar, kredi kartı kullanan müşterilerinin bir çoğundan kredi kartı aidatı almaktadır. Fakat bazı bankalar, sunmuş olduğu fırsatlar ve aynı zamanda vermiş oldukları kredi kartı hizmetlerinin bazıları için özel olarak aidat talep etmemektedir. Bu bankalar; genellikle belirli bir yaşın altında ya da üstünde olan müşterilerinin ve bankanın belirlemiş olduğu şartları yerine getiren müşterilerinin kredi kartlarından aidat almamaktadır.

Buna örnek vermek gerekirse;
Ziraat Bankası, üniversite öğrencisi olan ve kyk başvurusu esnasında kredi talebinde bulunan müşterilerinden herhangi bir şekilde kredi kartı aidatı talep etmemektedir. Genellikle 26 yaşını doldurmayan kredi kartı kullanan müşterilerinden kredi kartı aidatı talep etmeyen bankalar; bu yaş sınırını aşan kişilerden kredi kartı aidatı almaya başlıyor.

Aile toplum kağıdı

Eğer bankanız sizden kredi kartı aidatı alınmayan bir kredi kartı hizmeti kullanmanıza rağmen aidat ücreti alıyorsa; aşağıda yer alan kredi kartı aidatı dilekçesi ile kredi kart aidatlarınızı toplu olarak geri alabilirsiniz.

Türkiye …. Bankası Genel Müdürlüğü

…………… numarasına sahip olan bankanıza ait kredi kartımdan ……. Tarihleri arasında kesilen kredi kartı aidatı adı altındaki altındaki … …. Türk Lirası tutarının kartımda yer alan banka hesabıma iade edilmesini saygılarımla arz ederim.
Tarih
Ad / Soyad
Adres
İmza

Yazmış olduğunuz bu dilekçeyi, müşterisi olduğunuz bankanın genel müdürlüğüne göndermeniz gerekiyor. Eğer sonuç olumlu olursa, banka ortalama 3 iş günü içerisinde size geri dönüş yapacaktır.

f11

Kredi kartlarının yanı sıra aynı zamanda kredi almayı düşünüyorsanız; şu içeriğimize de göz atmanızda fayda var – 6 Ay ertelemeli kredi veren bankalar.

Türkiye’de hizmet veren bazı bankalar, özel müşterilerinden kredi kartı aidatı almıyor demiştik. Kredi kartı aidatı almayan bankaları ve aidat istemeyen kredi kartı hizmetlerini sıralamak gerekirse;

1. Ziraat Bankası – Bank Kart
2. Yapı ve Kredi Bankası – Play Kredi Kartı
3. İş Bankası – İş’te Üniversiteli
4. Garanti BBVA – Bonus Genç
5. Garanti BBVA – Garanti Flex Kart
6. Garanti BBVA – Flexi Card
7. Akbank – Axess Exi26
8. Akbank – Carrefour Axess
9. İş Bankası – Maximum Gold
10. Kuveyt Türk – İhtiyaç Kart
11. Vakıfbank – Taraftar Kartlar
12. Vakıfbank – Rail & Miles Kart

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı Başvuru Takip başlıklı makalemizde 444 25 25 kimin, akbank iletişim ve akbank kredi karti hakkında bilgiler verilmektedir.